Չեղարկված թռիչքների համար ՀՀ կառավարությունը փոխհատուցում է տրամադրել 902 քաղաքացու
ՀՀ քաղաքացիներն օգտվել են ՀՀ վերադարձի չեղարկված չվերթների պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերելու համար տրամադրվող գումարի փոխհատուցման՝ ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված աջակցությունից:
Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳՆ կողմից իրականացվել է Մերձավոր Արևելքում փետրվարին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով ՀՀ վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթների չեղարկման պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձի ավիատոմսերի փոխհատուցման տրամադրման գործընթացը:
2026թ. ապրիլի 10-ից օգոստոսի 20-ը հաստատվել է ՀՀ քաղաքացիներից ստացված 630 հայտ, ինչի արդյունքում փոխհատուցում է ստացել ՀՀ 902 քաղաքացի: Փոխհատուցումների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 174 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր անձի համար մինչև 250 հազար դրամի չափով:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջ գործընթացի ընթացքում աջակցել է քաղաքացիներին՝ հայտերի լրացումից և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումից մինչև փոխհատուցումների տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցելով նաև ավիափոխադրողների և զբոսաշրջային ընկերությունների հետ։
Հաշվի առնելով հայտերի ստացման նվազող դինամիկան՝ ՀՀ կառավարության օգոստոսի 20-ի N1237 որոշմամբ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 25-ը:

Правительство Армении компенсировало 902 гражданам за отмененные рейсы
Граждане Армении воспользовались компенсацией, предоставленной правительством Армении, для приобретения новых авиабилетов из-за отмененных рейсов.
Об этом сообщают в МИД Армении.
Министерство иностранных дел Армении организовало процесс предоставления компенсации гражданам, которые приобрели новые авиабилеты из-за отмены рейсов, вызванной военными действиями в Ближнем Востоке в феврале.
С 10 апреля по 20 августа 2026 года было зарегистрировано 630 заявлений от граждан Армении, в результате чего компенсацию получили 902 гражданина. Общая сумма компенсаций составила около 174 миллионов драмов, на каждого человека до 250 тысяч драмов.
Министерство иностранных дел Армении оказывало поддержку гражданам на всех этапах процесса, включая заполнение заявлений и предоставление необходимых документов, а также сотрудничало с авиаперевозчиками и туристическими компаниями.
Учитывая снижение динамики поступления заявлений, правительство Армении постановлением N1237 от 20 августа установило срок подачи заявлений до 25 августа.