ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստան կատարած ապրանքների ներմուծման պայմանների խստացումը ստեղծում է նոր մարտահրավերներ Հայաստանի համապատասխան ոլորտների համար: Այս մասին նշվում է Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի կողմից 2025 թվականի III եռամսյակից մինչև 2026 թվականի II եռամսյակ ընկած ժամանակահատվածի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաշվետվությունում:
Հաշվետվության համաձայն, այլընտրանքային արտահանման ուղղությունների սահմանափակման պայմաններում, դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի տնտեսության եկամուտների նվազման:
«Ռուսաստանի կողմից ներմուծման ստանդարտների խստացումը կարող է հանգեցնել եկամուտների և պահանջարկի թուլացման, ինչը կարող է ունենալ նաև լրացուցիչ դեֆլացիոն ազդեցություն, որը պայմանավորված է որոշ ներքին շուկաներում ավելցուկի ձևավորման ռիսկերով», - նշվում է փաստաթղթում:
Հաշվետվությունում նաև նշվում է, որ դիտարկվող ժամանակահատվածի ավարտին, Ռուսաստանում արտահանվող որոշ ապրանքային կատեգորիաների, մասնավորապես լոլիկի և թարմ ձկների գները նվազել են, քան սպասվում էր սեզոնային դինամիկայով: Կարգավորիչը սա կապում է ներմուծման պայմանների խստացման և արտահանման հնարավորությունների սահմանափակման հետ:
Հայաստանի արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից որոշ ապրանքների մատակարարումների նկատմամբ, բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր, որոշ ըմպելիքներ և ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, հետագայում՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները նաև ներառում են Հայաստանի ծագմամբ արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ:
Օգոստոսի 10-ին ԿԲ ղեկավար Վազգեն Պողոսյանը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի միջոցների ազդեցությունը կարող է ազդել Հայաստանի ՀՆԱ-ի 1-1.5%-ի վրա:

Central Bank of Armenia Warns of Income Decline Risks Due to Stricter Import Conditions in Russia
YEREVAN, August 28. /ARKA/. The tightening of import conditions for a number of agricultural goods and food products by Russia creates additional challenges for the relevant sectors of Armenia. This is stated in the report of the Central Bank of Armenia on the implementation of the monetary policy program for the period from the third quarter of 2025 to the second quarter of 2026.
According to the report, under conditions of limited alternative export directions, this may lead to a decline in revenues in the Armenian economy.
"The tightening of import standards by the Russian Federation for Armenian producers may lead to a weakening of revenues and demand in Armenia, which may also have an additional deflationary impact due to the risks of excess supply forming in certain domestic markets," the document states.
The report also notes that by the end of the reviewed period, there was a significantly deeper decline in prices for a number of categories of goods exported to Russia, particularly for tomatoes and fresh fish, than seasonal dynamics would suggest. The regulator links this to the tightening of import conditions and the limitation of export opportunities.
Since the end of May, Russia has been gradually introducing restrictions on the supply of certain types of products from Armenia, explaining this by violations of phytosanitary requirements. The restrictions have affected floral products, mineral water, some beverages and certain types of alcoholic products, vegetables, fruits, berries, grapes, potatoes, dried fruits, later — live fish and fish products, and since July 27 — dairy products.
The restrictions also include a ban on the transit of Armenian-origin products through the territory of Russia to other EAEU countries.
On August 10, the head of the monetary policy department of the Central Bank of Armenia, Vazgen Poghosyan, stated that the impact of Russian measures could affect 1-1.5% of Armenia's GDP.