Չինաստանին ստիպել են սահմանափակել մաքուր էներգիայի արտադրությունը
Տարվա առաջին վեց ամիսներին Չինաստանը ստիպված է եղել հրաժարվել մաքուր էներգիայի այնպիսի ծավալից, որը Մեքսիկային կբավականացներ մեկ տարվա ընթացքում, քանի որ երկրի էլեկտրացանցերը հասել են իրենց հնարավորությունների սահմանին։ Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Այս ամիս հրապարակված Global Energy Monitor (GEM) և Էներգետիկայի և մաքուր օդի հետազոտությունների կենտրոնի (CREA) զեկույցի տվյալների համաձայն, որոնց հղում է անում Reuters-ի հոդվածը, հունվարից հունիս Չինաստանը սահմանափակել կամ չի օգտագործել 360 ՏՎտ⋅ժ մաքուր էներգիա՝ 49%-ով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Reuters-ն ընդգծում է, որ զեկույցում ներկայացված՝ արտադրության հարկադիր սահմանափակման ծավալների գնահատականները զգալիորեն գերազանցում են Չինաստանի կառավարության հրապարակած ցուցանիշները։
Չինաստանի Էներգետիկայի ազգային վարչությունը նախորդ ամիս հայտնել էր, որ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում սահմանափակվել է երկրում արտադրված արևային էներգիայի 8.6%-ի և քամու էներգիայի 9.1%-ի օգտագործումը։
Սակայն, հաշվի առնելով եղանակային պայմանների ազդեցությունը և կատարելով համապատասխան ճշգրտումներ, GEM-ն ու CREA-ն գնահատում են, որ առաջին վեց ամիսներին Չինաստանը ստիպված է եղել սահմանափակել արևային և քամու էներգիայի ամբողջ արտադրության 26.1%-ը։
Վերլուծաբանների խոսքով՝ էլեկտրաէներգիայի փոխանցման ենթակառուցվածքների անբավարարությունը, ինչպես նաև Չինաստանում վերջերս կառուցված ածխային էլեկտրակայանների աշխատանքը երաշխավորող մատակարարման պայմանագրերը ստիպում են երկրին հրաժարվել հասանելի վերականգնվող էներգիայի զգալի ծավալներից։
«Չինաստանում արտադրության սահմանափակումը կառուցվածքային բնույթ ունի, ոչ թե ժամանակավոր։ Մենք ակնկալում ենք, որ արտադրության սահմանափակման ուղղությամբ ճնշումը կպահպանվի մինչև այս տասնամյակի վերջը», – հայտարարել է Wood Mackenzie խորհրդատվական ընկերության վերլուծաբան Յուան Ժենը։
Reuters-ի գնահատմամբ՝ արտադրության սահմանափակումներն, ինչպես նաև նոր քաղաքականությունը, որով չեղարկվում է վերականգնվող էներգիայի համար երաշխավորված ֆիքսված գինը, նպաստել են նրան, որ այս տարի Չինաստանում արևային էներգիայի նոր հզորությունների տեղադրումը նվազի 66%-ով։
Միևնույն ժամանակ, ակնկալվում է, որ այս տարի Չինաստանի ածխային էլեկտրակայաններում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կրկին կաճի՝ ընդհատելով վերջին տասնամյակում գրանցված առաջին անկումը։

В первые шесть месяцев года Китай был вынужден отказаться от объемов чистой энергии, которые хватило бы Мексике на целый год, поскольку электросети страны достигли предела своих возможностей. Об этом сообщает Reuters.
Согласно данным, опубликованным в этом месяце в отчете Global Energy Monitor (GEM) и Центра исследований энергетики и чистого воздуха (CREA), на период с января по июнь Китай ограничил или не использовал 360 ТВтч чистой энергии, что на 49% больше, чем в тот же период прошлого года.
Reuters подчеркивает, что оценки объемов принудительного ограничения производства, представленные в отчете, значительно превышают официальные данные, опубликованные правительством Китая.
Национальное управление энергетики Китая в прошлом месяце сообщило, что в первом полугодии 2026 года было ограничено использование 8,6% произведенной солнечной энергии и 9,1% ветровой энергии. Однако, учитывая влияние погодных условий и сделав соответствующие корректировки, GEM и CREA оценивают, что в первые шесть месяцев Китай был вынужден ограничить 26,1% от общего производства солнечной и ветровой энергии.
По словам аналитиков, недостаточность инфраструктуры передачи электроэнергии, а также контракты на поставку, обеспечивающие работу недавно построенных угольных электростанций в Китае, заставляют страну отказываться от значительных объемов доступной возобновляемой энергии.
«Ограничение производства в Китае имеет структурный характер, а не временный. Мы ожидаем, что давление на ограничения производства сохранится до конца этого десятилетия», — заявил аналитик консалтинговой компании Wood Mackenzie Юань Жэнь.
По оценкам Reuters, ограничения производства, а также новая политика, согласно которой отменяется гарантированная фиксированная цена на возобновляемую энергию, способствовали тому, что в этом году установка новых мощностей солнечной энергии в Китае сократилась на 66%.
В то же время ожидается, что в этом году производство электроэнергии на угольных электростанциях Китая снова вырастет, прервав первый за десятилетие спад.