Broadcom-ը ծրագրում է մինչև 80 մլրդ դոլար պարտքային ֆինանսավորում ներգրավել չիպերի արտադրության զարգացման համար
Լուրեր | 2026/08/24 17:39
Broadcom-ը բանակցություններ է վարում պարտքային ֆինանսավորման շուրջ
Ամերիկյան Broadcom տեխնոլոգիական ընկերությունը բանակցություններ է վարում 70 մլրդ դոլարից մինչև 80 մլրդ դոլար պարտքային ֆինանսավորում ներգրավելու շուրջ՝ չիպերի արտադրության հետ կապված գործարքի համար, հաղորդում է CNBC-ն։ Այս քայլով Broadcom-ը կմիանա այն տեխնոլոգիական հսկաների շարքին, այդ թվում՝ Oracle-ին և Amazon-ին, որոնք արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների զարգացման համար դիմել են փոխառու միջոցների։
Նորությունների ֆոնին Broadcom-ի բաժնետոմսերը շաբաթվա ընթացքում նվազել են 6%-ով։ Գնանշումների անկումը սկսվել է այն բանից հետո, երբ ընկերության առանցքային հաճախորդ Google-ը հայտարարել է մրցակից Marvell-ի հետ համաձայնագիր կնքելու մասին։
Արհեստական բանականության ոլորտում բացասական դինամիկան ճնշում է գործադրել նաև տվյալների կենտրոնների կառուցմանն աջակցող արդյունաբերական ընկերությունների վրա։ Մեկ շաբաթում GE Vernova-ի և Eaton-ի արժեթղթերը նվազել են համապատասխանաբար 9.5% և 6.7%-ով։
Փորձագետները դա կապում են տվյալների կենտրոնների նախագծերի նկատմամբ քաղաքական գործիչների հնարավոր դժգոհության հետ, այդ թվում՝ Փենսիլվանիայի նահանգապետի վերջերս ստորագրած հրամանագրի, որով նոր նախագծերի համար սահմանվել են խիստ չափանիշներ։
Շուկայի ուշադրությունը կենտրոնացած է նաև Nvidia-ի, CrowdStrike-ի և Salesforce-ի առաջիկա ֆինանսական հաշվետվությունների վրա։ Սպասվում է, որ չիպեր արտադրող Nvidia-ն ուժեղ պահանջարկի պայմաններում կարձանագրի բարձր արդյունքներ և կներկայացնի Ուոլ Սթրիթի ընկերություններից 500 մլրդ դոլար ներգրավելու ծրագրի մանրամասները։
Ապագա հաշվետվությունները գնահատելիս փորձագետները հարց են բարձրացնում՝ «Շուկան կարձագանքի՞ դրան»՝ միաժամանակ նշելով, որ CrowdStrike-ի արդյունքները նույնպես պետք է դրական լինեն կիբերանվտանգության նկատմամբ աճող պահանջարկի շնորհիվ։
Ծրագրային ապահովման մշակող Salesforce-ի համար ընթացիկ եռամսյակը կարող է վճռորոշ դառնալ՝ ոլորտի նկատմամբ ներդրողների հետաքրքրության վերջին վերականգնումից հետո։

Broadcom планирует привлечь до 80 миллиардов долларов долгового финансирования для развития производства чипов
Новости | 2026/08/24 17:39
Broadcom ведет переговоры о долговом финансировании
Американская технологическая компания Broadcom ведет переговоры о привлечении долгового финансирования в размере от 70 до 80 миллиардов долларов для сделки, связанной с производством чипов, сообщает CNBC. Этот шаг позволит Broadcom присоединиться к ряду технологических гигантов, включая Oracle и Amazon, которые также обращались за заемными средствами для развития инфраструктуры искусственного интеллекта.
На фоне новостей акции Broadcom упали на 6% за неделю. Падение котировок началось после того, как ключевой клиент компании Google объявил о заключении соглашения с конкурентом Marvell.
Отрицательная динамика в области искусственного интеллекта также оказала давление на промышленные компании, поддерживающие строительство дата-центров. За неделю акции GE Vernova и Eaton упали на 9,5% и 6,7% соответственно.
Эксперты связывают это с возможным недовольством политиков по поводу проектов дата-центров, включая недавно подписанный губернатором Пенсильвании указ, который установил строгие стандарты для новых проектов.
Внимание рынка также сосредоточено на предстоящих финансовых отчетах Nvidia, CrowdStrike и Salesforce. Ожидается, что производитель чипов Nvidia продемонстрирует высокие результаты на фоне сильного спроса и представит детали плана по привлечению 500 миллиардов долларов от Уолл-Стрит.
При оценке будущих отчетов эксперты поднимают вопрос: «Отреагирует ли рынок на это?» Также отмечается, что результаты CrowdStrike также должны быть положительными благодаря растущему спросу на кибербезопасность.
Для разработчика программного обеспечения Salesforce текущий квартал может стать решающим после недавнего восстановления интереса инвесторов к сектору.