Օգոստոսի 4-ին ՆԳՆ փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանն ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA)՝ Վրաստանի գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Մասահիրո Ուեկիին և Հայաստանում JICA-ի ծրագրի համակարգող Ռուզան Խոժիկյանին։ Այդ մասին հայտնում են ՆԳՆ-ից:
Արամ Ղազարյանը կարևորել է JICA-ի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ գործակալության աջակցությամբ իրականացված ծրագրերը նշանակալի ներդրում են ունեցել ՆԳՆ փրկարար ծառայության տեխնիկական վերազինման, անձնակազմի մասնագիտական կարողությունների զարգացման և աղետների ռիսկի կառավարման համակարգի կատարելագործման գործում։
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության Վրաստանի գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Մասահիրո Ուեկին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ գոհունակությամբ արձանագրել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում Ճապոնիայի բազմամյա փորձը։ Քննարկվել են Փրկարար ծառայության տեխնիկական համալրման, Աղետների ռիսկի նվազեցման Սենդայի գործողությունների ծրագրի իրականացման, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։ Կողմերը վերահաստատել են գործընկերությունն առավել ամրապնդելու և թիրախային ուղղություններով համատեղ նախաձեռնությունները շարունակելու պատրաստակամությունը:

4 августа заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армения Арам Газарян принял постоянного представителя Японского агентства международного сотрудничества (JICA) в Грузии Масахиро Уэки и координатора программы JICA в Армении Рузан Хожикян. Об этом сообщают в министерстве.
Арам Газарян отметил важность эффективного сотрудничества с JICA, подчеркнув, что программы, реализуемые при поддержке агентства, внесли значительный вклад в техническое перевооружение службы спасения министерства, развитие профессиональных навыков персонала и совершенствование системы управления рисками бедствий.
Постоянный представитель Японского агентства международного сотрудничества в Грузии Масахиро Уэки, поблагодарив за теплый прием, с удовлетворением отметил, что армянская сторона высоко ценит многолетний опыт Японии в области управления рисками бедствий. Обсуждались вопросы технического оснащения службы спасения, реализации Программы действий по снижению рисков бедствий Сендай, а также другие вопросы взаимного интереса. Стороны подтвердили готовность продолжить совместные инициативы в целевых направлениях и укрепить партнерство.