Չինաստանը ստեղծել է ռոբոտներ, որոնք կարող են հետադարձ պտույտ անել, բայց արդյո՞ք նրանք կարող են գումար վաստակել
Լուրեր | 2026/08/14 04:11
Unitree Robotics-ի IPO-ն և ռոբոտների ապագան
Չինաստանի հայտնի հումանոիդ ռոբոտների արտադրող Unitree Robotics-ը հրապարակել է իր IPO-ն՝ բաժնետոմսերը գնելով 150.8 յուան (22.4 դոլար) գնով, ընդհանուր հավաքելով 900 միլիոն դոլար և գնահատելով ընկերությունը 61 միլիարդ յուան (մոտ 9 միլիարդ դոլար):
Համաձայն վերլուծաբանների, ռոբոտների գների նվազումը և Չինաստանի կառավարության աջակցությունը խթանում են հետաքրքրությունը նորաստեղծ ոլորտում: Սակայն, որոշ կասկածներ կան, թե որքան ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի այս ռոբոտները կարողանան իրականում օգտակար աշխատանք կատարել:
Unitree Robotics G1 humanoid robot
Unitree-ի ռոբոտները կարող են կատարել տարբեր ակրոբատիկ հնարքներ, սակայն առկա են հարցեր, թե արդյո՞ք տեխնոլոգիան կարող է կոմերցիալ մասշտաբով գործել:
Չինաստանի ռոբոտաշինության ոլորտը առաջատար դիրքում է, և Wood Mackenzie ընկերությունը կանխատեսում է, որ 2035 թվականին համաշխարհային հումանոիդ ռոբոտների քանակը կաճի 90%-ով՝ հասնելով 10 միլիոն միավորի:
Unitree-ի G1 մոդելը, որը արժե 16,000 դոլար, տարեկան 82 դոլար էլեկտրաէներգիա է պահանջում՝ 8 ժամ աշխատելու համար:
Սակայն, որոշ վերլուծաբաններ նշում են, որ Unitree-ի ներկայիս պահանջարկը հիմնականում կենտրոնացած է հետազոտությունների և ցուցադրությունների վրա:

Китайский известный производитель гуманоидных роботов Unitree Robotics провел IPO, установив цену акций на уровне 150,8 юаней (22,4 доллара), собрав 900 миллионов долларов и оценив компанию в 61 миллиард юаней (около 9 миллиардов долларов).
По словам аналитиков, снижение цен на роботов и поддержка со стороны правительства Китая способствуют интересу к новому сектору. Однако есть сомнения, сколько времени потребуется, чтобы эти роботы смогли выполнять действительно полезную работу.
Роботы Unitree могут выполнять различные акробатические трюки, но есть вопросы о том, сможет ли технология работать в коммерческих масштабах.
Китайская робототехника занимает ведущие позиции, и компания Wood Mackenzie прогнозирует, что к 2035 году количество гуманоидных роботов в мире вырастет на 90%, достигнув 10 миллионов единиц.
Модель G1 от Unitree стоит 16 000 долларов и требует 82 доллара электроэнергии в год для работы в течение 8 часов.
Тем не менее, некоторые аналитики отмечают, что текущий спрос на продукцию Unitree в основном сосредоточен на исследованиях и демонстрациях.