CNBC Daily Open: պատերազմը կրկին զինված հակամարտության է վերածվում
Այս շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ-ը կրկին հարվածներ է հասցրել Իրանի վրա, ինչը բարձրացրել է նոր զինված հակամարտության վտանգը: Այս կիրակի օրը ԱՄՆ-ը հարվածներ է հասցրել Իրանի Լարաք կղզու վրա գտնվող ռակետային արձանագրություններին, ինչը առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ-ը հրապարակավ հարվածում է Իրանի վրա հուլիս ամսից հետո:
Միջազգային շուկաները, սակայն, միայն փոքր-ինչ են արձագանքել այս նոր լարվածությանը: Դրա հետ մեկտեղ, ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստների նախագահ Քևին Վարշը նշում է, որ հնարավոր է, որ տոկոսային տոկոսադրույքները պետք է բարձրանան:
Ինչ պետք է իմանաք այսօր
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել էր «Էկոնոմիկայի պատերազմ և մեկուսացում աննախադեպ չափերով» Իրանի դեմ, սակայն այդ ռազմավարությունը կարճաժամկետ էր:
ԱՄՆ-ի ուժերը հարվածել են երկու ռակետային արձանագրություններին Լարաք կղզում, և Իրանի պատերազմը մտնում է իր յոթերորդ ամիսը, ինչը բարձրացնում է երկարատև հակամարտության վտանգը:
Նավթի ապագա գները բարձրացել են 1%-ով, իսկ ԱՄՆ-ի բաժնետոմսերի ապագա գները և Ասիայի շուկաները նվազել են:
Բացի այդ, բարձր տոկոսադրույքների հեռանկարները բացասաբար են ազդում ներդրողների տրամադրության վրա:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը հայտարարել է, որ G20 երկրների անդամներին կխրախուսի վերանայել իրենց առևտրային պայմանները Չինաստանի հետ:
Կորպորատիվ ոլորտում, OpenAI-ն հայտարարել է, որ դադարեցնում է իր պայմանագիրը Cursor ծրագրի համար:
Ի վերջո, ապահովագրական և խորհրդատվական Aon ընկերությունը մոտ է $17 միլիարդ արժողությամբ USI ապահովագրական բրոքերային ընկերության ձեռքբերմանը:

На этой неделе США снова нанесли удары по Ирану, что повысило риск нового вооруженного конфликта. В воскресенье США нанесли удары по иранским ракетным установкам на острове Ларак, что стало первой публично признанной атакой на Иран с конца июля.
Мировые рынки, однако, отреагировали на это лишь незначительно. В то же время председатель Федеральной резервной системы США Кевин Уорш указывает на возможность повышения процентных ставок.
Что нужно знать сегодня
Президент США Дональд Трамп обещал "Экономическую войну и изоляцию беспрецедентного масштаба" против Ирана, но эта стратегия была недолговечной.
Американские силы нанесли удары по двум ракетным установкам на острове Ларак, и война с Ираном вступает в свой седьмой месяц, что вызывает опасения о затяжном конфликте.
Фьючерсы на нефть выросли на 1%, в то время как фьючерсы на акции США и азиатские рынки упали.
Кроме того, перспективы повышения ставок негативно сказываются на настроениях инвесторов.
Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что он будет призывать страны G20 пересмотреть свои торговые условия с Китаем.
В корпоративном секторе OpenAI объявила о прекращении своего контракта с редактором кода Cursor.
Наконец, страховая и консалтинговая компания Aon близка к сделке по покупке страхового брокера USI за 17 миллиардов долларов.