ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստան կատարած ապրանքների ներմուծման պայմանների խստացումը ստեղծում է նոր մարտահրավերներ Հայաստանի համապատասխան ոլորտների համար: Այս մասին նշվում է Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի կողմից 2025 թվականի III եռամսյակից մինչև 2026 թվականի II եռամսյակ ընկած ժամանակահատվածի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաշվետվությունում:
Հաշվետվության համաձայն, այլընտրանքային արտահանման ուղղությունների սահմանափակման պայմաններում, դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի տնտեսության եկամուտների նվազման:
«Ռուսաստանի կողմից ներմուծման ստանդարտների խստացումը կարող է հանգեցնել եկամուտների և պահանջարկի թուլացման, ինչը կարող է ունենալ նաև լրացուցիչ դեֆլացիոն ազդեցություն, որը պայմանավորված է որոշ ներքին շուկաներում ավելցուկի ձևավորման ռիսկերով», - նշվում է փաստաթղթում:
Հաշվետվությունում նաև նշվում է, որ դիտարկվող ժամանակահատվածի ավարտին, Ռուսաստանում արտահանվող որոշ ապրանքային կատեգորիաների, մասնավորապես լոլիկի և թարմ ձկների գները նվազել են, քան սպասվում էր սեզոնային դինամիկայով: Կարգավորիչը սա կապում է ներմուծման պայմանների խստացման և արտահանման հնարավորությունների սահմանափակման հետ:
Հայաստանի արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից որոշ ապրանքների մատակարարումների նկատմամբ, բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր, որոշ ըմպելիքներ և ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, հետագայում՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները նաև ներառում են Հայաստանի ծագմամբ արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ:
Օգոստոսի 10-ին ԿԲ ղեկավար Վազգեն Պողոսյանը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի միջոցների ազդեցությունը կարող է ազդել Հայաստանի ՀՆԱ-ի 1-1.5%-ի վրա:

ЕРЕВАН, 28 августа. /АРКА/. Ужесточение Россией условий ввоза ряда сельскохозяйственных товаров и готовой продовольственной продукции создает дополнительные вызовы для соответствующих отраслей Армении. Об этом говорится в отчете Центрального банка РА о выполнении программы денежно-кредитной политики за период с III квартала 2025 года по II квартал 2026 года.
Согласно докладу, в условиях ограниченности альтернативных экспортных направлений это может привести к снижению доходов в экономике Армении.
«Ужесточение со стороны РФ стандартов импорта для армянских производителей может привести к ослаблению доходов и спроса в Армении, что может иметь также дополнительное дефляционное воздействие, обусловленное рисками формирования избыточного предложения на отдельных внутренних рынках», - говорится в документе.
В отчете также зафиксировано, что к концу рассматриваемого периода в ряде экспортируемых в Россию товарных категорий, в частности по помидорам и свежей рыбе, наблюдалось значительно более глубокое снижение цен, чем предполагала сезонная динамика. Регулятор связывает это с ужесточением условий ввоза и ограничением экспортных возможностей.
10 августа глава управления денежно-кредитной политики ЦБ РА Вазген Погосян заявлял, что влияние российских мер может коснуться 1-1,5% ВВП Армении.