Չինաստանում մինչև 2030 թվականը նավթի և գազի արդյունահանման ծավալը պետք է հասնի 440 մլն տոննա նավթային համարժեքի՝ համաձայն զարգացման նոր հնգամյա ծրագրի, որը ներկայացրել են Ազգային էներգետիկ վարչությունը (NEA) և Զարգացման և բարեփոխումների պետական կոմիտեն (NDRC):
Ծրագրով նաև նախատեսվում է մինչև 2030 թվականը կառուցել 20 հազար կմ մայրուղային նավթամուղներ և գազատարներ։ Արդյունքում երկրի խողովակաշարային ցանցի ընդհանուր երկարությունը կհասնի 220 հազար կմ-ի:
«Նավթն ու գազը էներգիայի և արդյունաբերական հումքի առանցքային աղբյուրներ են, իսկ դրանց մատակարարումներն անմիջականորեն կապված են Չինաստանի էներգետիկ անվտանգության և բնակչության բարեկեցության հետ»,- նշվում է NEA-ի փաստաթղթում:
Ծրագրի նպատակն է ձևավորել ժամանակակից նավթագազային արդյունաբերություն՝ ներքին մատակարարման ավելի հզոր կարողություններով, ավելի արդյունավետ խողովակաշարային ցանցերով, ավելի էկոլոգիապես մաքուր արտադրությամբ, ավելի անվտանգ և արդյունավետ շահագործմամբ, ավելի բարձր եկամտաբերությամբ վերամշակմամբ և ավելի բազմազան միջազգային համագործակցությամբ:
Հիմնական խնդիրների թվում են նավթի և գազի հետախուզման ու արդյունահանման ծավալների ավելացումը, ենթակառուցվածքների ընդլայնումը, ածխաջրածինների պաշարների մեծացումը, միջազգային համագործակցության խորացումը, «կանաչ» անցման արագացումը և նոր, բարձրորակ արտադրողական ուժերի զարգացումը, տեխնոլոգիական նորարարությունների խթանումը և նավթագազային ոլորտում բարեփոխումների խորացումը:
2025 թվականին Չինաստանում նավթի և գազի համախառն արդյունահանումը հասել է ռեկորդային՝ 420 մլն տոննա նավթային համարժեքի:

Китай планирует увеличить добычу нефти и газа до 440 млн тонн к 2030 году
В Китае к 2030 году объем добычи нефти и газа должен достичь 440 млн тонн нефтяного эквивалента согласно новому пятилетнему плану, представленному Национальным энергетическим управлением (NEA) и Государственным комитетом по развитию и реформам (NDRC).
План также включает строительство 20 тысяч км магистральных нефтепроводов и газопроводов до 2030 года. В результате общая длина трубопроводной сети страны достигнет 220 тысяч км.
«Нефть и газ являются ключевыми источниками энергии и промышленного сырья, а их поставки напрямую связаны с энергетической безопасностью Китая и благосостоянием населения», говорится в документе NEA.
Целью программы является создание современного нефтегазового сектора с более мощными внутренними поставками, более эффективными трубопроводными сетями, более экологически чистым производством, более безопасной и эффективной эксплуатацией, более высокой рентабельностью переработки и более разнообразным международным сотрудничеством.
К основным задачам относятся увеличение объемов разведки и добычи нефти и газа, расширение инфраструктуры, увеличение запасов углеводородов, углубление международного сотрудничества, ускорение «зеленого» перехода и развитие новых, высококачественных производительных сил, стимулирование технологических инноваций и углубление реформ в нефтегазовом секторе.
В 2025 году совокупная добыча нефти и газа в Китае достигла рекордных 420 млн тонн нефтяного эквивалента.