Բրազիլիայի սուրճի արտահանողների խորհրդի նախագահ Մարսիու Ֆերեյրան հայտնել է, որ հաջորդ տարի երկրում սուրճի բերքը կարող է նվազել։ Դրա պատճառը կարող է լինել Էլ Նինյո կլիմայական երևույթը, եթե առաջիկա աշնանն այն տեղումների պակասի պատճառ դառնա։
Օդերևութաբանները Էլ Նինյոյի սկիզբը գրանցել են հունիսին, և ներկայում այդ երևույթը շարունակում է ուժգնանալ։ Ամերիկացի գիտնականների գնահատմամբ՝ հավանականությունը, որ մինչև տարեվերջ այն կդառնա շատ հզոր, կազմում է 95%։ Բրազիլիայի հարավարևելյան շրջանում, որը արաբիկա սուրճի աճեցման հիմնական գոտին է, կանխատեսվում է երկարատև երաշտ։
«Էլ Նինյոյի ազդեցությունը բերքի վրա, հավանաբար, ավելի նկատելի կդառնա սեպտեմբերից և, հնարավոր է, հատկապես հոկտեմբերին։ Կարևոր է հետևել երևույթի զարգացմանը ծաղկման շրջանում, քանի որ դրանից հետո անհրաժեշտ են կանոնավոր տեղումներ։ Եթե տեղումների քանակը զգալիորեն նվազի, բրազիլական բերքը կարող է տուժել», – հայտարարել է Ֆերեյրան։
Ինչպես նշել է խորհրդի ղեկավարը, բերքի հեռանկարները հնարավոր կլինի գնահատել միայն ծաղկման ավարտից, պտղակալման սկզբնական փուլից և պտուղների հետագա աճից հետո։ Այս փուլերից յուրաքանչյուրում վճռորոշ դեր են ունենալու եղանակային պայմանները։
«Պլանտացիաների ներկայիս վիճակը թույլ է տալիս հույս ունենալ հաջորդ տարի գերազանց բերքի վրա, թեև պարտադիր չէ, որ այն նույնքան մեծ լինի, որքան այս տարվա բերքը։ Սակայն ամեն ինչ կախված կլինի հետագա եղանակային պայմաններից», – ընդգծել է խորհրդի նախագահը։
Էլ Նինյոն բնական կլիմայական երևույթ է, որի ժամանակ Խաղաղ օվկիանոսի հասարակածային հատվածում ջրի մակերևութային շերտի ջերմաստիճանը բարձրանում է անոմալ բարձր մակարդակի։ Այս գործընթացի հետևանքով կարող են փոխվել օդի ջերմաստիճանային ռեժիմը և տեղումների բնույթը։
Բրազիլիան Էլ Նինյոյի ազդեցությանը ենթակա տարածաշրջաններից է․ երկրի հյուսիսում և Ամազոնիայում գրանցվում են ուժեղ երաշտ և ծայրահեղ շոգ, մինչդեռ հարավային շրջաններում դիտվում են հորդառատ անձրևներ և ջրհեղեղներ։

Президент Совета экспортеров кофе Бразилии Марсиу Ферейра сообщил, что в следующем году урожай кофе в стране может снизиться. Причиной этого может стать климатическое явление Эль-Ниньо, если осенью оно приведет к нехватке осадков.
Метеорологи зафиксировали начало Эль-Ниньо в июне, и в настоящее время это явление продолжает усиливаться. По оценкам американских ученых, вероятность того, что к концу года оно станет очень сильным, составляет 95%. В юго-восточном регионе Бразилии, который является основной зоной выращивания арабики, ожидается длительная засуха.
«Влияние Эль-Ниньо на урожай, вероятно, станет более заметным с сентября, а возможно, особенно в октябре. Важно следить за развитием явления в период цветения, так как после этого необходимы регулярные осадки. Если количество осадков значительно уменьшится, бразильский урожай может пострадать», – заявил Ферейра.
Как отметил глава совета, перспективы урожая можно будет оценить только после завершения цветения, на начальном этапе оплодотворения и дальнейшего роста плодов. В каждом из этих этапов решающую роль будут играть погодные условия.
«Текущая ситуация на плантациях позволяет надеяться на отличный урожай в следующем году, хотя это не обязательно будет столько же, сколько в этом году. Однако всё будет зависеть от дальнейших погодных условий», – подчеркнул президент совета.
Эль-Ниньо – это природное климатическое явление, при котором температура поверхностного слоя воды в экваториальной зоне Тихого океана аномально повышается. В результате этого процесса могут измениться температурный режим воздуха и характер осадков.
Бразилия является одним из регионов, подверженных влиянию Эль-Ниньо: на севере и в Амазонии фиксируются сильные засухи и экстремальная жара, в то время как на южных территориях наблюдаются сильные дожди и наводнения.