Դանիել Ազատյանը, Հայաստանի բանկերի միության նախագահը, տեղեկացրել է, որ 2026 թվականի հունիսին մանրածախ դրամային վարկերի տոկոսադրույքները, որոնք նախատեսված են 1-5 տարվա ժամկետով, նվազել են 0.4 տոկոսային կետով՝ համեմատած 2025 թվականի դեկտեմբերի հետ: Այդ ժամանակ, դրամային ավանդների տոկոսադրույքը պահպանվել է 9.5% մակարդակում:
Ազատյանի խոսքերով, դոլարային մանրածախ վարկերի տոկոսադրույքները, որոնք նախատեսված են 1-5 տարվա ժամկետով, հունիսին բարձրացել են 0.3 տոկոսային կետով, իսկ դոլարային ավանդների տոկոսադրույքը՝ 0.1 տոկոսային կետով՝ հասնելով 4.1%-ի:

Daniel Azatyan: In the first half of the year, interest rates on retail and corporate loans decreased slightly
News | 2026/08/05 07:01
The head of the Union of Banks of Armenia presented changes in loan interest rates
Daniel Azatyan, the head of the Union of Banks of Armenia, reported that in June 2026, the interest rates on retail dram loans with a repayment term of 1 to 5 years decreased by 0.4 percentage points compared to December 2025. Meanwhile, the interest rate on dram deposits remained at 9.5%.
According to Azatyan, the interest rate on dollar retail loans with a repayment term of 1 to 5 years increased by 0.3 percentage points in June 2026, while the interest rate on dollar deposits rose by 0.1 percentage points to 4.1%.