Դատախազությունը Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալին և նրան փոխկապակցված անձանց հողամասերի օտարման գործընթացում հայտնաբերել է խախտումներ
Լուրեր | 2026/08/10 21:01
Դատախազությունը ներկայացրել է հայցադիմումներ Հակակոռուպցիոն դատարան
Արարատի մարզի դատախազությունը 2026 թվականի օգոստոսի 5-ին հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Մասիս և Ջերմուկ համայնքների՝ 0.57 հա մակերեսով հողամասի 2007 թվականի օգոստոսի 6-ի աճուրդը և 750 քմ մակերեսով հողամասի 2009 թվականի հունիսի 24-ի աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով։ Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ դատախազությունը։
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Մասիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Խ.Ա.-ի և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանց պատկանող հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերվել են մի շարք խախտումներ։ Ուսումնասիրությամբ արձանագրված խախտումներով օտարված հողամասերի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 95,5 հա։
Դատախազությունը, Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով ենթադրյալ այլ հանցագործության հատկանիշներ, Հակակոռուպցիոն կոմիտե առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել։

Прокуратура выявила нарушения в процессе отчуждения земельных участков заместителя главы общины Масис и связанных с ним лиц
Новости | 2026/08/10 21:01
Прокуратура подала иски в Антикоррупционный суд
Армянская прокуратура подала иски в Антикоррупционный суд против земельных участков площадью 0,57 га, проданных на аукционе 6 августа 2007 года, и площадью 750 кв. м, проданных на аукционе 24 июня 2009 года. Об этом сообщила прокуратура Армении.
В ходе проверки было установлено, что в процессе приобретения земельных участков, принадлежащих заместителю главы общины Масис Х.А. и связанным с ним лицам, были выявлены многочисленные нарушения. Общая площадь изъятых земельных участков составляет 95,5 га.
Прокуратура, осуществляя контроль за законностью уголовного дела, находящегося в Следственном комитете, выявила признаки других предполагаемых преступлений и направила сообщение в Антикоррупционный комитет.