Երևանի քաղաքացիական դատարանը, որպես հայցի ապահովման միջոց, կասեցրել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի կանոնակարգի այն դրույթների գործողությունը, որոնք սահմանափակում են ակումբների հայտացուցակներում օտարերկրյա ֆուտբոլիստների քանակը։ Ըստ այդմ, Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի ակումբները կարող են գրանցել լեգեոնականների՝ առանց նոր կանոնակարգով սահմանված քանակական սահմանափակման։
Ավելի վաղ Երևանի «Նոայի» զարգացման տնօրեն, ՀՖՖ Գործադիր կոմիտեի անդամ Աննա Օհանյանը դատական հայց էր ներկայացրել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի դեմ, պահանջելով անվավեր ճանաչել 2026 թվականի հունիսի 27-ի որոշումը, որը սահմանում էր, որ ակումբները մրցաշրջանի հայտացուցակում կարող են ընդգրկել առավելագույնը 15 օտարերկրյա ֆուտբոլիստի՝ հաշվի առնելով առաջին և երկրորդ թիմերը։

Ереванский гражданский суд приостановил действие положений регламента Федерации футбола Армении, которые ограничивают количество иностранных футболистов в заявках клубов. Таким образом, клубы Армянской Премьер-лиги могут регистрировать легионеров без ограничений, установленных новым регламентом.
Ранее директор по развитию ереванского «Ноа», член Исполнительного комитета ФФА Анна Оганян подала иск против Федерации футбола Армении, требуя признать недействительным решение от 27 июня 2026 года, согласно которому клубы могли включать в свои заявки не более 15 иностранных футболистов, учитывая первую и вторую команды.