Քրիպտո շուկայի կառուցվածքի օրենսդրությունը գտնվում է վտանգավոր վիճակում, քանի որ Սենատի ամառային արձակուրդը մոտենում է:
ԱՄՆ Սենատը դեռ չի հայտնել, թե արդյոք կաշխատի Digital Asset Market Clarity Act-ի վրա, և պաշտոնական տեղեկություններ չկան, թե երբ կամ արդյոք օրենսդիր մարմինը կվոտի այս օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Մասնավորապես, Սենատը կարող է քննարկել այս հարցը սեպտեմբերին, երբ վերադառնա Վաշինգտոն, սակայն աշխատանքային օրերը սահմանափակ են, քանի որ Սենատը կրկին կդադարի աշխատանքը 2026 թվականի միջին ընտրությունների վերջին փուլում:
Հնարավոր է, որ Սենատը մնա նախատեսված աշխատանքային ժամկետից հետո, որպեսզի ժամանակ ունենա Clarity-ի վերաբերյալ ընթացակարգային վոտի անցկացնելու համար:
Այս պահին Clarity օրենքի ճակատագիրը կախված է մի շարք գործոններից, որոնք կապված են ինչպես օրենքի նախագծի, այնպես էլ Սենատի ավելի լայն աշխատանքների հետ:
Clarity օրենքի որոշ մանրամասներ դեռ քննարկվում են: Օրենքի նախագծի մեջ ներառված են ֆինանսական անօրինականության և գյուղատնտեսական հարցերի վերաբերյալ դրույթներ, որոնք դեռ քննարկման փուլում են:
Հնարավոր ապագաներ
Եթե Սենատը ուրբաթ օրը դուրս գա քաղաքից, ապա չորեքշաբթի երեկոյան կլինի վերջին պահը, երբ Մեծամասնության առաջնորդ Ջոն Թունը կարող է ներկայացնել Clarity-ի վերաբերյալ ընթացակարգային վոտի հայտ:
Եթե այս վոտը հաջողվի, Սենատը կդադարի աշխատանքը, սակայն սեպտեմբերին կվերադառնա, իսկ կրիպտո արդյունաբերությունը սպասում է, որ վերջնական քվեարկությունները կանցկացվեն առանց խոչընդոտների:

Судьба законодательства о структуре крипторынка находится в опасном положении, так как часы тикают до летнего перерыва Сената.
Сенат США еще не указал, будет ли он работать над Законом о ясности на рынке цифровых активов, и нет официальной информации о том, когда или будет ли голосовать законодательный орган по этому законопроекту.
Возможно, Сенат сможет рассмотреть этот вопрос после возвращения в Вашингтон в сентябре, но рабочих дней осталось немного, прежде чем Сенат снова приостановит работу в финальном этапе предвыборной кампании 2026 года.
Возможно, Сенат останется после запланированного окончания сессии 7 августа и продолжит работу на следующей неделе, что теоретически даст ему время для проведения процедурного голосования по Закону о ясности, если не пройти весь процесс, чтобы передать законопроект в Палату представителей.
На данный момент судьба Закона о ясности зависит от нескольких факторов, связанных как с самим законопроектом, так и с более широкой работой Сената.
Некоторые детали Закона о ясности все еще обсуждаются. Положения, касающиеся незаконных финансов и сельскохозяйственных вопросов, все еще находятся на обсуждении, сообщил законодательный сотрудник CoinDesk в среду.
Возможные будущие сценарии
Если Сенат покинет город в пятницу, то в среду вечером будет последний момент, когда лидер большинства Джон Тун может подать заявку на клотуру, учитывая, что Сенат должен дать заявлению время для созревания в течение полного дня, прежде чем он сможет провести первое процедурное голосование.
Если это голосование пройдет успешно, Сенат приостановит работу, но вернется в сентябре, и криптоиндустрия будет надеяться на относительно гладкое прохождение финальных голосований.