Չինաստանը մերժում է գլոբալ պարտքի եկամտի աճը, բարձրացնելով բազմազանության գրավչությունը
Չինաստանի կառավարական պարտատոմսերը կարող են կարևոր դեր խաղալ ներդրումային պորտֆելների բազմազանության մեջ, քանի որ դրանք հավանաբար շարունակելու են տարբեր կերպ վարքագիծ ունենալ այլ երկրների պարտքերի համեմատ:
Չինաստանի եկամուտները վերջին ամիսներին նվազել են, մինչդեռ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և Միացյալ Թագավորության ցուցանիշները հասել են մի քանի տասնամյակների բարձր մակարդակի: Սա ցույց է տալիս, որ աշխարհի երկրորդ ամենամեծ տնտեսությունը մնում է մեկուսացված գլոբալ կապիտալ շուկաներից:
«Մենք տեսնում ենք, որ Չինաստանի պարտատոմսերը կարող են գերազանցել զարգացած շուկաների գործընկերներին ռիսկի համեմատությամբ, աջակցող մակրո քաղաքականությունների և ուժեղ արտահանման աճի շնորհիվ», - ասում է Նորբերտ Լինգը, Invesco-ի Ասիա-Խաղաղ օվկիանոսում պարտքի կառավարման ղեկավար:
Չինաստանը բախվում է լուրջ անշարժ գույքի շուկայի անկման և դեֆլացիայի, ինչը ստիպում է Չինաստանի կենտրոնական բանկին պահպանել աջակցող քաղաքականություն:
Չինաստանի կառավարական պարտատոմսերը «արժեքավոր բազմազանության օգուտներ են առաջարկում գլոբալ և ասիական ներդրողների համար», - ավելացնում է Չուն Լայ Վուն:

Государственные облигации Китая могут играть важную роль в диверсификации инвестиционных портфелей, так как они, вероятно, будут вести себя иначе, чем долговые обязательства других стран.
Доходность Китая снизилась в последние месяцы, в то время как показатели в США, Японии и Великобритании достигли многолетних максимумов. Это отражает то, что вторая по величине экономика мира остается изолированной от глобальных капиталовложений.
«Мы видим возможность для облигаций Китая превзойти партнеров по развитым рынкам с учетом риска, благодаря поддерживающей макроэкономической политике и сильному росту экспорта», - говорит Норберт Линг, глава управления фиксированным доходом в Азиатско-Тихоокеанском регионе Invesco.
Китай сталкивается с серьезным падением на рынке недвижимости и дефляцией, что заставляет Народный банк Китая сохранять поддерживающую политику.
Государственные облигации Китая предлагают «ценные преимущества диверсификации в стратегическом многослойном портфеле» для глобальных и азиатских инвесторов, добавляет Чун Лай У.