Ներկայացնում ենք The Economist-ի աղմուկ հանած The world’s most influential economist is oddly unconvincing հոդվածի հայերեն թարգմանությունը:
Երբ նրան զանգահարեցին Ստոկհոլմից, թվաց՝ զանգն ուշացած է։ 2024 թվականին Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի գիտաշխատող Դարոն Աճեմօղլուն տնտեսագիտության Նոբելյան մրցանակը կիսեց Սայմոն Ջոնսոնի եւ Ջեյմս Ռոբինսոնի հետ՝ բացատրելու համար, թե ինչպես են ինստիտուտները ձեւավորում բարգավաճումը։
Աճեմօղլուն 58 տարեկան է, բայց արդեն որոշ ժամանակ համարվում է ոլորտի հսկաներից։ Նա գրել է յոթ գիրք, այդ թվում՝ նորը՝ ժողովրդավարության եւ արհեստական բանականության տնտեսական ազդեցության մասին, չհաշված մի քանի հայտնի դասագրքերը։ Նրա հարյուրավոր հոդվածները, որոնցից ավելի քան տասը հրատարակվել են այս տարի, հաճախ լի են բարդ մաթեմատիկայով։ Նա մրցում է Հարվարդի համալսարանի Անդրեյ Շլեյֆերի հետ՝ IDEAS/rePEc հետազոտական տվյալների բազայի կողմից կազմված տնտեսագետների մեջբերումների վարկանիշային աղյուսակում առաջին տեղի համար։ Նրա կարծիքը մեծ կշիռ ունի այլ փորձագետների եւ լրատվամիջոցների շրջանում։
Սակայն, եթե տնտեսագետները մի քանի բաժակ խմեն, ոմանք կհամարձակվեն արտահայտել իրենց իրական կարծիքն այս հսկայի մասին։ «Նրա տեսական աշխատանքի մեծ մասն օգտակար է, բայց նա կիրառում է իր մոդելները՝ նախկինում փորձարկված եւ ձախողված պոպուլիստական քաղաքականությունը հիմնավորելու համար», - քննադատում է մի հայտնի տնտեսագետ: Որոշ մեկնաբաններին ալկոհոլ էլ պետք չէ: «Բառացիորեն մեկ տասնամյակ է, ինչ գոռում եմ Աճեմօղլուի մասին, - ասում է տնտեսագետ-բլոգեր Նոա Սմիթը՝ ի պատասխան պարոն Աճեմօղլուի աշխատանքի առցանց քննադատության ալիքի։
Ոչ ոք չի մեղադրում բեղմնավոր տնտեսագետին վատ հետազոտությունների, առավել եւս՝ ակադեմիական անփութության մեջ: «Նա ակնհայտորեն հանճար է, - ասում է մեկ ուրիշը, որը նաեւ նշում է, որ նա շռայլ է դոկտորանտների եւ կրտսեր գործընկերների նկատմամբ: Հարցն այն է, թե արդյո՞ք պարոն Աճեմօղլուի դիրքը տնտեսագիտության մասնագիտության գագաթնակետին (եւ դրան ուղեկցող ինտելեկտուալ ազդեցությունը) արդարացված է նրա գիտական աշխատանքով։
Սկսենք նրա էմպիրիկ մեթոդներից: Նրա Նոբելյան մրցանակի հիմքում Ջոնսոնի եւ Ռոբինսոնի հետ 2001 թվականին համատեղ հրապարակված հոդվածն է, որը մեջբերվել է ավելի քան 23,000 անգամ: Այն փորձում է բացատրել, թե ինչու են որոշ երկրներ հարուստ, իսկ մյուսները՝ աղքատ: Այն վայրերում, որտեղ եվրոպացի գաղութարարները զանգվածաբար մահանում էին, հնարավոր է՝ հիվանդությունների պատճառով, գաղութարարները կառուցում էին «դուրս բերող» հաստատություններ՝ իշխանությունն ու ռեսուրսները կենտրոնացնելով վերնախավի մի քանի խմբերի ձեռքում, որպեսզի տարածքից որքան հնարավոր է շատ ռեսուրսներ կորզեն: Սակայն ավելի բարենպաստ կլիմայական պայմաններում գաղութարարները գոյատեւում էին եւ կառուցում ավելի ներառական հաստատություններ՝ պատշաճ ճանապարհներով, դպրոցներով եւ բժշկական ծառայություններով: Այդ հաստատությունները պահպանվեցին, ինչի հետեւանքով գաղութային ժամանակաշրջանում գաղութարարների մահացության ցածր մակարդակ ունեցող վայրերն այսօր ավելի հարուստ են:
Տնտեսագետներն հիմա լուրջ են վերաբերվում այս արդյունքներին, բայց ոչ բառացիորեն։ Հոդվածը խրախուսել է փորձագետներին ավելի խոր մտածել ինստիտուտների մասին, բայց նրանք այն մանրակրկիտ վերլուծության են ենթարկել։ Նոբելյան կոմիտեի 2024 թվականի զեկույցում ընդունվել է, որ մահացության տվյալները «երբեմն ճշգրիտ չեն»։ 2012 թվականին Դեյվիդ Ալբուին Իլինոյսի Ուրբանա-Շամպեյն համալսարանից ցույց է տվել, որ որոշ երկրների մահացության մակարդակը փոխառված է այլ երկրներից։ Նա պարզել է, որ եթե դրանք ճշգրտվեն, հոդվածի եզրակացությունները անվստահելի կդառնան։ Անցյալ տարի Մարտին Բուխներն ու նրա գործընկերները Էսսենի RWI հետազոտական ինստիտուտից պարզել են, որ իրենց հարցմանը մասնակցած փորձագետները հակված ես սատարելու պարոն Ալբուիին։
Պարոն Աճեմօղլուն ասում է, որ «այս քննարկումները եւ քննադատության որոշ մասը չափազանց արժեքավոր են»։ Սակայն հակադարձում է, որ պարոն Ալբուին իր եզրակացությանն է հանգում՝ անտեսելով սկզբնական նմուշի տվյալների կեսը, այդ թվում՝ Ամերիկայի, Կանադայի եւ Ավստրալիայի նման կարեւոր երկրների վերաբերյալ։ Հենց այս համադրությունն է, ինչպես նաեւ որոշ ընտրովի վիճակագրությունը, որ հանգեցնում են անվստահելիության, ասում է նա։
Աճեմօղլուն հավելում է, որ եթե այսօր վերանայեր իր աշխատանքը, կկատարեր «մի շարք փոփոխություններ, այդ թվում՝ որոշ գնահատականների առումով», սակայն ոչ մահացության տվյալներում։
Վերջերս հետազոտողները ուսումնասիրել են պարոն Աճեմօղլուի եւ մի շարք համահեղինակների կողմից հունիսին հրապարակված աշխատանքը, որտեղ նշվում էր, որ ծնելիության ցածր մակարդակը կապված է աշխատանքային տարիքի չափահասի հաշվով ՀՆԱ-ի ավելի արագ աճի հետ։ Սա ապշեցուցիչ հայտնագործություն է, որը ենթադրում է, որ բնակչություն կորցնող վայրերը, օրինակ՝ Ճապոնիան, անհանգստանալու կարիք չունեն։ Սակայն այլ տնտեսագետներ, այդ թվում՝ Փենսիլվանիայի համալսարանի Խեսուս Ֆերնանդես-Վիլյավերդեն, կասկածի տակ են դնում, թե արդյո՞ք պատմական կապերը օգտակար են հասկանալու համար ներկան, երբ բազմաթիվ երկրների ծնելիության մակարդակը նվազում է։ Սա լիովին ողջամիտ տեսակետ է, եւ պարոն Աճեմօղլուն ու նրա համահեղինակները դրա մասին համառոտ հիշատակել են իրենց եզրակացության մեջ։ Սակայն այդ հիշատակումը կարող է կորչել եւ թվալ անլուրջ՝ համեմատած Աճեմօղլուի մաթեմատիկական հաշվարկների հսկայական քանակի հետ։
Մանրազնին ուսումնասիրության շնորհիվ վճռականորեն տրամադրված քննադատը կարող է բացթողումներ գտնել ցանկացած հետազոտական աշխատանքում, իսկ պարոն Աճեմօղլուն տնտեսագիտության ոլորտի ամենամեծ թիրախն է։ Սակայն հռչակի հետ կապված մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը չի կարող բացատրել երկրորդ խնդիրը. այն, որ պարոն Աճեմօղլուի գաղափարները կարող են այդքան էլ տպավորիչ չթվալ հասարակական գիտությունների տիտանի համար։ Նրա հրապարակային մեկնաբանությունները, հատկապես ամերիկյան քաղաքականության վերաբերյալ, զգուշավոր են։ Օրինակ՝ նրա «Թրամփի միասնական տեսությունը» պնդում է, որ ամերիկացի նախագահը «հզորացնում է գործադիր իշխանությունը եւ ոչնչացնում սահմանափակող ինստիտուտներն ու նորմերը»։ Դե, սա ակնհայտ է։
Ինստիտուտներ եւ «կրիաներ»
Ավելի մտահոգիչ է այն, որ ինստիտուտների մասին նրա մեծ թեզը շատ բան չի բացահայտում։ Ազգերը բարգավաճում են, երբ ինստիտուտները լավն են, եւ լճանում են, երբ դրանք վատն են։ Ճիշտ է։ Բայց ի՞նչ է իրականում ինստիտուտը։ Կանոններ, նորմեր, կիրառում, մշակույթ՝ ամեն ինչ։ Որտեղի՞ց են ծագում ինստիտուտները։ «Կրիտիկական հանգույցներից» եւ «ինստիտուցիոնալ շեղումից», ինչ էլ որ դա նշանակում է։
Դարոն ԱճեմօղլունԼուսանկարը` REUTERS
2011 թվականին Աճեմօղլուի գրքերից մեկը վերանայելով՝ Թայլեր Քոուենը Ջորջ Մեյսոնի համալսարանից նշել է, որ այնտեղ նկարագրված ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները միայն այլ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններից են բխում, ինչը հիմնական փաստարկը դարձնում է ընդմիշտ հետընթաց՝ կրիայի պես։
Դանքըն Գրինը Լոնդոնի տնտեսագիտության դպրոցից պնդում է, որ այս գիտական տեսակետը հիմնականում գործում է հետադարձ հայացքով։ Ֆրենսիս Ֆուկույաման Սթենֆորդի համալսարանից ասում է, որ գիրքը անտեսում է Չինաստանի օրինակը, որն ապրել է բուռն տնտեսական աճ՝ ունենալով այնպիսի ինստիտուտներ, որոնք կարելի է բնութագրել որպես «դուրս բերող»։
Պարոն Աճեմօղլուն հակադարձում է, որ գրքի երկու գլուխը մասամբ կամ մեծ մասամբ նվիրված է Չինաստանին: Նա նշում է նաեւ, որ «ինստիտուցիոնալ փոփոխությունները ինստիտուցիոնալ տեսանկյունից հասկանալու համար պետք է հաշվի առնել անցյալի կոնկրետ ինստիտուտները եւ դրանց վրա ազդող պատմական իրադարձությունները…»: «Չեմ կարծում, որ սա նույնաբանություն է», - ասում է նա։
Դարոն ԱճեմօղլունԱճեմօղլուն շեղվում է ընդունված տեսակետներից, որպեսզի պաշտպանի տեխնոլոգիայի վերաբերյալ խիստ մռայլ կարծիքները։ «Ուժ եւ առաջընթաց» գիրքը, որը նա համահեղինակվել է Ջոնսոնի հետ 2023 թվականին, հազար տարվա նորարարությունը հիմնականում դիտարկում է որպես վերնախավի կողմից իշխանության զավթման եւ չնախատեսված հետեւանքների պատմություն: Բամբակ մաքրող մեքենան ստրկության աղախինն էր, իսկ Հաբեր-Բոշ տեխնոլոգիան հնարավոր դարձրեց զենքի արտադրությունը։ Հասարակ մարդիկ, ըստ երեւույթին, շահում էին միայն այն դեպքում, երբ կարողանում էին կապիտալիստներին ուղղորդել հաշվի առնելու իրենց շահերը: Գիրքը թերագնահատում է շատ ավելի համոզիչ փաստարկը. որ տեխնոլոգիական առաջընթացն ինքնին մի քանի անգամ ավելի հարուստ է դարձրել սովորական մարդուն, քան նախարդյունաբերական ժամանակներում:
Պարոն Աճեմօղլուի փաստարկները ԱԲ-ի վերաբերյալ այնքան հոռետեսական են, որ նույնիսկ համոզիչ չեն: 2024 թվականին հրապարակված հոդվածում նա հաշվարկում է, որ ԱԲ-ն տասը տարվա ընթացքում ամերիկյան արտադրողականությունը կբարձրացնի ընդամենը փոքր չափով։ Հոդվածն այս եզրակացությանն է հանգում՝ անտեսելով շուկայում նոր ԱԲ արտադրանքի փոխակերպող ազդեցությունը։ «Այդ վերլուծության մեջ նա ամբողջությամբ բացառում է այն հնարավորությունը, որ ԱԲ-ի շնորհիվ մենք կունենանք ավելի արագ գիտական առաջընթաց, ավելի արագ սոցիալ-գիտական առաջընթաց կամ ավելի լավ որոշումներ կկայացնենք», - ասում է Հարվարդի համալսարանի պատվավոր նախագահ Լոուրենս Սամերսը։
«Սա հիմնավոր քննադատություն է, - ասում է պարոն Աճեմօղլուն։ - Ես չէի կանխատեսել գործակալական ԱԲ-ն, եւ այն չի ներառվել իմ կանխատեսումներում»։ Նա նշում է նաեւ, որ ԱԲ մոդելները կարող են ավելի օգտակար լինել գիտական հետազոտություններում, քան նա պատկերացնում էր։ Սակայն Աճեմօղլուն պնդում է, որ ԱԲ-ի արտադրողականության վրա ազդեցությունը գնահատելու իր մեթոդները ճիշտ են, եւ «որոշ իրատեսություն են առաջարկում արտադրողականության հսկայական բարելավումների մասին պնդումներում»։
Այս ակադեմիական վեճերը գուցե անկարեւոր թվան, բայց դրանք կարող են ի վերջո մեծ նշանակություն ունենալ։ Պարոն Աճեմօղլուն չի կարծում, որ ԱԲ-ն կտրուկ կբարձրացնի արտադրողականությունը, բայց անհանգստանում է ժողովրդավարության եւ աշխատատեղերի վրա ազդեցության մասին։ Նրա նոր գիրքը խոսում է տեխնոլոգիայի հնարավոր սոցիալական վնասների մասին (ատոմիզացիայի խորացում, քաղաքական կեղծիքի տարածում), ոչ թե դրա հնարավոր օգուտների: Այդ վնասները սահմանափակելու նրա առաջարկը՝ «աշխատամետ ԱԲ», որը կբարձրացնի մարդկային աշխատանքի արժեքը, ոչ թե կփոխարինի այն, հիանալի է… եւ ակնհայտ։
Պարոն Աճեմօղլուի ազդեցությունը ԱԲ-ի բանավեճում հստակ երեւում է տասնյակ հայտնի տնտեսագետների կողմից ստորագրված վերջին հայտարարության մեջ, որտեղ նարնք պնդում են, որ «մենք պետք է հենց հիմա գործենք» եւ «ԱԲ-ն տանենք մարդկանց գործունեությունը լրացնող եւ հասարակությանը օգտակար լինելու ուղղությամբ»։ Ո՞վ է իրականում «մենք»-ը։ Թրամփի վարչակա՞զմը։ Եվ ո՞վ պետք է որոշի, թե որ տեսակի ԱԲ-ն է լրացնում մարդկանց, եւ որը՝ ոչ։ Նույնիսկ հայտարարությունը ստորագրած տնտեսագետները վստահ չեն։ Պարոն Աճեմօղլուի աստղային հեղինակությունն այնքան մեծ է, որ երբեմն կարող է կուրացնել քննական ունակությունները։

Представляем перевод на армянский язык статьи The world’s most influential economist is oddly unconvincing из The Economist.
Когда ему позвонили из Стокгольма, показалось, что звонок задерживается. В 2024 году научный сотрудник Массачусетского технологического института Дарон Аджемоглу поделил Нобелевскую премию по экономике с Саймоном Джонсоном и Джеймсом Робинсоном, объясняя, как институты формируют процветание. Аджемоглу 58 лет, но уже некоторое время считается гигантом в своей области. Он написал семь книг, включая новую о влиянии демократии и искусственного интеллекта на экономику, не считая нескольких известных учебников. Его сотни статей, более десяти из которых были опубликованы в этом году, часто полны сложной математики. Он конкурирует с Андреем Шлейфером из Гарвардского университета за первое место в рейтинге цитируемости экономистов, составленном базой данных IDEAS/rePEc. Его мнение имеет большой вес среди других экспертов и средств массовой информации.
Однако, если экономисты выпьют несколько бокалов, некоторые из них осмелятся высказать свое истинное мнение об этом гиганте. «Большая часть его теоретической работы полезна, но он использует свои модели для обоснования ранее проверенной и провалившейся популистской политики», - критикует один известный экономист. Некоторым комментаторам не нужно даже алкоголь. «Я уже десять лет кричу о Аджемоглу, - говорит экономист-блогер Ноа Смит в ответ на волну онлайн-критики работы господина Аджемоглу.
Никто не обвиняет плодовитого экономиста в плохих исследованиях, тем более в академической небрежности. «Он очевидно гений, - говорит другой, также отмечая, что он щедр к аспирантам и младшим коллегам. Вопрос в том, оправдана ли позиция господина Аджемоглу на вершине профессии экономики (и сопутствующее интеллектуальное влияние) его научной работой.
Начнем с его эмпирических методов. Основанием для его Нобелевской премии является статья, опубликованная в 2001 году совместно с Джонсоном и Робинсоном, которая была процитирована более 23 000 раз. Она пытается объяснить, почему некоторые страны богатые, а другие бедные. В тех местах, где европейские колонизаторы массово умирали, возможно, из-за болезней, колонизаторы строили «экстрактивные» институты, сосредоточив власть и ресурсы в руках нескольких групп элиты, чтобы выжать из региона как можно больше ресурсов. Однако в более благоприятных климатических условиях колонизаторы выживали и строили более инклюзивные институты с надлежащими дорогами, школами и медицинскими услугами. Эти институты сохранились, в результате чего места с низким уровнем смертности колонизаторов в колониальный период сегодня богаче.
Экономисты сейчас серьезно относятся к этим результатам, но не дословно. Статья побудила экспертов глубже задуматься об институтах, но они подвергли ее тщательному анализу. В 2024 году Нобелевский комитет признал, что данные о смертности «иногда неточные». В 2012 году Дэвид Альбуин из Университета Иллинойс в Урбана-Шампейн показал, что уровень смертности в некоторых странах заимствован из других стран. Он обнаружил, что если их уточнить, выводы статьи станут ненадежными. В прошлом году Мартин Бухнер и его коллеги из исследовательского института RWI в Эссене выяснили, что эксперты, участвовавшие в их опросе, склонны поддерживать господина Альбуина.
Господин Аджемоглу говорит, что «эти обсуждения и часть критики очень ценны». Однако он возражает, что господин Альбуин приходит к своему выводу, игнорируя половину данных исходной выборки, включая такие важные страны, как Америка, Канада и Австралия. Именно это сочетание, а также некоторые избирательные статистические данные приводят к ненадежности, говорит он.
Аджемоглу добавляет, что если бы он сегодня пересматривал свою работу, он внес бы «ряд изменений, в том числе в оценках», но не в данных о смертности.
Недавно исследователи изучили работу господина Аджемоглу и нескольких соавторов, опубликованную в июне, в которой говорится, что низкий уровень рождаемости связан с более быстрым ростом ВВП на душу трудоспособного населения. Это удивительное открытие предполагает, что регионы, теряющие население, такие как Япония, не должны беспокоиться. Однако другие экономисты, включая Хесуса Фернандеса-Вильяверде из Университета Пенсильвании, ставят под сомнение, насколько исторические связи полезны для понимания настоящего, когда уровень рождаемости во многих странах снижается. Это вполне разумная точка зрения, и господин Аджемоглу и его соавторы кратко упоминают об этом в своих выводах. Однако это упоминание может затеряться и показаться незначительным по сравнению с огромным количеством математических расчетов Аджемоглу.
Тщательное изучение может позволить решительному критиковать любую исследовательскую работу, и господин Аджемоглу является самой крупной мишенью в области экономики. Однако тщательное изучение, связанное с его известностью, не может объяснить вторую проблему: то, что идеи господина Аджемоглу могут не казаться столь впечатляющими для титана социальных наук. Его публичные комментарии, особенно по поводу американской политики, осторожны. Например, его «Единственная теория Трампа» утверждает, что американский президент «усиливает исполнительную власть и разрушает ограничительные институты и нормы». Ну, это очевидно.
Институты и «кривая»
Более тревожным является то, что его большая теза об институтах не раскрывает многого. Нации процветают, когда институты хороши, и застаиваются, когда они плохи. Это верно. Но что такое на самом деле институт? Правила, нормы, применение, культура — всё это. Откуда берутся институты? «Критические узлы» и «институциональные отклонения», что бы это ни значило.
Дарон АджемоглуФото: REUTERS
Пересматривая одну из книг Аджемоглу в 2011 году, Тайлер Коуэн из Университета Джорджа Мейсона отметил, что описанные в ней институциональные изменения происходят лишь из других институциональных изменений, что делает основной аргумент вечным регрессом, подобно кривой.
Данкан Грин из Лондонской школы экономики утверждает, что эта научная точка зрения в основном работает ретроспективно. Фрэнсис Фукуяма из Стэнфордского университета говорит, что книга игнорирует пример Китая, который пережил бурный экономический рост, имея такие институты, которые можно охарактеризовать как «экстрактивные».
Господин Аджемоглу возражает, что две главы книги частично или в значительной степени посвящены Китаю. Он также отмечает, что «для понимания институциональных изменений с институциональной точки зрения необходимо учитывать конкретные институты прошлого и исторические события, которые на них влияли...». «Я не думаю, что это тавтология», - говорит он.
Дарон АджемоглуАджемоглу отклоняется от общепринятых взглядов, чтобы защитить свои мрачные взгляды на технологии. Книга «Власть и прогресс», которую он написал в соавторстве с Джонсоном в 2023 году, в основном рассматривает тысячу лет инноваций как историю захвата власти элитами и непредвиденных последствий. Машина для очистки хлопка была служанкой рабства, а технология Haber-Bosch позволила производить оружие. Обычные люди, по-видимому, выигрывали только в том случае, если им удавалось заставить капиталистов учитывать свои интересы. Книга недооценивает гораздо более убедительный аргумент: что технологический прогресс сам по себе многократно обогатил обычного человека по сравнению с доиндустриальными временами.
Аргументы господина Аджемоглу о ИИ настолько пессимистичны, что даже неубедительны. В статье, опубликованной в 2024 году, он подсчитывает, что ИИ лишь незначительно повысит производительность в США за десять лет. Эта статья приходит к такому выводу, игнорируя преобразующее влияние новых ИИ-продуктов на рынке. «В этом анализе он полностью исключает возможность того, что благодаря ИИ мы получим более быстрый научный прогресс, более быстрый социо-научный прогресс или примем лучшие решения», - говорит почетный президент Гарвардского университета Лоуренс Саммерс.
«Это обоснованная критика», - говорит господин Аджемоглу. - «Я не предсказывал агентный ИИ, и он не был включен в мои прогнозы». Он также отмечает, что модели ИИ могут быть более полезными в научных исследованиях, чем он предполагал. Однако Аджемоглу утверждает, что его методы оценки влияния ИИ на производительность верны и «предлагают определенный реализм в утверждениях о огромных улучшениях производительности».
Эти академические споры могут показаться незначительными, но они могут в конечном итоге иметь большое значение. Господин Аджемоглу не считает, что ИИ резко повысит производительность, но беспокоится о его влиянии на демократию и рабочие места. Его новая книга говорит о возможных социальных вредах технологий (углубление атомизации, распространение политических фальсификаций), а не о возможных преимуществах. Его предложение ограничить эти вреды — «трудоемкий ИИ», который повысит ценность человеческого труда, а не заменит его, является отличным... и очевидным.
Влияние господина Аджемоглу на дебаты о ИИ явно видно в недавнем заявлении, подписанном десятками известных экономистов, в котором они утверждают, что «мы должны действовать прямо сейчас» и «ИИ должен быть направлен на дополнение человеческой деятельности и быть полезным для общества». Кто на самом деле «мы»? Администрация Трампа? И кто должен решать, какой тип ИИ дополняет людей, а какой нет? Даже экономисты, подписавшие заявление, не уверены. Звезда господина Аджемоглу настолько велика, что иногда может ослепить критическое мышление.