Չինաստանը ստեղծել է ռոբոտներ, որոնք կարող են հետադարձ պտույտ անել, բայց արդյո՞ք նրանք կարող են գումար վաստակել
Լուրեր | 2026/08/14 04:11
Unitree Robotics-ի IPO-ն և ռոբոտների ապագան
Չինաստանի հայտնի հումանոիդ ռոբոտների արտադրող Unitree Robotics-ը հրապարակել է իր IPO-ն՝ բաժնետոմսերը գնելով 150.8 յուան (22.4 դոլար) գնով, ընդհանուր հավաքելով 900 միլիոն դոլար և գնահատելով ընկերությունը 61 միլիարդ յուան (մոտ 9 միլիարդ դոլար):
Համաձայն վերլուծաբանների, ռոբոտների գների նվազումը և Չինաստանի կառավարության աջակցությունը խթանում են հետաքրքրությունը նորաստեղծ ոլորտում: Սակայն, որոշ կասկածներ կան, թե որքան ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի այս ռոբոտները կարողանան իրականում օգտակար աշխատանք կատարել:
Unitree Robotics G1 humanoid robot
Unitree-ի ռոբոտները կարող են կատարել տարբեր ակրոբատիկ հնարքներ, սակայն առկա են հարցեր, թե արդյո՞ք տեխնոլոգիան կարող է կոմերցիալ մասշտաբով գործել:
Չինաստանի ռոբոտաշինության ոլորտը առաջատար դիրքում է, և Wood Mackenzie ընկերությունը կանխատեսում է, որ 2035 թվականին համաշխարհային հումանոիդ ռոբոտների քանակը կաճի 90%-ով՝ հասնելով 10 միլիոն միավորի:
Unitree-ի G1 մոդելը, որը արժե 16,000 դոլար, տարեկան 82 դոլար էլեկտրաէներգիա է պահանջում՝ 8 ժամ աշխատելու համար:
Սակայն, որոշ վերլուծաբաններ նշում են, որ Unitree-ի ներկայիս պահանջարկը հիմնականում կենտրոնացած է հետազոտությունների և ցուցադրությունների վրա:

China's well-known humanoid robot maker, Unitree Robotics, has priced its IPO at 150.8 yuan ($22.4) a share, raising $900 million and valuing the company at 61 billion yuan, or about $9 billion.
According to analysts, falling robot prices and Chinese government support are fueling interest in the emerging sector. However, there are questions about how long it will take for these robots to perform genuinely useful work.
Unitree's robots can perform various acrobatic tricks, but there are questions about whether the technology can scale commercially.
China's robotics sector is in a leading position, and Wood Mackenzie expects the global humanoid robot fleet to grow by over 90% annually through 2035 to surpass 10 million units.
Unitree's G1 model, priced at $16,000, costs just $82 a year in electricity to run for eight hours a day.
However, some analysts note that much of Unitree's current demand is still concentrated in research and demonstrations.