Unitree Robotics-ի բաժնետոմսերը օրերս առևտրային նստաշրջանը փակել են սկզբնական գնից ավելի քան 460% բարձր մակարդակում՝ մարդանման ռոբոտների չինական արտադրողի՝ Շանհայի ֆոնդային բորսա դուրս գալուց հետո։ Այս մասին հաղորդում է CNBC-ն։ Մինչ այդ, CNBC-ի տվյալներով, բաժնետոմսերը թանկացել էին գրեթե 630%-ով, սակայն հետագայում աճը մասամբ կորցրել էին և առևտուրը փակել 845 յուան (մոտ 125 դոլար) մակարդակում։
Հանչժոուում գործող ռոբոտ արտադրողը, որի՝ հետադարձ սալտո կատարելու և պարելու ունակ մեքենաները գրավել են համաշխարհային ուշադրությունը, IPO-ի ընթացքում ներգրավել է մոտ 6.1 մլրդ յուան (905 մլն դոլար), ասվում է ընկերության ազդագրում։
IPO-ին աջակցել է նաև չինական DeepSeek-ը, որը ներդրել է մոտ 140.8 մլն յուան, վկայում են ընկերության փաստաթղթերը։ Unitree-ի ներդրողների թվում է նաև չինական տեխնոլոգիական հսկա Tencent-ը։
Unitree-ի արտադրատեսականին ներառում է երկոտանի մարդանման ռոբոտներ, որոնք կարող են քայլել և ճկուն ձեռքերի միջոցով մանիպուլացնել առարկաները, ինչպես նաև չորքոտանի ռոբոտներ, որոնք օգտագործվում են այնպիսի առաջադրանքների համար, ինչպիսին է վտանգների հայտնաբերումը։
Բորսայական ցուցակմանը ընդառաջ՝ Unitree-ն երկուշաբթի ներկայացրել է «Սուպերմեն» անունով նոր մարդանման ռոբոտ, որը, մշակողների խոսքով, կարող է կանգնած դիրքից ցատկել երկու մետր բարձրության վրա և վազել մինչև 12.66 մ/վ արագությամբ։
Unitree-ն դարձել է վերջին ազդեցիկ չինական տեխնոլոգիական ընկերությունը, որը դուրս է եկել Շանհայի STAR Market հարթակ՝ հիշողության չիպեր արտադրող CXMT-ից հետո։ CNBC-ի տվյալներով՝ CXMT-ի բաժնետոմսերն անցած ամիս առևտրի առաջին օրը թանկացել էին 466%-ով։
Հունիսին Morgan Stanley-ն գնահատել էր, որ Չինաստանի մարդանման ռոբոտների շուկայի ծավալն այս տարվա 2 մլրդ դոլարից մինչև 2030 թվականը կհասնի 15 մլրդ դոլարի։

Акции компании Unitree Robotics закрыли торговую сессию на более чем 460% выше начальной цены после выхода китайского производителя человекоподобных роботов на фондовую биржу в Шанхае. Об этом сообщает CNBC. До этого, по данным CNBC, акции подорожали почти на 630%, однако затем часть роста была утрачена, и торговля закрылась на уровне 845 юаней (около 125 долларов).
Компания, производящая роботов в Ханчжоу, чьи машины, способные выполнять сальто и танцевать, привлекли мировое внимание, привлекла около 6,1 млрд юаней (905 млн долларов) во время IPO, говорится в отчетности компании.
Поддержку IPO также оказала китайская компания DeepSeek, инвестировавшая около 140,8 млн юаней, свидетельствуют документы компании. Среди инвесторов Unitree также находится китайский технологический гигант Tencent.
Продуктовый ассортимент Unitree включает двуногих человекоподобных роботов, которые могут ходить и манипулировать предметами с помощью гибких рук, а также четвероногих роботов, используемых для таких задач, как обнаружение опасностей.
В преддверии листинга на бирже Unitree в понедельник представила нового человекоподобного робота под названием «Супермен», который, по словам разработчиков, может прыгать на высоту до двух метров из стоячего положения и бегать со скоростью до 12,66 м/с.
Unitree стала последней влиятельной китайской технологической компанией, вышедшей на платформу Шанхайской STAR Market после производителя чипов памяти CXMT. По данным CNBC, акции CXMT в первый день торговли подорожали на 466%.
В июне Morgan Stanley оценил, что объем рынка человекоподобных роботов в Китае вырастет с 2 млрд долларов в этом году до 15 млрд долларов к 2030 году.