Օֆշորային կապիտալի հարկման ուղղությամբ ուժեղացող արշավը ստիպում է Չինաստանի ունևոր քաղաքացիներին վերանայել իրենց թրասթների կառուցվածքն ու ներդրումային ակտիվները, Reuters-ին հայտնել են մի շարք իրավաբաններ և խորհրդատուներ։ Պեկինը խստացնում է կապիտալի արտահոսքի և հարկային կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը՝ աճող բյուջետային դեֆիցիտի պայմաններում։
Ինչպես հիշեցնում է Reuters-ը, հուլիսի վերջին իշխանությունները վերանայել են կանոնները, որոնց համաձայն՝ բաժնետոմսերը, անշարժ գույքը կամ այլ ակտիվներ օֆշորային վստահառություններին փոխանցելիս դրանց արժեքի աճից գանձվում է 20% հարկ։ Նման թրասթներից և դրանց կողմից վերահսկվող օֆշորային կառույցներից ստացվող եկամուտները նույնպես ամեն տարի հարկվելու են 20% դրույքաչափով։
2023 թվականի հունվարից վստահառություններին փոխանցված ակտիվների չվճարված հարկերը, ինչպես նաև մինչև 2026 թվականը թրասթներից ստացված եկամուտների հարկերը պետք է հայտարարագրվեն 90 օրվա ընթացքում:
Այս միջոցառումները որոշ ունևոր քաղաքացիների ստիպել են շտապ գնահատել իրենց հարկային պարտավորությունները, միջոցներ ներգրավել դրանք մարելու համար և վերանայել իրենց ներդրումների կառուցվածքը։ Այս նախաձեռնությունները նաև ուժեղացրել են մտավախությունները, որ Պեկինը կարող է ընդլայնել հարկային ճնշումն ու օֆշորային կապիտալի նկատմամբ վերահսկողությունը։

Усиливающаяся кампания по налогообложению офшорного капитала заставляет состоятельных граждан Китая пересматривать структуру своих трастов и инвестиционных активов, сообщили Reuters несколько юристов и консультантов. Пекин ужесточает контроль за утечкой капитала и соблюдением налоговых норм на фоне растущего бюджетного дефицита.
Как напоминает Reuters, в конце июля власти пересмотрели правила, согласно которым при передаче акций, недвижимости или других активов офшорным трастам взимается налог в размере 20% на прирост стоимости. Доходы от таких трастов и контролируемых ими офшорных структур также будут облагаться налогом по ставке 20% ежегодно.
С января 2023 года неуплаченные налоги на активы, переданные трастам, а также налоги на доходы от трастов до 2026 года должны быть задекларированы в течение 90 дней.
Эти меры заставили некоторых состоятельных граждан срочно оценить свои налоговые обязательства, привлечь средства для их погашения и пересмотреть структуру своих инвестиций. Эти инициативы также усилили опасения, что Пекин может расширить налоговое давление и контроль над офшорным капиталом.