Չինաստանի կառավարությունը նոր հարկային կանոններ է սահմանել, որոնք 20% հարկ են նախատեսում գրեթե յուրաքանչյուր փուլում, երբ ընտանիքները պետք է հայտարարեն և վճարեն 2023 թվականի սկզբից տեղափոխված ակտիվների հարկերը մինչև հոկտեմբերի 22-ը:
Այս ժամկետը հանգեցրել է հարուստ չինական ընտանիքների շտապողականության՝ իրավաբանների և մասնավոր բանկիրների հետ կապ հաստատելու համար:
«Սա Չինաստանում մասնավոր հարստության պլանավորման watershed պահ է», - ասել է Սինգապուրում գործող իրավաբան:
Անցյալ շաբաթ Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը և հարկային մարմինը հրապարակեցին ամենահստակ կանոնները, թե ինչպես պետք է հարկվեն այդ թրուսները:
Նոր կանոններով, 20% հարկ կվճարվի թրուսի կյանքի գրեթե յուրաքանչյուր փուլում՝ հիմնադրումից մինչև շահույթի բաժանում և ավարտ:
Շատ հաճախորդներ, վստահեցնելով, որ նրանք դեռ շոկի մեջ են, զանգեր են ստանում հարուստ ընտանիքներից, մասնավոր բանկերից, թրուսային ընկերություններից և ապահովագրական ընկերություններից:
Չինաստանի իշխանությունները փորձում են նոր աղբյուրներ գտնել պետական ֆինանսների համար, քանի որ հողերի վաճառքը, որը նախկինում մեծ ներդրում էր, այժմ նվազել է:

Wealthy Chinese Race for Tax Advice as Beijing Targets Offshore Trusts
The Chinese government has introduced new tax regulations imposing a 20% tax at nearly every stage of a trust's life, requiring families to declare and pay taxes owed on assets moved into trusts since the start of 2023 by October 22.
This deadline has triggered a rush among wealthy Chinese families to consult lawyers and private bankers.
"This is a watershed moment for China-linked private wealth planning," said a Singapore-based lawyer.
Last week, China's Ministry of Finance and tax authorities issued the clearest rules yet on how these trusts should be taxed.
Now, a 20% levy will be collected at nearly every stage of a trust's life, from establishment to profit distribution and termination.
Many clients, still in shock, have been calling from wealthy families, private banks, trust companies, and insurers.
The Chinese government is looking for new sources of fiscal revenue, as land sales, which used to be a major contributor, have collapsed.