Չինաստանում հուլիսին էլեկտրամոբիլների լիցքավորման սարքերի թիվը տարեկան կտրվածքով աճել է 41.9%-ով՝ հասնելով 23.68 միլիոնի: Այս մասին հաղորդել է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Էներգետիկայի պետական վարչության (National Energy Administration, NEA) տվյալները:
Դրանցից շուրջ 5.1 միլիոնը հանրային լիցքավորման սարքեր են, որոնց թիվն աճել է 21.3%-ով:
Չինաստանը նախատեսում է մինչև 2027 թվականի վերջը լիցքավորման կայանների թիվը հասցնել 28 միլիոնի, իսկ հանրային լիցքավորման ենթակառուցվածքների ընդհանուր հզորությունը՝ ներկայիս 255 մլն կՎտ-ից հասցնել 300 մլն կՎտ-ի:
Չինաստանում հուլիսին նոր էներգիայի աղբյուրներով աշխատող ավտոմեքենաների (NEV) արտադրությունն աճել է 26.8%-ով՝ հասնելով 1.57 միլիոնի: NEV ավտոմեքենաների վաճառքն աճել է 23.7%-ով՝ հասնելով 1.56 միլիոնի:
Վաճառված ավտոմեքենաների ընդհանուր թվում NEV ավտոմեքենաների մասնաբաժինն առաջին անգամ գերազանցել է 60%-ը:
2026-2030 թվականներին Չինաստանը նախատեսում է նոր էներգետիկ ավտոմեքենաների մասնաբաժինը երկրի ավտոպարկում հասցնել 30%-ի:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն:

В Китае в июле количество зарядных станций для электромобилей увеличилось на 42%
В Китае в июле количество зарядных станций для электромобилей увеличилось на 41,9% по сравнению с прошлым годом, достигнув 23,68 миллиона. Об этом сообщает агентство «Синьхуа», ссылаясь на данные Государственной энергетической администрации (NEA):
Из них около 5,1 миллиона являются общественными зарядными станциями, количество которых увеличилось на 21,3%:
Китай планирует увеличить количество зарядных станций до 28 миллионов к концу 2027 года, а общая мощность общественной зарядной инфраструктуры — с нынешних 255 миллионов кВт до 300 миллионов кВт:
В июле в Китае производство автомобилей с новыми источниками энергии (NEV) увеличилось на 26,8%, достигнув 1,57 миллиона. Продажи NEV автомобилей возросли на 23,7%, составив 1,56 миллиона:
Доля NEV автомобилей в общем количестве проданных автомобилей впервые превысила 60%:
С 2026 по 2030 годы Китай планирует увеличить долю новых энергетических автомобилей в автопарке страны до 30%:
Новости автомобильной отрасли публикуются при поддержке РЕГО ИНШУРАНС, представляющей КАСКО страхование: