2026 թվականի հուլիսի 30-ին, Անկոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից ներկայացված հայցը Մուրադ Սիմոնյանի, նախկին Tatev համայնքի ղեկավարի դեմ:
Դատարանի որոշումը ուժի մեջ մտնելուց հետո, 4.454 միլիոն դրամ կհետադարձվի Մուրադ Սիմոնյանին՝ պետությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման համար: 4.454 միլիոն դրամի վրա կուտակված տոկոսները նույնպես կհետադարձվեն:
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական և համայնքային շահերը պաշտպանելու իր լիազորությունների շրջանակներում, ուսումնասիրել է քրեական վարույթների ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները: Այդ ապացույցների համաձայն, նախկին Tatev համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանը 2018-2020 թվականներին համայնքային սեփականության տակ գտնվող էքսկավատորը տրամադրել է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը և 13.6 միլիոն դրամի շահույթից 4.454 միլիոն դրամ է յուրացրել:
2026 թվականի մարտի 31-ին, Սյունիքի մարզի դատախազությունը հայց է ներկայացրել Անկոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով վերադարձնել Մուրադ Սիմոնյանի կողմից Tatev համայնքին պատճառված վնասի գումարը:

Court orders recovery of funds from former Tatev mayor
On July 30, 2026, the Anti-Corruption Court granted a lawsuit filed by the Syunik Regional Prosecutor’s Office against Murad Simonyan, former head of the Tatev community in Syunik Province:
Once the judgment enters into legal force, 4.454 million drams will be recovered from Murad Simonyan as compensation for damage caused to the state. Interest accrued on the 4.454 million drams will also be recovered:
Acting within its authority to protect state and municipal interests, the Syunik Regional Prosecutor’s Office examined evidence obtained during criminal proceedings. According to that evidence, former Tatev community head Murad Simonyan provided a municipally owned excavator to a limited liability company between 2018 and 2020 and embezzled 4.454 million drams out of 13.6 million drams generated from its operation:
On March 31, 2026, the Syunik Regional Prosecutor’s Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court seeking to recover from Murad Simonyan the amount of damage caused to the Tatev community: