Դանիել Ազատյանը, Հայաստանի բանկերի միության նախագահը, տեղեկացրել է, որ 2026 թվականի հունիսին մանրածախ դրամային վարկերի տոկոսադրույքները, որոնք նախատեսված են 1-5 տարվա ժամկետով, նվազել են 0.4 տոկոսային կետով՝ համեմատած 2025 թվականի դեկտեմբերի հետ: Այդ ժամանակ, դրամային ավանդների տոկոսադրույքը պահպանվել է 9.5% մակարդակում:
Ազատյանի խոսքերով, դոլարային մանրածախ վարկերի տոկոսադրույքները, որոնք նախատեսված են 1-5 տարվա ժամկետով, հունիսին բարձրացել են 0.3 տոկոսային կետով, իսկ դոլարային ավանդների տոկոսադրույքը՝ 0.1 տոկոսային կետով՝ հասնելով 4.1%-ի:

Даниел Азатян: В I полугодии процентные ставки по розничным и корпоративным кредитам снизились незначительно
Новости | 2026/08/05 07:01
Глава Союза банков Армении представил изменения в кредитных ставках
Даниел Азатян, председатель Союза банков Армении, сообщил, что в июне 2026 года процентные ставки по розничным драмовым кредитам со сроком погашения от 1 до 5 лет снизились на 0,4 процентных пункта по сравнению с декабрем 2025 года. При этом ставка по драмовым депозитам осталась на уровне 9,5%.
По словам Азатяна, процентная ставка по долларовым розничным кредитам со сроком погашения от 1 до 5 лет в июне 2026 года увеличилась на 0,3 процентных пункта, а ставка по долларовым депозитам возросла на 0,1 процентных пункта до 4,1%.