Մարդանման ռոբոտների տպավորիչ քունգ ֆուի ելույթների և պարերի հետևում թաքնված է հիմնարար խնդիր․ արդյունաբերական առաջադրանքների մեծ մասի համար դրանք չափազանց դանդաղ են և հաճախ սխալվում են: Reuters-ը գրում է` Պեկինի հավակնությունները գերազանցում են տեխնոլոգիաների զարգացման ներկայիս մակարդակը, ինչի հետևանքով շուկայում ստեղծվել է իրավիճակ, երբ արտադրական հզորությունները զգալիորեն գերազանցում են իրական պահանջարկը։
BofA Global Research-ի տվյալներով՝ անցյալ տարի աշխարհում մատակարարվել է մոտ 20 հազար մարդանման ռոբոտ, ընդ որում՝ այդ ծավալի 95%-ը բաժին է ընկել չինական արտադրողներին։ Ընկերության վերլուծաբանների կանխատեսմամբ՝ մինչև 2030 թվականը մարդանման ռոբոտների համաշխարհային տարեկան մատակարարումները կհասնեն 1.2 միլիոնի։
Reuters-ի հոդվածի համաձայն՝ տարվա առաջին կեսին Չինաստանի կենտրոնական, նահանգային և տեղական իշխանությունները մարդանման ռոբոտների և դրանց հետ կապված ապրանքների ձեռքբերման համար ծախսել են առնվազն 230 միլիոն դոլար։ Համեմատության համար՝ մեկ տարի առաջ այդ գումարը կազմել էր 62 միլիոն դոլար, իսկ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ ընդամենը 6 միլիոն դոլար։
Սակայն պետական ֆինանսավորումն ու արտադրության ոլորտում ներդրումները շատ ավելի արագ են աճում, քան ռոբոտների՝ մանրակրկիտ նախապատրաստված ցուցադրություններից դուրս աշխատելու կարողությունը։ Խոսքը հենց այն քունգ ֆուի, պարային և բռնցքամարտի համարների մասին է, որոնց շնորհիվ այդ մեքենաները դարձել են համացանցի իսկական սենսացիա։
Մարդանման ռոբոտները դանդաղաշարժ և անճկուն են։ Թեև չինական ռոբոտաշինական ընկերությունները համաշխարհային մակարդակի սարքավորումներ են արտադրում, մարդանման ռոբոտներն առայժմ բավարար «բանականություն» չունեն առաջադրանքների լայն շրջանակ իրականացնելու համար, ինչը սահմանափակում է դրանց գործնական կիրառությունը։ Ռոբոտների համար հատկապես դժվար է հաղթահարել այնպիսի իրավիճակները, որտեղ անհրաժեշտ է ինտուիցիա կամ նախապես ծրագրավորված գործողությունների հաջորդականությունից շեղվելու կարողություն։
Որոշ վերլուծաբաններ կասկածում են, որ ընդհանրապես տնտեսական իմաստ ունի ստեղծել մարդու տեսք ունեցող ունիվերսալ մեքենա։ Չէ՞ որ կոնկրետ արտադրական առաջադրանքների համար հատուկ նախագծված ռոբոտացված թևերը ավելի էժան են, հուսալի և արդեն լայնորեն կիրառվում են։
«Տնտեսական տեսանկյունից այսօր նման ռոբոտների զանգվածային ներդրումը արդարացված չէ», – կարծում է վերլուծաբան և Hello China Tech տեղեկագրի հեղինակ Պո Չժաոն։
Նրա խոսքով՝ միևնույն ժամանակ Չինաստանի կապիտալի շուկան մարդանման ռոբոտների տեխնոլոգիաները գնահատում է «ծայրահեղ լավատեսորեն»․ ներդրողները փաստացի խաղադրույք են անում այն հեռանկարով, որ ապագայում այդ ռոբոտներն իսկապես օգտակար կդառնան։

За впечатляющими выступлениями гуманоидных роботов в кунг-фу и танцах скрывается основная проблема: они слишком медлительны и часто допускают ошибки для выполнения большинства промышленных задач. Reuters сообщает, что амбиции Пекина превышают текущий уровень развития технологий, что приводит к ситуации на рынке, когда производственные мощности значительно превышают реальный спрос.
Согласно данным BofA Global Research, в прошлом году в мире было поставлено около 20 тысяч гуманоидных роботов, при этом 95% этого объема пришлись на китайских производителей. По прогнозам аналитиков компании, к 2030 году годовые поставки гуманоидных роботов в мире достигнут 1,2 миллиона.
По данным Reuters, в первой половине года центральные, провинциальные и местные власти Китая потратили не менее 230 миллионов долларов на закупку гуманоидных роботов и связанных с ними товаров. Для сравнения, год назад эта сумма составила 62 миллиона долларов, а в тот же период 2024 года — всего 6 миллионов долларов.
Однако государственное финансирование и инвестиции в производственный сектор растут гораздо быстрее, чем способность роботов работать вне тщательно подготовленных демонстраций. Речь идет именно о тех кунг-фу, танцевальных и боксерских номерах, благодаря которым эти машины стали настоящей сенсацией в интернете.
Гуманоидные роботы медлительны и неуклюжи. Хотя китайские компании по производству роботов создают оборудование мирового уровня, гуманоидные роботы пока не обладают достаточным «интеллектом» для выполнения широкого спектра задач, что ограничивает их практическое применение. Роботам особенно трудно справляться с ситуациями, где требуется интуиция или способность отклоняться от заранее запрограммированной последовательности действий.
Некоторые аналитики сомневаются, что вообще имеет смысл создавать универсальную машину в человеческом обличии. Ведь специально разработанные роботизированные руки для конкретных производственных задач дешевле, надежнее и уже широко используются.
«С экономической точки зрения массовое внедрение таких роботов сегодня не оправдано», — считает аналитик и автор справочника Hello China Tech По Чжао.
По его словам, в то же время китайский рынок капитала оценивает технологии гуманоидных роботов «крайне оптимистично»: инвесторы фактически делают ставку на то, что в будущем эти роботы действительно станут полезными.