Չինաստանն արագորեն կրճատում է ԱՄՆ-ից հետ մնալը արհեստական բանականության համաշխարհային մրցավազքում
Չինական արհեստական բանականության մշակողները արագորեն կրճատում են ամերիկյան մրցակիցներից իրենց հետ մնալը և արդեն առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում բաց կոդով մոդելների ոլորտում: Այս մասին հաղորդում է CNBC-ն:
Hugging Face ստարտափի գլխավոր տնօրեն Կլեման Դելանգը հայտարարել է, որ Չինաստանը կարող է արհեստական բանականության առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում առաջատար դիրքեր զբաղեցնել արդեն այս կամ հաջորդ տարվա վերջում:
«Այս պահին Չինաստանը բաց մոդելների ոլորտում ակնհայտորեն գերիշխում է», – նշել է ընկերության ղեկավարը:
Չնայած ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված արտահանման սահմանափակումներին, որոնք դժվարացնում են առաջատար չիպերի հասանելիությունը, չինական համակարգերը, այդ թվում՝ Moonshot ընկերության Kimi K3 մոդելը, արդեն շատ մոտ են շուկայի առաջատարների՝ Anthropic-ի և OpenAI-ի ցուցանիշներին:
Փորձագետների կարծիքով՝ չինական լուծումներն աստիճանաբար դառնում են զարգացող երկրների համար նախընտրելի ընտրություն՝ բարձր արդյունավետության և ավելի ցածր արժեքի շնորհիվ:
Միևնույն ժամանակ, Միացյալ Նահանգները շարունակում է պահպանել առավելությունը հզոր հաշվարկային ենթակառուցվածքների, մասնավոր ներդրումների ռեկորդային ծավալների և աշխարհի տարբեր երկրներից բարձրակարգ մասնագետներ ներգրավելու հնարավորության շնորհիվ:
Սակայն չինական ընկերություններն ակտիվորեն որոնում են սահմանափակումները շրջանցելու ուղիներ՝ զարգացնելով կիսահաղորդիչների ներքին արտադրությունը և ներդնելով նորարարական լուծումներ:
Այս պայմաններում, մասնագետների գնահատմամբ, արհեստական բանականության ոլորտում համաշխարհային տեխնոլոգիական մրցավազքի վերջնական արդյունքը շարունակում է մնալ անորոշ:

Китай стремительно сокращает отставание от США в мировом соревновании по искусственному интеллекту
Китайские разработчики ИИ стремительно сокращают отставание от американских конкурентов и уже занимают лидирующие позиции в области открытых моделей. Об этом сообщает CNBC.
Генеральный директор стартапа Hugging Face Клеман Деланж заявил, что Китай может занять лидирующие позиции в области передовых технологий ИИ уже к концу этого или следующего года.
«В данный момент Китай явно доминирует в области открытых моделей», – отметил руководитель компании.
Несмотря на экспортные ограничения, установленные США, которые затрудняют доступ к передовым чипам, китайские системы, включая модель Kimi K3 компании Moonshot, уже очень близки к показателям лидеров рынка – Anthropic и OpenAI.
По мнению экспертов, китайские решения постепенно становятся предпочтительным выбором для развивающихся стран благодаря высокой эффективности и более низкой стоимости.
Тем временем Соединенные Штаты продолжают сохранять преимущество благодаря мощной вычислительной инфраструктуре, рекордным объемам частных инвестиций и возможности привлекать высококвалифицированных специалистов из разных стран мира.
Однако китайские компании активно ищут способы обойти ограничения, развивая внутреннее производство полупроводников и внедряя инновационные решения.
В этих условиях, по оценкам специалистов, окончательный результат глобальной технологической гонки в области искусственного интеллекта остается неопределенным.