Դատախազությունը Ալավերդի համայնքում մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու հայցեր կներկայացնի
Ալավերդի համայնքում մասնավորեցված 6 մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու նպատակով Դատախազությունը պետշահերի հայցեր կներկայացնի դատարան։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի օգոստոսի 19-20-ին աշխատանքային երկօրյա այցով գտնվել է Լոռու մարզում։ Մարզային այցի երկրորդ օրը նա շրջել է Ալավերդի համայնքում 2000-2005 թվականներին մասնավորեցված 6 մանկապարտեզների տարածքներով։
Դատախազությունը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ գույքերի մասնավորեցման իրավաչափությունը պարզելու համար, Լոռու մարզի դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում նախապատրաստվում են հայցեր, իսկ մեկով արդեն ներկայացվել է հայց իրավասու դատարան։
Աննա Վարդապետյանը հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին ապօրինի օտարված մանկապարտեզները համայնքին վերադարձնելու վերաբերյալ, սահմանելով կատարման ժամկետներ։

The Prosecutor's Office will file lawsuits to return six kindergartens privatized in the Alaverdi community to protect public interests.
The Prosecutor General of Armenia, Anna Vardapetyan, was on a two-day working visit to the Lori region from August 19 to 20, 2026. On the second day of her visit, she toured the areas of kindergartens privatized in Alaverdi between 2000 and 2005.
The Prosecutor's Office stated that to clarify the legality of the privatization of the mentioned properties, lawsuits are being prepared based on the results of the conducted study, and one lawsuit has already been submitted to the competent court.
Anna Vardapetyan has instructed the regional prosecutor to return the illegally alienated kindergartens to the community, setting deadlines for execution.