Կալիֆոռնիայի դաշնային դատարանը հինգշաբթի օրը որոշում է կայացրել, որ Պենտագոնի փորձը Anthropic ընկերությունը սև ցուցակում ընդգրկելու համար խախտել է Առաջին փոփոխությունը:
Դատարանի դատավոր Ռիտա Լինը չեղարկել է Anthropic-ի մատակարարման շղթայի ռիսկի նշանակումը և հայտարարել, որ Պաշտպանության նախարարության գործողությունները խախտել են Հինգերորդ փոփոխության իրավական գործընթացի կետը:
Լինը հրամայել է Պաշտպանության նախարարությանը վերացնել բոլոր ուղեցույցները, հրահանգները, հաղորդագրությունները կամ ցուցումները, որոնք տրվել են ընկերության դեմ:
«Ազգային անվտանգության դատարկ invocation-ը չի կարող լինել ազատագրելու համար կառավարական քննադատներին պատժելու և վրեժխնդրելու համար», - գրել է դատավորը իր որոշման մեջ:

Суд блокирует черный список Пентагона для Anthropic
Федеральный судья в Калифорнии в четверг постановил, что попытка Пентагона внести Anthropic в черный список нарушила Первую поправку:
Судья окружного суда США Рита Лин аннулировала назначение Anthropic как риск для цепочки поставок и заявила, что действия Министерства обороны нарушили положение о правовом процессе Пятой поправки:
Лин приказала Министерству обороны отменить все руководства, директивы, сообщения или инструкции, которые были выданы против компании:
«Пустое упоминание о национальной безопасности не является пустым чеком для наказания и мести правительственным критикам», - написала судья в своем решении: