Չինաստանը մարտական ինքնաթիռներ է մատակարարում Ուզբեկստանին
Ուզբեկստանը, ըստ հաղորդումների, սկսել է Չինաստանի J-10CE մարտական ինքնաթիռների մատակարարումը, ինչը կարող է նշանակել զգալի փոփոխություն Ռուսաստանի ռազմական տեխնիկայի նկատմամբ Ուզբեկստանի երկարաժամկետ կախվածության մեջ։ Չինաստանը նաև խորացնում է տնտեսական կապերը էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, լոգիստիկայի, գյուղատնտեսության և ենթակառուցվածքային նախագծերի միջոցով Ուզբեկստանում և Ղազախստանում։
Չինաստանը մարտական ինքնաթիռների մատակարարումը սկսելուց բացի, նաև համագործակցում է Ղրղզստանում, Տաջիկստանում և Թուրքմենստանում, ինչը ցույց է տալիս Բեյջինի բազմակողմանի դերը Կենտրոնական Ասիայում։
Ուզբեկստանը, ըստ հաղորդումների, ստացել է չորս PRC արտադրության Չենգդու J-10CE բազմաֆունկցիոնալ մարտական ինքնաթիռներ, և համաձայնություն է ձեռք բերել Չինաստանի հետ 24 ինքնաթիռների մատակարարման համար։
Ռուսաստանի վերահսկողությունը Կենտրոնական Ասիայի զինատեսակների շուկայում վերջին տարիներին նվազում է, քանի որ Ուկրաինայում իր ռազմական գործողությունների պահանջները նվազեցնում են նրա հնարավորությունները մատակարարել զենք այլ երկրներին։

Узбекистан, по сообщениям, начинает получать китайские истребители J-10CE, что может означать значительный разрыв с долгосрочной зависимостью от российских боевых самолетов. Китай также углубляет экономические связи через энергетические, горнодобывающие, логистические, сельскохозяйственные и инфраструктурные проекты в Узбекистане и Казахстане.
Китай, помимо поставок истребителей, также расширяет сотрудничество в Кыргызстане, Таджикистане и Туркменистане, подчеркивая многогранную роль Пекина в Центральной Азии.
Сообщается, что Узбекистан получил четыре истребителя Chengdu J-10CE, произведенные в Китае, и достиг соглашения с Пекином о поставке всего 24 истребителей.
Контроль России над рынком вооружений Центральной Азии в последние годы ослабевает, поскольку растущие потребности в поддержании военных действий в Украине истощают ее возможности поставлять оружие другим странам.