Չինաստանի կառավարությունը նոր հարկային կանոններ է սահմանել, որոնք 20% հարկ են նախատեսում գրեթե յուրաքանչյուր փուլում, երբ ընտանիքները պետք է հայտարարեն և վճարեն 2023 թվականի սկզբից տեղափոխված ակտիվների հարկերը մինչև հոկտեմբերի 22-ը:
Այս ժամկետը հանգեցրել է հարուստ չինական ընտանիքների շտապողականության՝ իրավաբանների և մասնավոր բանկիրների հետ կապ հաստատելու համար:
«Սա Չինաստանում մասնավոր հարստության պլանավորման watershed պահ է», - ասել է Սինգապուրում գործող իրավաբան:
Անցյալ շաբաթ Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը և հարկային մարմինը հրապարակեցին ամենահստակ կանոնները, թե ինչպես պետք է հարկվեն այդ թրուսները:
Նոր կանոններով, 20% հարկ կվճարվի թրուսի կյանքի գրեթե յուրաքանչյուր փուլում՝ հիմնադրումից մինչև շահույթի բաժանում և ավարտ:
Շատ հաճախորդներ, վստահեցնելով, որ նրանք դեռ շոկի մեջ են, զանգեր են ստանում հարուստ ընտանիքներից, մասնավոր բանկերից, թրուսային ընկերություններից և ապահովագրական ընկերություններից:
Չինաստանի իշխանությունները փորձում են նոր աղբյուրներ գտնել պետական ֆինանսների համար, քանի որ հողերի վաճառքը, որը նախկինում մեծ ներդրում էր, այժմ նվազել է:

Супербогатые китайцы в шоке и ищут деньги после неожиданного налога на офшорные трасты
Китайское правительство ввело новые налоговые правила, которые предполагают 20% налог на почти каждом этапе жизни траста, и семьи должны объявить и уплатить налоги на активы, перемещенные в трасты с начала 2023 года, до 22 октября.
Этот срок вызвал спешку среди богатых китайских семей, которые начали обращаться к юристам и частным банкирам.
«Это знаковый момент для частного планирования богатства, связанного с Китаем», — сказал юрист из Сингапура.
На прошлой неделе Министерство финансов Китая и налоговые органы опубликовали самые четкие правила о том, как должны облагаться налогом эти трасты.
Теперь 20% налог будет взиматься на почти каждом этапе жизни траста — от его создания до распределения прибыли и завершения.
Многие клиенты, уверенные, что они все еще в шоке, получают звонки от богатых семей, частных банков, трастовых компаний и страховых компаний.
Китайские власти пытаются найти новые источники доходов для бюджета, поскольку продажи земли, которые раньше были значительным вкладом, сейчас упали.