Չինաստանում ճանապարհային ոստիկանության մի շարք գործառույթներ փոխանցում են ռոբոտներին
Չինաստանի Հանչժոու քաղաքում ծանրաբեռնված խաչմերուկներից մեկում երթևեկությունը վերահսկում է ռոբոտ-կարգավորիչ, հաղորդում է Reuters-ը։ SUPCON Information տեղական տեխնոլոգիական ընկերության մշակած 98 կգ քաշով T2 ռոբոտը փորձնական ծրագրի շրջանակում ստանձնել է ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցների ամենակրկնվող գործառույթների մի մասը։
Ռոբոտը տեսախցիկների, ռադարի և ներկառուցված հաշվարկային համակարգերի միջոցով հայտնաբերում է առանց սաղավարտի վարորդներին, ուղևոր տեղափոխող էլեկտրական հեծանիվները, կանգառի գիծը հատած մեքենաները և կարմիր լույսի տակ ճանապարհ անցնող հետիոտներին։ Այն կարող է նաև պատասխանել երթևեկության ուղղությունների, կայանման և ճանապարհային կանոնների վերաբերյալ հարցերին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում կապ հաստատել տեղական ոստիկանության հետ։
Ռոբոտներն աշխատում են ինքնավար՝ առավոտյան 7:00-ից մինչև 18:00-ը, տեղաշարժվելով նախապես սահմանված դիրքերի միջև՝ առանց հեռավար կառավարման։ Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները կարող են կենտրոնացված հարթակի միջոցով վերահսկել նրանց աշխատանքը և անհրաժեշտության դեպքում ուղղորդել համապատասխան հատվածներ։
Reuters-ի տվյալներով՝ մայիսից SUPCON-ը Հանչժոուում տեղադրել է 15 նման ռոբոտ։ Ընկերության պնդմամբ՝ դրանք արդեն արձանագրել են ավելի քան 170 հազար նախազգուշացում և օգնել են ավելի քան 40%-ով նվազեցնել առանց սաղավարտի երթևեկելու և կանգառի գիծը հատելու ամսական դեպքերը։
SUPCON-ի տվյալներով՝ մոտ 50 նման ռոբոտ արդեն աշխատում է Չինաստանի երեք նահանգների շուրջ ութ քաղաքներում, իսկ մինչև տարվա վերջ դրանց թիվը կարող է մոտենալ 200-ի։

In the Chinese city of Hangzhou, traffic is being controlled by a robot-regulator at one of the busy intersections, according to Reuters. The T2 robot, weighing 98 kg, developed by the local technology company SUPCON Information, has taken on some of the most repetitive functions of traffic police officers as part of a pilot program.
The robot uses cameras, radar, and built-in computing systems to detect helmetless drivers, electric bicycles carrying passengers, vehicles crossing the stop line, and pedestrians crossing the street on red lights. It can also answer questions about traffic directions, parking, and road rules, and can contact local police if necessary.
The robots operate autonomously from 7:00 AM to 6:00 PM, moving between pre-defined positions without remote control. Traffic police officers can monitor their work through a centralized platform and direct them to specific areas if needed.
According to Reuters, since May, SUPCON has installed 15 such robots in Hangzhou. The company claims they have already recorded over 170,000 warnings and helped reduce monthly incidents of riding without a helmet and crossing the stop line by more than 40%.
SUPCON reports that about 50 such robots are already operating in eight cities across three provinces in China, and by the end of the year, their number could approach 200.