ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աջեմօղլուն կարծում է, որ արհեստական բանականության դարը բացում է հնարավորություններ Հայաստանի համար, շնորհիվ երկրի մարդկային կապիտալի և տեխնիկական կարողությունների:
«Հայաստանը պետք է գտնի միջոց, որպեսզի օգտագործի իր տաղանդները: Ես կարծում եմ, որ արհեստական բանականության դարը իսկապես ստեղծում է հնարավորություններ Հայաստանի համար: Այնտեղ շատ հետաքրքիր բաներ են տեղի ունենում», - ասաց Աջեմօղլուն:
Սուր մեկնաբանություն Հայաստանի տնտեսական արդյունքների մասին
Աջեմօղլուն նշեց, որ տեխնոլոգիական հնարավորությունները պահպանվում են լուրջ աշխարհաքաղաքական և ենթակառուցվածքային սահմանափակումների ֆոնին:
Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը
Աջեմօղլուն ընդգծեց, որ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, որը ներառում է Ռուսաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը, հանդիսանում է զարգացման գլխավոր խոչընդոտ:
Արհեստական բանականության ազդեցությունը
Նա նաև խոսեց արհեստական բանականության զարգացման արագության մասին, նշելով, որ այն տեղի է ունենում ավելի արագ, քան նա սպասում էր:
«Ես այժմ մի փոքր բարձրացրել եմ նախկինում ներկայացված թվային գնահատականները, սակայն չեմ փոխի դրանք հիմնարար կերպով», - ասաց նա:

Nobel Laureate Daron Acemoglu: The AI Era Creates Opportunities for Armenia
YEREVAN, August 25. /ARKA/. Nobel laureate in economics Daron Acemoglu believes that the era of artificial intelligence opens up opportunities for Armenia due to the country's accumulated human capital and technical competencies:
"Armenia needs to find a way to utilize its talents. I think the AI era really creates opportunities for Armenia. There are many interesting things happening there," Acemoglu said:
Critical assessment of the country's economic results
Acemoglu noted that technological opportunities for the country remain against the backdrop of serious geopolitical and infrastructural constraints:
Geopolitical position of Armenia
He emphasized that Armenia's complex geopolitical position, involving Russia, Turkey, and Azerbaijan, is one of the main obstacles to development:
Impact of artificial intelligence
He also discussed the speed of AI development, noting that it is happening faster than he had anticipated:
"Today, I would slightly raise the previous quantitative estimates of the economic impact of AI, but I would not radically revise them," he added: