Չինաստանը մերժում է գլոբալ պարտքի եկամտի աճը, բարձրացնելով բազմազանության գրավչությունը
Չինաստանի կառավարական պարտատոմսերը կարող են կարևոր դեր խաղալ ներդրումային պորտֆելների բազմազանության մեջ, քանի որ դրանք հավանաբար շարունակելու են տարբեր կերպ վարքագիծ ունենալ այլ երկրների պարտքերի համեմատ:
Չինաստանի եկամուտները վերջին ամիսներին նվազել են, մինչդեռ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և Միացյալ Թագավորության ցուցանիշները հասել են մի քանի տասնամյակների բարձր մակարդակի: Սա ցույց է տալիս, որ աշխարհի երկրորդ ամենամեծ տնտեսությունը մնում է մեկուսացված գլոբալ կապիտալ շուկաներից:
«Մենք տեսնում ենք, որ Չինաստանի պարտատոմսերը կարող են գերազանցել զարգացած շուկաների գործընկերներին ռիսկի համեմատությամբ, աջակցող մակրո քաղաքականությունների և ուժեղ արտահանման աճի շնորհիվ», - ասում է Նորբերտ Լինգը, Invesco-ի Ասիա-Խաղաղ օվկիանոսում պարտքի կառավարման ղեկավար:
Չինաստանը բախվում է լուրջ անշարժ գույքի շուկայի անկման և դեֆլացիայի, ինչը ստիպում է Չինաստանի կենտրոնական բանկին պահպանել աջակցող քաղաքականություն:
Չինաստանի կառավարական պարտատոմսերը «արժեքավոր բազմազանության օգուտներ են առաջարկում գլոբալ և ասիական ներդրողների համար», - ավելացնում է Չուն Լայ Վուն:

China is defying the global bond yield surge, boosting its diversification appeal
Chinese government bonds can play an important role in portfolio diversification as they are likely to continue behaving differently from other countries' debt.
China's yields have edged down in recent months even as benchmarks in the U.S., Japan, and the U.K. surged to multi-decade highs. This reflects how the world's second-largest economy remains insulated from global capital markets.
"We see room for China bonds to outperform developed-market peers on a risk-adjusted basis, with supportive macro policies and strong export growth to help support demand for central government bonds," said Norbert Ling, head of fixed income portfolio management for Asia Pacific at Invesco.
China has been dealing with a severe property-market downturn and deflation, which has kept the People's Bank of China accommodative. Chinese government bonds offer "valuable diversification benefits within a strategic multi-asset portfolio" for global and Asian investors, Wu added.