Չինաստանում ճանապարհային ոստիկանության մի շարք գործառույթներ փոխանցում են ռոբոտներին
Չինաստանի Հանչժոու քաղաքում ծանրաբեռնված խաչմերուկներից մեկում երթևեկությունը վերահսկում է ռոբոտ-կարգավորիչ, հաղորդում է Reuters-ը։ SUPCON Information տեղական տեխնոլոգիական ընկերության մշակած 98 կգ քաշով T2 ռոբոտը փորձնական ծրագրի շրջանակում ստանձնել է ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների ամենակրկնվող գործառույթների մի մասը։
Ռոբոտը տեսախցիկների, ռադարի և ներկառուցված հաշվարկային համակարգերի միջոցով հայտնաբերում է առանց սաղավարտի վարորդներին, ուղևոր տեղափոխող էլեկտրական հեծանիվները, կանգառի գիծը հատած մեքենաները և կարմիր լույսի տակ ճանապարհ անցնող հետիոտներին։ Այն կարող է նաև պատասխանել երթևեկության ուղղությունների, կայանման և ճանապարհային կանոնների վերաբերյալ հարցերին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կապ հաստատել տեղական ոստիկանության հետ։
Ռոբոտներն աշխատում են ինքնավար՝ առավոտյան 7:00-ից մինչև 18:00-ը, տեղաշարժվելով նախապես սահմանված դիրքերի միջև՝ առանց հեռավար կառավարման։ Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները կարող են կենտրոնացված հարթակի միջոցով վերահսկել նրանց աշխատանքը և անհրաժեշտության դեպքում ուղղորդել համապատասխան հատվածներ։
Reuters-ի տվյալներով՝ մայիսից SUPCON-ը Հանչժոուում տեղադրել է 15 նման ռոբոտ։ Ընկերության պնդմամբ՝ դրանք արդեն արձանագրել են ավելի քան 170 հազար նախազգուշացում և օգնել են ավելի քան 40%-ով նվազեցնել առանց սաղավարտի երթևեկելու և կանգառի գիծը հատելու ամսական դեպքերը։
SUPCON-ի տվյալներով՝ մոտ 50 նման ռոբոտ արդեն աշխատում է Չինաստանի երեք նահանգների շուրջ ութ քաղաքներում, իսկ մինչև տարվա վերջ դրանց թիվը կարող է մոտենալ 200-ի։

В Китае функции дорожной полиции передаются роботам
В китайском городе Ханчжоу на одном из загруженных перекрестков движение контролирует робот-регулятор, сообщает Reuters. Разработанный местной технологической компанией SUPCON Information робот весом 98 кг T2 в рамках экспериментальной программы взял на себя часть самых рутинных функций сотрудников дорожной полиции.
Робот с помощью камер, радаров и встроенных вычислительных систем обнаруживает водителей без шлемов, электровелосипеды с пассажирами, автомобили, пересекающие линию остановки, и пешеходов, переходящих дорогу на красный свет. Он также может отвечать на вопросы о направлениях движения, парковке и правилах дорожного движения, а в случае необходимости связываться с местной полицией.
Роботы работают автономно с 7:00 до 18:00, перемещаясь между заранее установленными позициями без дистанционного управления. Сотрудники дорожной полиции могут контролировать их работу через централизованную платформу и при необходимости направлять их в соответствующие участки.
По данным Reuters, с мая SUPCON установила 15 таких роботов в Ханчжоу. Компания утверждает, что они уже зафиксировали более 170 тысяч предупреждений и помогли снизить количество случаев езды без шлема и пересечения линии остановки более чем на 40% в месяц.
По данным SUPCON, около 50 таких роботов уже работают в восьми городах трех провинций Китая, и к концу года их число может приблизиться к 200.