Ճապոնիայի երկրորդ եռամսյակի ՀՆԱ-ն աճել է 1.1%, չհասնելով կանխատեսումներին
Ճապոնիայի երկրորդ եռամսյակի ՀՆԱ-ն տարեկան հաշվարկով աճել է 1.1%, չհասնելով 2% աճի կանխատեսումներին, քանի որ ավելի թույլ ներքին պահանջարկը հակակշռել է ուժեղ արտահանումը:
Այս ցուցանիշը համեմատվում է նախորդ եռամսյակում գրանցված 2.1%-ի հետ:
Այս եռամսյակը առաջինն է, որը ներառում է Իրանի պատերազմի ազդեցությունը, որը բարձրացրել է էներգիայի գները:
Տվյալների հրապարակումից հետո, Նիկկեյի 225 ինդեքսը աճել է 0.43%, իսկ 10-ամյա ճապոնական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կազմել է 2.88%:
Յենը փոքր-ինչ ուժեղացել է դոլարի նկատմամբ՝ առևտուրը կազմելով 159.1:
Արտահանումը եղել է աճի հիմնական շարժիչը, իսկ արտահանումը գերազանցել է կանխատեսումները եռամսյակի երեք ամիսների ընթացքում:
Սակայն, դա պայմանավորված է եղել յենի թույլ դիրքով, այլ ոչ թե պարզապես ավելի բարձր արտահանման ծավալներով:
2026 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, ՀՆԱ-ն աճել է 0.3%, չհասնելով 0.5% կանխատեսմանը:
Արտահանումը նպաստել է ՀՆԱ-ի 0.5 տոկոսային կետով, սակայն ավելի թույլ ներքին պահանջարկը նվազեցրել է աճը 0.2 տոկոսային կետով:
Ներքին պահանջարկի նվազումը հիմնականում պայմանավորված է եղել հանրային պաշարների նվազեցմամբ, որը կապված է կառավարության կողմից ազգային նավթի պահուստների ազատման հետ՝ Մերձավոր Արևելքի հակամարտության պատճառով:
Նախորդ ամիս, Ճապոնիայի կենտրոնական բանկը բարձրացրել է իր ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2026 ֆինանսական տարվա համար 0.6%-ից 0.5%-ի:
«Ճապոնիայի տնտեսությունը կշարունակի աճել չափավոր, սակայն դանդաղեցված տեմպերով», - նշել է կենտրոնական բանկը:

Japan second-quarter GDP grows 1.1% on an annualized basis, missing expectations
Japan's economy expanded 1.1% in the second quarter on an annualized basis, missing expectations for 2% growth as softer domestic demand offset strong exports.
The figure was compared to the 2.1% in the previous quarter.
This is the first full quarter to include the impact of the Iran war, which has brought energy prices higher for business and households.
Following the data release, the Nikkei 225 rose 0.43%, while the yield on the benchmark 10-year Japanese Government Bonds was at 2.88%.
The yen strengthened slightly against the dollar, trading at 159.1.
Exports were the main driver of growth, with shipments from the country beating expectations for all three months of the quarter.
However, this was helped by the weak yen as opposed to simply a higher volume of shipments.
Compared to the first quarter of 2026, GDP climbed 0.3%, missing expectations of 0.5%.
While exports contributed 0.5 percentage points to the GDP figure, this was weighed down by weaker domestic demand, which dragged growth down by 0.2 percentage points.
The drop in domestic demand was mainly due to a reduction in public inventories, which was identified as the release of national oil reserves by the government to cope with the Middle East conflict.
Earlier this month, the Bank of Japan released its economic activity outlook, and raised its GDP growth outlook marginally to 0.6% from 0.5% for its 2026 fiscal year ending March 2027.
"Japan's economy is expected to continue growing moderately, albeit at a decelerated rate," the central bank said.