Պետական վերահսկողական ծառայությունը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեում իրականացված վերահսկողության արդյունքում պարզել է, որ 18 պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում 2023 թվականից մինչև 2026 թվականի օգոստոսը ուսումն ավարտած, հեռացված կամ ազատված շուրջ 4 500 ուսանողների վճարումների և տրամադրված փոխհատուցումների արդյունքում ձևավորվել է շուրջ 400 մլն դրամի գերավճար։
Գերավճարները հիմնականում առաջացել են ուսանողների կողմից կատարված ավել վճարումների, ինչպես նաև պետության և տարբեր կազմակերպությունների կողմից ուսման վարձերի փոխհատուցումների արդյունքում։ Ծառայության առաջարկությամբ՝ բուհերը միջոցներ են ձեռնարկում գումարները քաղաքացիներին և ուսման վարձը փոխհատուցած կազմակերպություններին վերադարձնելու ուղղությամբ։ Արդյունքում՝ 2026 թվականի օգոստոսի դրությամբ, շուրջ 600 ուսանողների և տարբեր կազմակերպությունների վերադարձվել է շուրջ 67 մլն դրամ։
Վերահսկողական աշխատանքները շարունակվում են՝ մյուս բուհերում նմանատիպ դեպքերը բացահայտելու և գումարները իրական շահառուներին վերադարձնելու նպատակով։

Государственная контрольная служба выяснила, что в 18 государственных высших учебных заведениях с 2023 года по август 2026 года образовалась переплата в размере около 400 миллионов драмов из-за платежей и компенсаций, полученных от около 4500 студентов, завершивших обучение, отчисленных или освобожденных.
Переплаты в основном возникли из-за избыточных платежей студентов, а также компенсаций за обучение от государства и различных организаций. По предложению службы, вузы принимают меры для возврата средств гражданам и организациям, компенсировавшим плату за обучение. В результате, по состоянию на август 2026 года, около 600 студентов и различных организаций вернули около 67 миллионов драмов.
Контрольные работы продолжаются, чтобы выявить аналогичные случаи в других вузах и вернуть деньги реальным получателям.