Մարդանման ռոբոտների տպավորիչ քունգ ֆուի ելույթների և պարերի հետևում թաքնված է հիմնարար խնդիր․ արդյունաբերական առաջադրանքների մեծ մասի համար դրանք չափազանց դանդաղ են և հաճախ սխալվում են: Reuters-ը գրում է` Պեկինի հավակնությունները գերազանցում են տեխնոլոգիաների զարգացման ներկայիս մակարդակը, ինչի հետևանքով շուկայում ստեղծվել է իրավիճակ, երբ արտադրական հզորությունները զգալիորեն գերազանցում են իրական պահանջարկը։
BofA Global Research-ի տվյալներով՝ անցյալ տարի աշխարհում մատակարարվել է մոտ 20 հազար մարդանման ռոբոտ, ընդ որում՝ այդ ծավալի 95%-ը բաժին է ընկել չինական արտադրողներին։ Ընկերության վերլուծաբանների կանխատեսմամբ՝ մինչև 2030 թվականը մարդանման ռոբոտների համաշխարհային տարեկան մատակարարումները կհասնեն 1.2 միլիոնի։
Reuters-ի հոդվածի համաձայն՝ տարվա առաջին կեսին Չինաստանի կենտրոնական, նահանգային և տեղական իշխանությունները մարդանման ռոբոտների և դրանց հետ կապված ապրանքների ձեռքբերման համար ծախսել են առնվազն 230 միլիոն դոլար։ Համեմատության համար՝ մեկ տարի առաջ այդ գումարը կազմել էր 62 միլիոն դոլար, իսկ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ ընդամենը 6 միլիոն դոլար։
Սակայն պետական ֆինանսավորումն ու արտադրության ոլորտում ներդրումները շատ ավելի արագ են աճում, քան ռոբոտների՝ մանրակրկիտ նախապատրաստված ցուցադրություններից դուրս աշխատելու կարողությունը։ Խոսքը հենց այն քունգ ֆուի, պարային և բռնցքամարտի համարների մասին է, որոնց շնորհիվ այդ մեքենաները դարձել են համացանցի իսկական սենսացիա։
Մարդանման ռոբոտները դանդաղաշարժ և անճկուն են։ Թեև չինական ռոբոտաշինական ընկերությունները համաշխարհային մակարդակի սարքավորումներ են արտադրում, մարդանման ռոբոտներն առայժմ բավարար «բանականություն» չունեն առաջադրանքների լայն շրջանակ իրականացնելու համար, ինչը սահմանափակում է դրանց գործնական կիրառությունը։ Ռոբոտների համար հատկապես դժվար է հաղթահարել այնպիսի իրավիճակները, որտեղ անհրաժեշտ է ինտուիցիա կամ նախապես ծրագրավորված գործողությունների հաջորդականությունից շեղվելու կարողություն։
Որոշ վերլուծաբաններ կասկածում են, որ ընդհանրապես տնտեսական իմաստ ունի ստեղծել մարդու տեսք ունեցող ունիվերսալ մեքենա։ Չէ՞ որ կոնկրետ արտադրական առաջադրանքների համար հատուկ նախագծված ռոբոտացված թևերը ավելի էժան են, հուսալի և արդեն լայնորեն կիրառվում են։
«Տնտեսական տեսանկյունից այսօր նման ռոբոտների զանգվածային ներդրումը արդարացված չէ», – կարծում է վերլուծաբան և Hello China Tech տեղեկագրի հեղինակ Պո Չժաոն։
Նրա խոսքով՝ միևնույն ժամանակ Չինաստանի կապիտալի շուկան մարդանման ռոբոտների տեխնոլոգիաները գնահատում է «ծայրահեղ լավատեսորեն»․ ներդրողները փաստացի խաղադրույք են անում այն հեռանկարով, որ ապագայում այդ ռոբոտներն իսկապես օգտակար կդառնան։

The impressive kung fu performances and dances of humanoid robots hide a fundamental problem: they are too slow and often make mistakes for most industrial tasks. Reuters reports that Beijing's ambitions exceed the current level of technology development, leading to a market situation where production capacities significantly exceed actual demand.
According to BofA Global Research, around 20,000 humanoid robots were shipped worldwide last year, with 95% of that volume accounted for by Chinese manufacturers. The company's analysts predict that by 2030, global annual shipments of humanoid robots will reach 1.2 million.
According to Reuters, in the first half of the year, central, provincial, and local authorities in China spent at least $230 million on the procurement of humanoid robots and related products. For comparison, a year ago, this amount was $62 million, while in the same period in 2024, it was only $6 million.
However, government funding and investments in the manufacturing sector are growing much faster than the ability of robots to operate outside of meticulously prepared demonstrations. This refers to the kung fu, dance, and boxing routines that have made these machines a true internet sensation.
Humanoid robots are slow and clumsy. Although Chinese robotics companies produce world-class equipment, humanoid robots currently lack sufficient “intelligence” to perform a wide range of tasks, limiting their practical applications. Robots particularly struggle to handle situations where intuition or the ability to deviate from a pre-programmed sequence of actions is required.
Some analysts doubt that it makes economic sense to create a universal machine that resembles a human. After all, robotic arms specifically designed for particular production tasks are cheaper, more reliable, and already widely used.
“From an economic perspective, mass deployment of such robots is not justified today,” says analyst and author of the Hello China Tech guide, Po Zhao. He adds that at the same time, China's capital market views humanoid robot technologies as “extremely optimistic”: investors are essentially betting that these robots will indeed become useful in the future.