Լուրեր | 2026/08/26 11:11
ԵՐԵՎԱՆ, 26 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Ավիաընկերություն «China Southern» դիտարկում է Եревան-Ուրումնջի երթուղու գործարկումից հետո նաև Եревան-Շանհայ ուղղության բացումը, հայտարարել է հայ-չինական հարաբերությունների տարածաշրջանային զարգացման հիմնադրամի նախագահ Սերգեյ Ավանեսովը:
«Այսը զգալիորեն խթանում է երկկողմ հարաբերությունները: Չինաստան կանոնավոր չվերթների քանակը բազմապատկվել է, և դրանք իրականացվում են գրեթե շուրջօրյա: Նախորդ տարի Հայաստան այցելել է 35 հազար չինացի զբոսաշրջիկ, իսկ այս տարի, կանխատեսումների համաձայն, նրանց թիվը կհասնի 100 հազարի: Այս առումով Չինաստանը կլինի երկրորդ երկիրը Ռուսաստանի հետո», - նշել է Ավանեսով «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում:
Նա տեղեկացրել է, որ հիմնադրամը համագործակցում է նաև մեծ չինական լոգիստիկ ընկերությունների հետ, որոնք ունեն ներկայացուցչություններ ամբողջ աշխարհում:
«Մենք կարող ենք հայկական ապրանքները Չինաստան հասցնել մատչելի գներով երկու շաբաթվա ընթացքում: Բացի օդային հաղորդակցությունից, կա նաև երկաթուղային հաղորդակցության հնարավորությունը, քանի որ Չենդուում գտնվում է լավ զարգացած միջազգային երկաթուղային հանգույց: Նրանք պատրաստ են տեղափոխել ապրանքներ: Չինաստանում մենք ունենք պատրաստի մեծ բազա, որտեղ կարող ենք պահել և բաժանել ապրանքները: Մեզ պետք է պետական աջակցություն», - ասել է Ավանեսով:
Նրա խոսքով, «ապրանքների սերտիֆիկացումը սովորաբար տևում է մոտ երեք ամիս, եթե մեր մաքսային ծառայությունը դիմի չինացի գործընկերներին, մենք պատրաստ ենք աջակցել և լուծել սերտիֆիկացման հարցերը մեկ շաբաթվա ընթացքում»:
«Օրինակ, շատ դժվար է Չինաստան ներմուծել ծխախոտի արտադրանք, սակայն մենք համաձայնեցրել ենք այս տեսակի ապրանքների տարածումը Duty Free ցանցերի միջոցով», - նշել է Ավանեսով:

ЕРЕВАН, 26 августа. /АРКА/. Авиакомпания «China Southern» рассматривает возможность после запуска маршрута Ереван-Урумчи открыть также направление Ереван-Шанхай, заявил председатель Фонда регионального развития армяно-китайских отношений Сергей Аванесов.
«Это значительно стимулирует двусторонние отношения. Количество регулярных рейсов в Китай уже многократно увеличилось, и они выполняются практически круглосуточно. В прошлом году Армению посетили 35 тыс. китайских туристов, а в этом году, согласно прогнозам, их число достигнет 100 тыс. В этом отношении Китай станет второй страной после России», - отметил Аванесов в интервью «Арменпресс».
Он сообщил, что Фонд сотрудничает также с крупными китайскими логистическими компаниями, которые имеют представительства по всему миру.
«Мы можем доставить армянские товары в Китай по доступным ценам за две недели. Помимо воздушного сообщения, существует и возможность железнодорожного сообщения, поскольку в Чэнду также находится хорошо развитый международный железнодорожный узел. Они готовы перевозить товары. В Китае у нас есть готовая огромная база, где мы можем хранить и распределять товары. Нам нужна поддержка государства», - сказал Аванесов.
По его словам, «сертификация товаров обычно занимает около трех месяцев, если наша таможенная служба обратится к китайским партнерам, мы готовы оказать содействие и решить вопросы сертификации за одну неделю».
«Например, очень сложно импортировать в Китай табачную продукцию, однако мы договорились распространять этот вид товаров через сети Duty Free», — отметил Аванесов.