Ծառուկյանի գույքը եկամուտ բերում «Երևան Վելնես»-ին
«Մուլտի Վելնես»-ից «Երևան Վելնես» դարձած սպորտային համալիրում արդեն հաճախորդներ կան։ Բացի սրճարան-բարից՝ մնացած բոլոր ծառայություններն աշխատում են, բայց մի տարբերությամբ՝ կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանի կառուցած կենտրոնն այժմ տնօրինում է Երևանի քաղաքապետարանը։
Առաջին հայացքից ամեն ինչ նույնն է, սակայն հաճախորդներն այլևս վճարում են «Երևան Վելնես»-ին։ «Ազատության» հարցին՝ վճարումն արվում է Երևանի քաղաքապետարանի բյուջեի՞ն, աշխատակիցը պատասխանեց. «Այո»: Շենքի մուտքի մոտ ծածանվում է քաղաքապետարանի դրոշը, իսկ ներսում հաճախորդների զանգերին պատասխանելիս նշում են կենտրոնի նոր անունը։ Ասում են նաև, որ առաջիկա ամիսներին նոր ղեկավարությունը թարմացումներ կանի ու գները կբարձրանան, իսկ առայժմ նախկին արժեքներն են պահպանվել։
Երկու շաբաթ առաջ Երևանի քաղաքապետը հայտարարեց, թե Ծառուկյանի կառուցած կենտրոնն արդեն համայնքինն է: Մի քանի շաբաթ փակ մնալուց հետո կենտրոնը վերաբացվեց:
Մեծահարուստ գործարարի գույքն այժմ փաստացի եկամուտ է բերում քաղաքապետարանին, բայց «Ազատության» հարցմանը պատասխանած քաղաքապետարանի պաշտոնյան նշել է՝ չնայած հողն ու դրա վրա կառուցված անշարժ գույքը քաղաքապետարանինն են, կենտրոնի ներսի շարժական գույքն իրենցը չէ: Եթե իրենցը չէ, ապա ինչո՞ւ են հաճախորդները վճարում ոչ թե Ծառուկյանի ընկերությանը, այլ «Երևան Վելենս»-ին, հարցնում է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Հենց քաղաքապետարանի պատասխանն ու այս գործողությունները կատարում են, այստեղ նույն մարզասարքերը, շարժական գույքն օգտագործվում է ապօրինի կերպով, ուղիղ հենց այդ հակասականությունն է», - ասաց փաստաբանը:
Քաղաքային իշխանությունների հետ կնքած պայմանագրի ժամկետը լրանում էր 2065 թվականին։ Սակայն Երևանի քաղաքապետարանը, օգտվելով պայմանագրի դրույթներից մեկից, առանց պատճառաբանության միակողմանի դադարեցրեց այն, երբ Ծառուկյանը հայտնվեց իրավապահների ուշադրության կենտրոնում։
«Պայմանագրում հստակ նշված է, թե որ պայմաններում կարող է պայմանագիրը լուծվել և այլն, բայց մի հատ էլ կետ կա, որ մեկ ամիս առաջ կողմերը կարող են ծանուցել ու պայմանագիրը լուծել: Հիմա Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է, որ ինքն այդ կետից օգտվում է», - նշեց Երեմ Սարգսյանը:
Քաղաքապետարանից պարզաբանել են նաև, թե դա իրենց իրավունքն է՝ հողամասի սեփականատերը ժամկետից շուտ իրավունք ունի հրաժարվել պայմանագրից: Թե ինչո՞ւ հենց հիմա. վարչապետ Փաշինյանի՝ Ծառուկյանին ունեզրկելու հայտարարությունից հետո, քաղաքապետարանը չի մանրամասնում:
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, վկայակոչելով Ծառուկյանի և քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագիրը, պնդում է՝ «Մուլտի Վենլես»-ը պայմանագիրը չի խախտել, բայց այն, միևնույնն է, դադարեցվել է ժամկետից շուտ: Ըստ պայմանագրի, քաղաքապետարանինն է միայն հողը, իսկ դրա վրայի գույքը տնօրինում է Ծառուկյանը։ 2065 թվականին, եթե պայմանագիրը չերկարացվեր, հողի վրա կառուցված շենք-շինությունները պետք է անցնեին քաղաքին։
Ընտրություններին մասնակցած Գագիկ Ծառուկյանը քարոզարշավին խիստ քննադատել էր Փաշինյանին, վերջինս էլ խոստացել էր զբաղվել նրանով։ Դրանից հետո մեծահարուստ գործարարին մեղադրեցին տնտեսական հանցագործությունների մեջ ու կալանավորեցին։ Նրա շուրջ 70 ընկերությունները փակվեցին, իսկ «Արարատցեմենտն» ու «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատն» անցան պետության կառավարմանը:
«Փոխհատուցում չէր լինի, եթե ժամկետն ավարտվեր, գույքը փոխանցվեր պարտավորության համաձայն: Բայց եթե ժամանակից շուտ լուծել ես պայմանագիրն ու գույքը վերցնում ես, չես կարող վնասի փոխհատուցում չանել», - ասաց փաստաբանը:
Երևանի քաղաքապետարանը «Ազատությանը» նաև հայտնել է, որ չեն պատրաստվում փոխհատուցել Ծառուկյանին: Փաստաբանը սա ևս խախտում է համարում: Ի՞նչ է ստացվում. նկատում է Սարգսյանը՝ գործարարը միլիոնավոր դոլարների ներդրում է անում, գույք կառուցում, սպասում շահույթի, բայց պետությունն առանց հիմնավոր պատճառի որոշում է տիրանալ այդ գույքին:
«Մուլտի Վելենս»-ը դատի է տվել թե՛ Երևանի քաղաքապետարանին, որ ժամկետից շուտ խզեց պայմանագիրն ու վերցրեց գույքը, թե՛ Կադաստրին՝ «Մուլտի Վելնես»-ի կառուցապատման իրավունքը և գույքն ամբողջությամբ Երևանի սեփականություն գրանցելու համար:

Спортивный комплекс, ставший «Ереван Велнес» из «Мульти Велнес», уже принимает клиентов. За исключением кафе-бара, все остальные услуги работают, но с одним отличием: центр, построенный арестованным Гагиком Царукяном, теперь управляется мэрией Еревана.
На первый взгляд, все осталось прежним, но клиенты теперь платят «Ереван Велнес». На вопрос «Азатутюн», идет ли оплата в бюджет мэрии Еревана, сотрудник ответил: «Да». У входа в здание развевается флаг мэрии, а внутри, отвечая на звонки клиентов, упоминают новое название центра. Также сообщается, что в ближайшие месяцы новое руководство проведет обновления и цены повысятся, но пока сохраняются прежние расценки.
Две недели назад мэр Еревана заявил, что центр, построенный Царукяном, теперь принадлежит общине. После нескольких недель закрытия центр вновь открылся.
Имущество богатого бизнесмена теперь фактически приносит доход мэрии, но на вопрос «Азатутюн» чиновник мэрии отметил, что, несмотря на то, что земля и построенное на ней недвижимое имущество принадлежат мэрии, движимое имущество внутри центра не принадлежит им. Если оно не их, то почему клиенты платят не компании Царукяна, а «Ереван Велнес», спрашивает адвокат Ерем Саргсян.
«Ответ мэрии и эти действия указывают на то, что здесь используются те же тренажеры, движимое имущество используется незаконно, это и есть противоречие», - сказал адвокат.
Срок договора с городскими властями истекал в 2065 году. Однако мэрия Еревана, воспользовавшись одним из пунктов договора, без объяснения односторонне его прекратила, когда Царукян попал в поле зрения правоохранительных органов.
«В договоре четко указано, при каких условиях может быть расторгнут договор и так далее, но есть еще один пункт, согласно которому за месяц до расторжения стороны могут уведомить друг друга. Теперь мэрия Еревана решила воспользоваться этим пунктом», - отметил Саргсян.
В мэрии также пояснили, что это их право — собственник земельного участка имеет право отказаться от договора досрочно. Почему именно сейчас, мэрия не уточняет, после заявления премьер-министра Пашиняна о лишении Царукяна имущества.
Адвокат Ерем Саргсян, ссылаясь на договор между Царукяном и мэрией, утверждает, что «Мульти Велнес» не нарушил договор, но он все равно был расторгнут досрочно. Согласно договору, мэрии принадлежит только земля, а имущество на ней управляет Царукян. В 2065 году, если договор не будет продлен, здания, построенные на земле, должны перейти в собственность города.
Гагик Царукян, участвовавший в выборах, резко критиковал Пашиняна во время своей предвыборной кампании, и последний пообещал заняться им. После этого богатого бизнесмена обвинили в экономических преступлениях и арестовали. Около 70 его компаний были закрыты, а «Араратцемент» и «Ереванский коньячно-винный завод» перешли под управление государства.
«Компенсации не было бы, если бы срок истек, имущество передалось бы в соответствии с обязательством. Но если ты расторгаешь договор досрочно и забираешь имущество, ты не можешь не возместить ущерб», - сказал адвокат.
Мэрия Еревана также сообщила «Азатутюн», что не собирается компенсировать Царукяну. Адвокат считает это еще одним нарушением. Что получается, замечает Саргсян: бизнесмен вкладывает миллионы долларов, строит имущество, ожидает прибыль, но государство без обоснованной причины решает завладеть этим имуществом.
«Мульти Велнес» подал в суд как на мэрию Еревана за досрочное расторжение договора и изъятие имущества, так и на Кадастр для полной регистрации права на строительство и имущества «Мульти Велнес» в собственность Еревана.