Չինաստանի Ժողովրդական բանկը 2026 թվականի սկզբից զգալիորեն ընդլայնել է թվային յուանի (e-CNY) համակարգին մասնակցող բանկերի շրջանակը։ Տարվա սկզբի 10 բանկի փոխարեն այժմ համակարգում ներգրավված է արդեն 30 բանկ, որոնցից ութը միացել են այս շաբաթ, հաղորդում է CoinDesk-ը։
Նոր մասնակիցների թվում են Ping An Bank-ը, Hengfeng Bank-ը, Bank of Shanghai-ը և Bank of Hangzhou-ը։ Դրանք e-CNY ծառայությունները կսկսեն տրամադրել գործառնական և տեխնիկական նախապատրաստական աշխատանքների ավարտից հետո։ Սա 2026 թվականին համակարգի երկրորդ ընդլայնումն է․ ապրիլին դրան միացել էր ևս 12 ֆինանսական հաստատություն։
Թվային յուանը կենտրոնական բանկի թվային արժույթ է (CBDC) և, ի տարբերություն Bitcoin-ի նման ապակենտրոնացված կրիպտոարժույթների, թողարկվում ու վերահսկվում է Չինաստանի Ժողովրդական բանկի կողմից։ Դրա արժեքը կապված է ազգային արժույթի՝ յուանի հետ։
Չինաստանում գործում է CBDC-ի երկաստիճան համակարգ։ Լիազորված բանկերը հաճախորդներին հնարավորություն են տալիս բացել անձնական և կորպորատիվ թվային դրամապանակներ, փոխանակել թվային յուան և կատարել վճարումներ, ինչպես նաև իրականացնում են փողերի լվացման դեմ պայքարի շրջանակում հաճախորդների ստուգումներ։ Կենտրոնական բանկը, իր հերթին, կառավարում է համակարգի հիմնական ենթակառուցվածքն ու e-CNY-ի թողարկումը։
2025 թվականի նոյեմբերի դրությամբ Չինաստանում թվային յուանով իրականացվել էր 3.48 մլրդ գործարք՝ ընդհանուր 16.7 տրլն յուան կամ մոտ 2.5 տրլն դոլար ծավալով։ Չինաստանի կենտրոնական բանկը հայտարարել է, որ շարունակելու է ավելացնել համակարգի օպերատորների թիվը։
Համակարգի ընդլայնումը մաս է կազմում հունվարից ուժի մեջ մտած լայնածավալ բարեփոխման։ Նոր կանոններով առևտրային բանկերի թվային դրամապանակներում պահվող e-CNY-ն համարվում է բանկերի ավանդային պարտավորություն։ Բանկերը պարտավոր են դրա դիմաց տոկոս վճարել, իսկ մնացորդները ներառվում են ավանդների ապահովագրության համակարգում։

Народный банк Китая с начала 2026 года значительно расширил число банков, участвующих в системе цифрового юаня (e-CNY). Вместо 10 банков в начале года в системе уже участвуют 30 банков, восемь из которых присоединились на этой неделе, сообщает CoinDesk.
Среди новых участников - Ping An Bank, Hengfeng Bank, Bank of Shanghai и Bank of Hangzhou. Они начнут предоставлять услуги e-CNY после завершения операционных и технических подготовительных работ. Это второе расширение системы в 2026 году: в апреле к ней присоединились еще 12 финансовых учреждений.
Цифровой юань - это цифровая валюта центрального банка (CBDC), которая, в отличие от децентрализованных криптовалют, таких как Bitcoin, выпускается и контролируется Народным банком Китая. Его стоимость связана с национальной валютой - юанем.
В Китае функционирует двухуровневая система CBDC. Уполномоченные банки предоставляют клиентам возможность открывать личные и корпоративные цифровые кошельки, обменивать цифровой юань и осуществлять платежи, а также проводят проверки клиентов в рамках борьбы с отмыванием денег. Центральный банк, в свою очередь, управляет основной инфраструктурой системы и выпуском e-CNY.
По состоянию на ноябрь 2025 года в Китае было проведено 3.48 миллиарда транзакций с цифровым юанем на общую сумму 16.7 триллиона юаней или около 2.5 триллиона долларов. Народный банк Китая заявил, что продолжит увеличивать число операторов системы.
Расширение системы является частью масштабной реформы, вступившей в силу в январе. Новыми правилами цифровой юань, хранящийся в цифровых кошельках коммерческих банков, считается обязательством банков по депозитам. Банки обязаны выплачивать проценты за это, а остатки включаются в систему страхования депозитов.