ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը քննարկում է նոր տուրքեր, որոնք կկիրառվեն ԱՄՆ-ում օգտագործվող սեմի-հաղորդիչների նկատմամբ: Տեխնոլոգիական հսկա Nvidia-ն ավելացնում է աջակցությունը չինական արհեստական բանականության մոդելներին, մինչդեռ ԱՄՆ-ն զգուշացնում է հնարավոր սահմանափակումների մասին:
Հարավկորեական հիշողության արտադրող SK Hynix-ը մեծացնում է իր ներկայությունը ԱՄՆ-ում՝ նոր գործարան բացելով Ինդիանայում, որը համընկնում է Հարավային Կորեայի $350 միլիարդ ներդրումային խոստման հետ:
ԱՄՆ-ն հաստատել է, որ չի վարում բանակցություններ Իրանի հետ, մինչդեռ այլ երկրներ փորձում են դիվանագիտական լուծումներ գտնել:
Ավելին, CIA-ի ղեկավար Ջոն Ռատկլիֆը գաղտնի այց է կատարել Մոսկվա՝ նախազգուշացնելու Ռուսաստանին ՆԱՏՕ-ին հարձակվելուց:

CNBC Daily Open: Тарифы в центре внимания — и Трамп дал новое имя озеру
Администрация президента Дональда Трампа, как сообщается, рассматривает новые тарифы на полупроводники, используемые в США. Технологический гигант Nvidia увеличивает поддержку китайских моделей искусственного интеллекта, предупреждая о возможных ограничениях со стороны США.
Южнокорейский производитель памяти SK Hynix увеличивает свое присутствие в США, открывая новый завод в Индиане, что совпадает с инвестиционным обязательством Южной Кореи в размере 350 миллиардов долларов.
Вашингтон подтвердил, что США не ведут переговоры с Ираном, несмотря на дипломатические усилия других стран.
Кроме того, директор ЦРУ Джон Ратклифф, как сообщается, совершил секретную поездку в Москву, чтобы предупредить Россию о возможной атаке на НАТО.