Չինաստանի արտահանումը հուլիսին աճել է 23.9%-ով, ներմուծումը՝ 27.5%-ով
Չինաստանի արտահանման ծավալը հուլիսին տարեկան կտրվածքով աճել է 23.9%-ով և հասել 397.85 միլիարդ դոլարի։ Այս մասին հաղորդել է երկրի Գլխավոր մաքսային վարչությունը։
Ներմուծումը նույն ժամանակահատվածում աճել է 27.5%-ով՝ հասնելով 285.35 միլիարդ դոլարի։
Trading Economics-ի տվյալներով՝ վերլուծաբանները միջինում կանխատեսում էին արտահանման 22.2% և ներմուծման 27.9% աճ։
Հուլիսին Չինաստանի արտահանումը դեպի ԱՄՆ աճել է 17.05%-ով, դեպի Ճապոնիա՝ 14%-ով, դեպի Հարավային Կորեա՝ 46.6%-ով, դեպի ԱՍԵԱՆ-ի (Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիա) երկրներ՝ 38.36%-ով, իսկ դեպի Եվրամիության երկրներ՝ 15.95%-ով։
Չինաստանի արտաքին առևտրի հաշվեկշռի դրական սալդոն անցած ամիս կազմել է 112.5 միլիարդ դոլար՝ հունիսի 125.62 միլիարդ դոլարի և նախորդ տարվա հուլիսի 97.7 միլիարդ դոլարի համեմատ։
Ընթացիկ տարվա առաջին յոթ ամիսների ընթացքում առևտրային ավելցուկը կազմել է 687.37 միլիարդ դոլար՝ մեկ տարի առաջ գրանցված 683.5 միլիարդ դոլարի դիմաց։
Հունվար-հուլիս ամիսներին Չինաստանի արտահանումն աճել է 18.5%-ով՝ հասնելով 2.52 տրիլիոն դոլարի, իսկ ներմուծումը՝ 26.7%-ով՝ մինչև 1.83 տրիլիոն դոլար։

China's export volume in July increased by 23.9% year-on-year, reaching $397.85 billion. This was reported by the country's General Administration of Customs.
During the same period, imports grew by 27.5%, reaching $285.35 billion.
According to Trading Economics, analysts had forecast an average increase of 22.2% for exports and 27.9% for imports.
In July, China's exports to the USA increased by 17.05%, to Japan by 14%, to South Korea by 46.6%, to ASEAN countries by 38.36%, and to EU countries by 15.95%.
China's positive trade balance last month was $112.5 billion, compared to $125.62 billion in June and $97.7 billion in July of the previous year.
For the first seven months of the current year, the trade surplus amounted to $687.37 billion, compared to $683.5 billion a year earlier.
From January to July, China's exports increased by 18.5%, reaching $2.52 trillion, while imports rose by 26.7% to $1.83 trillion.