Ճապոնիայի երկրորդ եռամսյակի ՀՆԱ-ն աճել է 1.1%, չհասնելով կանխատեսումներին
Ճապոնիայի երկրորդ եռամսյակի ՀՆԱ-ն տարեկան հաշվարկով աճել է 1.1%, չհասնելով 2% աճի կանխատեսումներին, քանի որ ավելի թույլ ներքին պահանջարկը հակակշռել է ուժեղ արտահանումը:
Այս ցուցանիշը համեմատվում է նախորդ եռամսյակում գրանցված 2.1%-ի հետ:
Այս եռամսյակը առաջինն է, որը ներառում է Իրանի պատերազմի ազդեցությունը, որը բարձրացրել է էներգիայի գները:
Տվյալների հրապարակումից հետո, Նիկկեյի 225 ինդեքսը աճել է 0.43%, իսկ 10-ամյա ճապոնական պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունը կազմել է 2.88%:
Յենը փոքր-ինչ ուժեղացել է դոլարի նկատմամբ՝ առևտուրը կազմելով 159.1:
Արտահանումը եղել է աճի հիմնական շարժիչը, իսկ արտահանումը գերազանցել է կանխատեսումները եռամսյակի երեք ամիսների ընթացքում:
Սակայն, դա պայմանավորված է եղել յենի թույլ դիրքով, այլ ոչ թե պարզապես ավելի բարձր արտահանման ծավալներով:
2026 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, ՀՆԱ-ն աճել է 0.3%, չհասնելով 0.5% կանխատեսմանը:
Արտահանումը նպաստել է ՀՆԱ-ի 0.5 տոկոսային կետով, սակայն ավելի թույլ ներքին պահանջարկը նվազեցրել է աճը 0.2 տոկոսային կետով:
Ներքին պահանջարկի նվազումը հիմնականում պայմանավորված է եղել հանրային պաշարների նվազեցմամբ, որը կապված է կառավարության կողմից ազգային նավթի պահուստների ազատման հետ՝ Մերձավոր Արևելքի հակամարտության պատճառով:
Նախորդ ամիս, Ճապոնիայի կենտրոնական բանկը բարձրացրել է իր ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2026 ֆինանսական տարվա համար 0.6%-ից 0.5%-ի:
«Ճապոնիայի տնտեսությունը կշարունակի աճել չափավոր, սակայն դանդաղեցված տեմպերով», - նշել է կենտրոնական բանկը:

ВВП Японии во втором квартале вырос на 1,1%, не дотянув до ожиданий
ВВП Японии во втором квартале вырос на 1,1% в годовом исчислении, не дотянув до ожиданий в 2% роста, поскольку более слабый внутренний спрос компенсировал сильный экспорт.
Этот показатель сравнивается с 2,1% в предыдущем квартале.
Это первый полный квартал, который включает влияние войны в Иране, что привело к росту цен на энергию.
После публикации данных индекс Никкей 225 вырос на 0,43%, а доходность 10-летних японских государственных облигаций составила 2,88%.
Йена немного укрепилась по отношению к доллару, торгуясь на уровне 159,1.
Экспорт стал основным двигателем роста, при этом поставки из страны превысили ожидания за все три месяца квартала.
Тем не менее, это было связано с слабой йеной, а не просто с увеличением объема поставок.
По сравнению с первым кварталом 2026 года ВВП вырос на 0,3%, не дотянув до ожиданий в 0,5%.
Экспорт способствовал росту ВВП на 0,5 процентного пункта, однако более слабый внутренний спрос снизил рост на 0,2 процентного пункта.
Снижение внутреннего спроса было в основном связано с сокращением государственных запасов, что было связано с освобождением национальных нефтяных резервов правительством для борьбы с конфликтом на Ближнем Востоке.
Ранее в этом месяце Банк Японии повысил свой прогноз роста ВВП на 2026 финансовый год с 0,5% до 0,6%.
«Экономика Японии, как ожидается, продолжит расти умеренно, хотя и с замедленными темпами», - отметил центральный банк.