2026 թվականի հուլիսի 30-ին, Անկոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից ներկայացված հայցը Մուրադ Սիմոնյանի, նախկին Tatev համայնքի ղեկավարի դեմ:
Դատարանի որոշումը ուժի մեջ մտնելուց հետո, 4.454 միլիոն դրամ կհետադարձվի Մուրադ Սիմոնյանին՝ պետությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման համար: 4.454 միլիոն դրամի վրա կուտակված տոկոսները նույնպես կհետադարձվեն:
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական և համայնքային շահերը պաշտպանելու իր լիազորությունների շրջանակներում, ուսումնասիրել է քրեական վարույթների ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները: Այդ ապացույցների համաձայն, նախկին Tatev համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանը 2018-2020 թվականներին համայնքային սեփականության տակ գտնվող էքսկավատորը տրամադրել է սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը և 13.6 միլիոն դրամի շահույթից 4.454 միլիոն դրամ է յուրացրել:
2026 թվականի մարտի 31-ին, Սյունիքի մարզի դատախազությունը հայց է ներկայացրել Անկոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով վերադարձնել Մուրադ Սիմոնյանի կողմից Tatev համայնքին պատճառված վնասի գումարը:

Суд требует вернуть средства у бывшего мэра Татев
30 июля 2026 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск, поданный Прокуратурой Сюникской области против Мурада Симоняна, бывшего главы сообщества Татев:
После вступления решения в законную силу, 4.454 миллиона драм будет возвращено Мураду Симоняну в качестве компенсации за ущерб, причиненный государству. Также будут возвращены проценты на 4.454 миллиона драм:
Действуя в рамках своих полномочий по защите государственных и муниципальных интересов, Прокуратура Сюникской области изучила доказательства, полученные в ходе уголовных производств. Согласно этим доказательствам, бывший глава сообщества Татев Мурад Симонян предоставил муниципальный экскаватор ограниченной ответственности между 2018 и 2020 годами и присвоил 4.454 миллиона драм из 13.6 миллиона драм, полученных от его эксплуатации:
31 марта 2026 года Прокуратура Сюникской области подала иск в Антикоррупционный суд с требованием вернуть Мураду Симоняну сумму ущерба, причиненного сообществу Татев: