ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աջեմօղլուն կարծում է, որ արհեստական բանականության դարը բացում է հնարավորություններ Հայաստանի համար, շնորհիվ երկրի մարդկային կապիտալի և տեխնիկական կարողությունների:
«Հայաստանը պետք է գտնի միջոց, որպեսզի օգտագործի իր տաղանդները: Ես կարծում եմ, որ արհեստական բանականության դարը իսկապես ստեղծում է հնարավորություններ Հայաստանի համար: Այնտեղ շատ հետաքրքիր բաներ են տեղի ունենում», - ասաց Աջեմօղլուն:
Սուր մեկնաբանություն Հայաստանի տնտեսական արդյունքների մասին
Աջեմօղլուն նշեց, որ տեխնոլոգիական հնարավորությունները պահպանվում են լուրջ աշխարհաքաղաքական և ենթակառուցվածքային սահմանափակումների ֆոնին:
Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը
Աջեմօղլուն ընդգծեց, որ Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը, որը ներառում է Ռուսաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը, հանդիսանում է զարգացման գլխավոր խոչընդոտ:
Արհեստական բանականության ազդեցությունը
Նա նաև խոսեց արհեստական բանականության զարգացման արագության մասին, նշելով, որ այն տեղի է ունենում ավելի արագ, քան նա սպասում էր:
«Ես այժմ մի փոքր բարձրացրել եմ նախկինում ներկայացված թվային գնահատականները, սակայն չեմ փոխի դրանք հիմնարար կերպով», - ասաց նա:

ЕРЕВАН, 25 августа. /АРКА/. Нобелевский лауреат по экономике Дарон Аджемоглу считает, что эпоха искусственного интеллекта открывает возможности для Армении благодаря накопленному в стране человеческому капиталу и техническим компетенциям:
«Армении необходимо найти способ использовать свои таланты. Я думаю, что эпоха ИИ действительно создает возможности для Армении. Там происходит много интересного», — сказал Аджемоглу:
Критическая оценка экономических результатов страны
Аджемоглу отметил, что технологические возможности для страны сохраняются на фоне серьезных геополитических и инфраструктурных ограничений:
Геополитическое положение Армении
Аджемоглу подчеркнул, что сложное геополитическое положение Армении, включая Россию, Турцию и Азербайджан, является одним из главных препятствий для развития:
Влияние искусственного интеллекта
Он также обсудил скорость развития искусственного интеллекта, отметив, что она происходит быстрее, чем он ожидал:
«Сегодня я немного повысил прежние количественные оценки экономического эффекта ИИ, однако не стал бы пересматривать их радикально», — добавил он: