Օֆշորային կապիտալի հարկման ուղղությամբ ուժեղացող արշավը ստիպում է Չինաստանի ունևոր քաղաքացիներին վերանայել իրենց թրասթների կառուցվածքն ու ներդրումային ակտիվները, Reuters-ին հայտնել են մի շարք իրավաբաններ և խորհրդատուներ։ Պեկինը խստացնում է կապիտալի արտահոսքի և հարկային կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը՝ աճող բյուջետային դեֆիցիտի պայմաններում։
Ինչպես հիշեցնում է Reuters-ը, հուլիսի վերջին իշխանությունները վերանայել են կանոնները, որոնց համաձայն՝ բաժնետոմսերը, անշարժ գույքը կամ այլ ակտիվներ օֆշորային վստահառություններին փոխանցելիս դրանց արժեքի աճից գանձվում է 20% հարկ։ Նման թրասթներից և դրանց կողմից վերահսկվող օֆշորային կառույցներից ստացվող եկամուտները նույնպես ամեն տարի հարկվելու են 20% դրույքաչափով։
2023 թվականի հունվարից վստահառություններին փոխանցված ակտիվների չվճարված հարկերը, ինչպես նաև մինչև 2026 թվականը թրասթներից ստացված եկամուտների հարկերը պետք է հայտարարագրվեն 90 օրվա ընթացքում:
Այս միջոցառումները որոշ ունևոր քաղաքացիների ստիպել են շտապ գնահատել իրենց հարկային պարտավորությունները, միջոցներ ներգրավել դրանք մարելու համար և վերանայել իրենց ներդրումների կառուցվածքը։ Այս նախաձեռնությունները նաև ուժեղացրել են մտավախությունները, որ Պեկինը կարող է ընդլայնել հարկային ճնշումն ու օֆշորային կապիտալի նկատմամբ վերահսկողությունը։

China Imposes 20% Tax on Offshore Trusts for the Wealthy
The intensifying campaign against offshore capital taxation is prompting wealthy citizens in China to reassess their trust structures and investment assets, several lawyers and consultants have told Reuters. Beijing is tightening control over capital outflows and compliance with tax regulations amid a growing budget deficit.
As Reuters reminds, at the end of July, authorities revised rules stating that a 20% tax will be levied on the increase in value when transferring shares, real estate, or other assets to offshore trusts. Income derived from such trusts and offshore entities they control will also be taxed at a rate of 20% annually.
From January 2023, unpaid taxes on assets transferred to trusts, as well as taxes on income from trusts until 2026, must be declared within 90 days.
These measures have forced some wealthy citizens to urgently evaluate their tax obligations, mobilize resources to settle them, and reassess their investment structures. These initiatives have also heightened concerns that Beijing may expand tax pressure and control over offshore capital.