Ճապոնիայի վարչապետը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին վերանշանակվելու առիթով
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։ Շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Ձերդ գերազանցություն,
Ճապոնիայի կառավարության և ժողովրդի անունից ցանկանում եմ իմ անկեղծ շնորհավորանքները հղել Ձերդ գերազանցությանը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով։
Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Ճապոնիայի համար օրենքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց միջազգային կարգի պահպանման և ամրապնդման գործում։
Ձերդ գերազանցության անցյալ տարվա սեպտեմբերին Ճապոնիա կատարած այցը կարևոր հնարավորություն էր երկկողմ հարաբերությունների խորացման համար։
Հաջորդ տարի լրանում է մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, և ես անհամբեր սպասում եմ երկկողմ հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը և发展的 Ձերդ գերազանցության հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում։
Անկեղծորեն մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության բարգավաճում»։

News | 2026/08/05 09:01
Japan's Prime Minister Sanae Takaiichi congratulated Nikol Pashinyan on his reappointment as Prime Minister of Armenia. The congratulatory message states:
“Your Excellency,
On behalf of the Government and the people of Japan, I would like to extend my sincere congratulations on your reappointment as Prime Minister of Armenia.”
“Armenia is an important partner for Japan in maintaining and strengthening a free and open international order based on the rule of law.”
“Your Excellency's visit to Japan last September was an important opportunity for deepening bilateral relations.”
“Next year marks the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our two countries, and I look forward to further expanding and developing bilateral relations in close cooperation with Your Excellency.”
“I sincerely wish you good health and further success, as well as prosperity for the Republic of Armenia.”