Ճապոնիայի վարչապետը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին վերանշանակվելու առիթով
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։ Շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Ձերդ գերազանցություն,
Ճապոնիայի կառավարության և ժողովրդի անունից ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհավորանքները հղել Ձերդ գերազանցությանը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։
Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Ճապոնիայի համար օրենքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց միջազգային կարգի պահպանման և ամրապնդման գործում։
Ձերդ գերազանցության անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ճապոնիա կատարած այցը կարևոր հնարավորություն էր երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար։
Հաջորդ տարի լրանում է մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, և ես անհամբեր սպասում եմ երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը և发展的 Ձերդ գերազանցության հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում։
Անկեղծորեն մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության բարգավաճում»։

Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи поздравил Николу Пашиняна с переизбранием на пост премьер-министра Армении. В поздравительном послании говорится:
«Ваше превосходительство,
От имени правительства и народа Японии хочу выразить свои искренние поздравления по случаю вашего переизбрания на пост премьер-министра Армении.»
«Армения является важным партнером для Японии в поддержании и укреплении свободного и открытого международного порядка, основанного на верховенстве закона.»
«Ваш визит в Японию в сентябре прошлого года стал важной возможностью для углубления двусторонних отношений.»
«В следующем году исполняется 35 лет с момента установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, и я с нетерпением жду дальнейшего расширения и развития двусторонних отношений в рамках тесного сотрудничества с Вашим превосходительством.»
«Искренне желаю Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов, а также процветания Республике Армения».