Դատախազությունը Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալին և նրան փոխկապակցված անձանց հողամասերի օտարման գործընթացում հայտնաբերել է խախտումներ
Լուրեր | 2026/08/10 21:01
Դատախազությունը ներկայացրել է հայցադիմումներ Հակակոռուպցիոն դատարան
Արարատի մարզի դատախազությունը 2026 թվականի օգոստոսի 5-ին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Մասիս և Ջերմուկ համայնքների՝ 0.57 հա մակերեսով հողամասի 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը և 750 քմ մակերեսով հողամասի 2009 թվականի հունիսի 24-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ դատախազությունը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Խ.Ա.-ի և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ։ Ուսումնասիրությամբ արձանագրված խախտումներով օտարված հողամասերի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 95,5 հա։
Դատախազությունը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով ենթադրյալ այլ հանցագործության հատկանիշներ, Հակակոռուպցիոն կոմիտե առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել։

Prosecutor's Office Discovers Violations in the Land Alienation Process of the Deputy Head of Masis Community and Related Individuals
News | 2026/08/10 21:01
The Prosecutor's Office has filed lawsuits in the Anti-Corruption Court
The Ararat region prosecutor's office filed lawsuits in the Anti-Corruption Court against the auction of land plots measuring 0.57 ha from August 6, 2007, and 750 sq. m from June 24, 2009. This was reported by the Prosecutor's Office of Armenia.
During the investigation, it was revealed that there were several violations in the process of acquiring land plots owned by the Deputy Head of the Masis community, K.A., and related individuals. The total area of the expropriated land plots amounts to 95.5 ha.
The Prosecutor's Office, while exercising oversight over the legality of the criminal proceedings being conducted by the Investigative Committee, discovered signs of other alleged crimes and reported them to the Anti-Corruption Committee.