Դատախազությունը Ալավերդի համայնքում մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու հայցեր կներկայացնի
Ալավերդի համայնքում մասնավորեցված 6 մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու նպատակով Դատախազությունը պետշահերի հայցեր կներկայացնի դատարան։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի օգոստոսի 19-20-ին աշխատանքային երկօրյա այցով գտնվել է Լոռու մարզում։ Մարզային այցի երկրորդ օրը նա շրջել է Ալավերդի համայնքում 2000-2005 թվականներին մասնավորեցված 6 մանկապարտեզների տարածքներով։
Դատախազությունը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ գույքերի մասնավորեցման իրավաչափությունը պարզելու համար, Լոռու մարզի դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում նախապատրաստվում են հայցեր, իսկ մեկով արդեն ներկայացվել է հայց իրավասու դատարան։
Աննա Վարդապետյանը հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին ապօրինի օտարված մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ, սահմանելով կատարման ժամկետներ։

Прокуратура подаст иски о возврате детских садов в общину Алаверди
Прокуратура подаст иски о возврате шести детских садов, приватизированных в общине Алаверди, в суд для защиты государственных интересов.
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян с 19 по 20 августа 2026 года находилась с рабочим визитом в Лорийской области. Во второй день визита она посетила детские сады, приватизированные в Алаверди в 2000-2005 годах.
Прокуратура сообщила, что для выяснения законности приватизации указанных объектов, на основании проведенного исследования, готовятся иски, один из которых уже подан в компетентный суд.
Анна Вардапетян дала указания прокурору области о возврате незаконно отчужденных детских садов в общину, установив сроки выполнения.