Չինաստանում հուլիսին էլեկտրամոբիլների լիցքավորման սարքերի թիվը տարեկան կտրվածքով աճել է 41.9%-ով՝ հասնելով 23.68 միլիոնի: Այս մասին հաղորդել է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Էներգետիկայի պետական վարչության (National Energy Administration, NEA) տվյալները:
Դրանցից շուրջ 5.1 միլիոնը հանրային լիցքավորման սարքեր են, որոնց թիվն աճել է 21.3%-ով:
Չինաստանը նախատեսում է մինչև 2027 թվականի վերջը լիցքավորման կայանների թիվը հասցնել 28 միլիոնի, իսկ հանրային լիցքավորման ենթակառուցվածքների ընդհանուր հզորությունը՝ ներկայիս 255 մլն կՎտ-ից հասցնել 300 մլն կՎտ-ի:
Չինաստանում հուլիսին նոր էներգիայի աղբյուրներով աշխատող ավտոմեքենաների (NEV) արտադրությունն աճել է 26.8%-ով՝ հասնելով 1.57 միլիոնի: NEV ավտոմեքենաների վաճառքն աճել է 23.7%-ով՝ հասնելով 1.56 միլիոնի:
Վաճառված ավտոմեքենաների ընդհանուր թվում NEV ավտոմեքենաների մասնաբաժինն առաջին անգամ գերազանցել է 60%-ը:
2026-2030 թվականներին Չինաստանը նախատեսում է նոր էներգետիկ ավտոմեքենաների մասնաբաժինը երկրի ավտոպարկում հասցնել 30%-ի:
Ավտոաշխարհի նորությունները հրապարակվում են ՌԵԳՈ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ ապահովագրական ընկերության աջակցությամբ, որը ներկայացնում է ԿԱՍԿՈ ապահովագրություն:

In China, the number of electric vehicle charging stations increased by 42% in July
In China, the number of electric vehicle charging stations increased by 41.9% year-on-year in July, reaching 23.68 million. This was reported by the Xinhua agency, citing data from the National Energy Administration (NEA):
Of these, about 5.1 million are public charging stations, which increased by 21.3%:
China plans to increase the number of charging stations to 28 million by the end of 2027, while the total capacity of public charging infrastructure is expected to rise from the current 255 million kW to 300 million kW:
In July, the production of new energy vehicles (NEV) in China increased by 26.8%, reaching 1.57 million. NEV vehicle sales rose by 23.7%, totaling 1.56 million:
The share of NEV vehicles in the total number of sold cars exceeded 60% for the first time:
From 2026 to 2030, China aims to increase the share of new energy vehicles in the country's vehicle fleet to 30%:
News from the automotive world is published with the support of REGO INSURANCE, which offers CASCO insurance: