Cerebras-ի բաժնետոմսը 14%-ով նվազել է IPO-ից հետո երկրորդ ֆինանսական հաշվետվության ժամանակ
Cerebras Systems-ը երկրորդ ֆինանսական հաշվետվության ժամանակ բարձրացրել է իր տարեկան կանխատեսումը, սակայն բաժնետոմսը նվազել է մոտ 14%-ով:
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ընկերության եկամուտը կազմել է $180 միլիոն, ինչը ցածր է $194 միլիոն կանխատեսումից:
• Եկամուտ: $180 միլիոն, կանխատեսված $194 միլիոնի փոխարեն
• Անհաջողություն մեկ բաժնետոմսի համար: 5 ցենտ, կանխատեսված 17 ցենտի փոխարեն
CEO Andrew Feldman-ը նշել է, որ արհեստական բանականության պահանջարկը «մեծ է» և որ ընկերությունները վճարում են իր հատուկ ինֆերենցիալ չիպերի համար:
Cerebras-ը նախատեսում է, որ այս եռամսյակում հիմնական եկամուտը կլինի $214-$216 միլիոն, իսկ ամբողջ տարվա համար՝ $880-$890 միլիոն:
Ընկերությունը հաղորդել է $450.5 միլիոն զուտ կորուստ, որը հիմնականում կապված է բաժնետոմսերի փոխհատուցման ծախսերի հետ:
Cerebras-ը մարտահրավեր է նետում AI չիպերի շուկայում Nvidia-ին, հատկապես «ցածր ուշացում» պահանջող առաջադրանքներում:

Cerebras Systems во втором отчете о доходах повысила свой годовой прогноз, но акции упали примерно на 14%.
Во втором квартале 2026 года выручка компании составила 180 миллионов долларов, что ниже ожидаемых 194 миллионов долларов.
- Выручка: 180 миллионов долларов против ожидаемых 194 миллионов долларов
- Убыток на акцию: 5 центов, против ожидаемых 17 центов
Генеральный директор Эндрю Фельдман заявил, что спрос на ИИ «высокий», и компании готовы платить за его специализированные чипы для вывода.
Cerebras ожидает, что в этом квартале основная выручка составит от 214 до 216 миллионов долларов, а за весь год — от 880 до 890 миллионов долларов.
Компания сообщила о чистом убытке в 450,5 миллиона долларов, который в основном связан с затратами на компенсацию акций.
Cerebras бросает вызов лидеру рынка ИИ-чипов Nvidia, особенно в задачах, требующих «низкой задержки».