Ճապոնիան հրաժարվում է նոր նավթի պահեստների ազատումից սեպտեմբերի ներմուծման անկման պայմաններում
Ճապոնիան նախատեսում է, որ սեպտեմբերի նավթի ներմուծումը կրճատվելու է, սակայն նոր նավթի պահեստների ազատում չի նախատեսվում, հայտարարել է երկրի տնտեսության նախարար Ռյոսեյ Ակազավան:
Նրա խոսքերով, հաջորդ ամսվա նավթի ներմուծումը սպասվում է 2025 թվականի միջին ամսականի 80%-ի մակարդակում, մինչդեռ օգոստոսին ներմուծման մակարդակը կազմել է 100%:
Այս փոփոխությունը պայմանավորված է նավթատարների երթուղու փոփոխությամբ, քանի որ Յեմենի Հութիները սպառնում են հարձակումներ իրականացնել Կարմիր ծովի նեղուցում:
Ակազավան նշել է, որ ազգային պահեստներից, որոնց ազատումը արդեն որոշվել է, դեռևս մի մասը չի օգտագործվել:
Ճապոնիան մարտին հայտարարել էր 80 միլիոն բարել նավթի և վառելիքի ազատման մասին, ինչը համարժեք էր 50 օր պահանջին:
Ճապոնիան, որը 95%-ով կախված է Մերձավոր Արևելքի արտադրողներից, փորձում է բազմազանացնել իր նավթի աղբյուրները:

Япония отказывается от нового выпуска нефтяных резервов, несмотря на падение импорта в сентябре
Япония ожидает, что в следующем месяце импорт нефти снизится, но не планирует выпускать дополнительные запасы нефти, заявил министр экономики страны Рёсэй Аказава:
По его словам, импорт нефти в следующем месяце ожидается на уровне 80% от среднего месячного показателя за 2025 год, в то время как в августе этот показатель составил 100%:
Изменение вызвано перенаправлением танкеров из Баб-эль-Мандебского пролива в Суэцкий канал, так как йеменские хуситы угрожают атаками на суда в этом узком месте:
Аказава отметил, что из национальных резервов, освобождение которых уже было решено, остается часть, которая не была использована:
Япония в марте объявила о выпуске 80 миллионов баррелей нефти и топлива в ответ на дефицит поставок на Ближнем Востоке, вызванный ударами США и Израиля по Ирану в конце февраля:
Япония, которая зависит от производителей Ближнего Востока на 95%, пытается диверсифицировать свои источники нефти: