Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Քոչարյանին փոխկապակցված ընկերությունների տնօրենների նկատմամբ
Լուրեր | 2026/08/25 16:01
Քոչարյանին առնչվող ընկերությունների տնօրեններին մեղադրանքներ են ներկայացվել
Դատախազը 2026 թվականի օգոստոսի 25-ին հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել հագուստի մանրածախ առևտրող զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության գործող տնօրեն Ի. Հ.-ի, նույն ընկերության նախկին տնօրեն Հ. Մ.-ի, «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա. Ա.-ի և «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության տնօրեն Կ. Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու համար:
Այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից:
1. Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ի. Հ.-ն, 2018 թվականի մարտի 7-ից հանդիսանալով Երևանի Հյուսիսային պողոտա 3 («Ստեֆանո Ռիչի») և Թումանյան 12 հասցեներում («Կորնելիանի») գործող հագուստի մանրածախ առևտրով զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրենը, 2021 թվականի նոյեմբերից մինչև 2026 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու նպատակով հարկային մարմին ներկայացված հարկային հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ, ինչի արդյունքում դիտավորությամբ չի հաշվարկել և պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 577 միլիոն 83 հազար դրամ հարկերը:
Քրեական վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ Հ. Մ.-ն, որը 2007 թվականի մայիսի 25-ից մինչև 2018 թվականի մարտ ամիսը զբաղեցրել է հագուստի մանրածախ առևտրով զբաղվող «Գրիտտի» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը, հարկային մարմին ներկայացված հարկային հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ, ինչի արդյունքում դիտավորությամբ չի հաշվարկել և պետական բյուջե չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 328 միլիոն 664 հազար դրամ հարկերը:
2. Դատախազը Քննչական կոմիտեում քննվող մեկ այլ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2004 թվականի փետրվարի 13-ից Երևանի Աճառյան 35 հասցեում «PLAY CITY» ապրանքային նշանի ներքո գործող «ՖԱՍԹ ՔԱՐԹ» ՍՊ ընկերության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Ա. Ա.-ի նկատմամբ՝ 2025 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2026 թվականի հունիսի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում առանձնապես խոշոր չափերով՝ 141 միլիոն 54 հազար դրամ հարկերը չվճարելու համար:
3. Դատախազը Քննչական կոմիտեում քննվող մեկ այլ վարույթի շրջանակում հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2012 թվականի հոկտեմբերի 17-ից Երևանի Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 7/1 հասցեում գործող, սպորտային ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող «ԿԻՆԵՏԻԿ» ՓԲ ընկերության (Օրանժ ֆիթնես) տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Կ. Ա.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 520 միլիոն 215 հազար դրամ հարկեր չվճարելու համար:
Ինչպես հայտնել ենք, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանրամասնությամբ ներկայացրել էր, թե ինչ մեղադրանքներով են անցնում Ռոբերտ Քոչարյանն ու նրա ավագ որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը:
Նրանք, ինչպես նաև հանցավոր սխեմաներում ներգրավված ևս 4 անձ ձերբակալվել են:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերով քննվող քրեական վարույթի շրջանակում մի քանի տասնյակ հասցեներում կատարվել են խուզարկություններ և վարութային այլ գործողություններ:
Ավելի ուշ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն առավել մանրամասնել էր մեղադրանքի բնույթն ու հայտնել, որ բացի Ռոբերտ Քոչարյանից՝ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ևս 9 անձի նկատմամբ, որոնց թվում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Սեդրակ Քոչարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության մասնակից Սամվել Մայրապետյանը, ինչպես նաև Կոնդի առանձնատների տնտեսության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած և շինարարական գործունեություն իրականացնող «Այգեձոր» ՍՊԸ-ն ղեկավարած Ա. Ո.-ն, Ա. Ո.-ի կինն ու երկու դուստրերը:

Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело против директоров компаний, связанных с Кочаряном
Генеральная прокуратура 25 августа 2026 года возбудила уголовные дела против действующего директора компании «Гритти» И. Х., бывшего директора этой компании Х. М., директора компании «ФАСТ КАРТ» А. А., действующей под товарным знаком «PLAY CITY», и директора компании «КИНЕТИК» К. А. за неуплату налогов в особо крупном размере.
Об этом сообщает Генеральная прокуратура.
1. В рамках уголовного дела, рассматриваемого Следственным комитетом, установлено, что И. Х., являясь директором компании «Гритти», занимающейся розничной торговлей одеждой по адресам: Северный проспект 3 («Стефано Ричи») и Туманян 12 («Корнелиани») с 7 марта 2018 года, с ноября 2021 года по июль 2026 года включительно включал в налоговые отчеты искаженные данные с целью неуплаты налогов в особо крупном размере, в результате чего намеренно не рассчитал и не уплатил в государственный бюджет налогов на сумму 1 миллиард 577 миллионов 83 тысячи драм.
Также в рамках уголовного дела выяснено, что Х. М., который занимал должность директора компании «Гритти» с 25 мая 2007 года по март 2018 года, включал в налоговые отчеты искаженные данные, в результате чего намеренно не рассчитал и не уплатил в государственный бюджет налогов на сумму 328 миллионов 664 тысячи драм.
2. Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело в рамках другого уголовного дела, рассматриваемого Следственным комитетом, против директора компании «ФАСТ КАРТ» А. А., действующей под товарным знаком «PLAY CITY», по адресу: Ачарян 35, с 1 июля 2025 года по 23 июня 2026 года за неуплату налогов в особо крупном размере на сумму 141 миллион 54 тысячи драм.
3. Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело в рамках другого уголовного дела против директора компании «КИНЕТИК» (фитнес-клуб «Оранж Фитнес»), К. А., по адресу: 7/1 проспект Цицернакаберд с 17 октября 2012 года за неуплату налогов в особо крупном размере на сумму 520 миллионов 215 тысяч драм.
Как сообщалось ранее, Антикоррупционный комитет подробно представил, по каким обвинениям проходят Роберт Кочарян и его старший сын Седрак Кочарян.
Они, а также еще 4 лица, вовлеченные в преступные схемы, были арестованы.
В рамках уголовного дела о коррупционных преступлениях были проведены обыски и другие процессуальные действия по нескольким десяткам адресов.
Позже Генеральная прокуратура Армении более подробно уточнила характер обвинений и сообщила, что помимо Роберта Кочаряна, прокуратура возбудила уголовные дела против еще 9 лиц, среди которых сын Роберта Кочаряна Седрак Кочарян, бывший министр обороны Серж Саргсян, бывший премьер-министр Андраник Маргарян, бывший мэр Еревана Гагик Бегларян, участник компании «Локал Дивелоперс» Самвел Майрапетян, а также А. О., который занимал должность директора хозяйства Конди и руководил строительной компанией «Айгедзор», его жена и две дочери.