Չեղարկված թռիչքների համար ՀՀ կառավարությունը փոխհատուցում է տրամադրել 902 քաղաքացու
ՀՀ քաղաքացիներն օգտվել են ՀՀ վերադարձի չեղարկված չվերթների պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերելու համար տրամադրվող գումարի փոխհատուցման՝ ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված աջակցությունից:
Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳՆ կողմից իրականացվել է Մերձավոր Արևելքում փետրվարին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հետևանքով ՀՀ վերադարձի կամ տարանցիկ չվերթների չեղարկման պատճառով նոր ավիատոմսեր ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձի ավիատոմսերի փոխհատուցման տրամադրման գործընթացը:
2026թ. ապրիլի 10-ից օգոստոսի 20-ը հաստատվել է ՀՀ քաղաքացիներից ստացված 630 հայտ, ինչի արդյունքում փոխհատուցում է ստացել ՀՀ 902 քաղաքացի: Փոխհատուցումների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 174 մլն դրամ՝ յուրաքանչյուր անձի համար մինչև 250 հազար դրամի չափով:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջ գործընթացի ընթացքում աջակցել է քաղաքացիներին՝ հայտերի լրացումից և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումից մինչև փոխհատուցումների տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցելով նաև ավիափոխադրողների և զբոսաշրջային ընկերությունների հետ։
Հաշվի առնելով հայտերի ստացման նվազող դինամիկան՝ ՀՀ կառավարության օգոստոսի 20-ի N1237 որոշմամբ հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվել օգոստոսի 25-ը:

News | 2026/08/23 07:00
Armenian citizens utilized compensation provided by the Armenian government to purchase new airline tickets due to canceled flights.
This was reported by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
The Ministry of Foreign Affairs has organized the process of providing compensation to citizens who purchased new airline tickets due to the cancellation of flights caused by military actions in the Middle East in February.
From April 10 to August 20, 2026, 630 applications were registered from Armenian citizens, resulting in compensation being provided to 902 citizens. The total amount of compensation was approximately 174 million drams, with each individual receiving up to 250,000 drams.
The Ministry of Foreign Affairs supported citizens throughout the process, from filling out applications and submitting necessary documents to providing compensation, while also collaborating with airlines and travel companies as needed.
Considering the decreasing dynamics of application submissions, the Armenian government set a deadline for applications until August 25 with resolution N1237 dated August 20.