Բրազիլիայի սուրճի արտահանողների խորհրդի նախագահ Մարսիու Ֆերեյրան հայտնել է, որ հաջորդ տարի երկրում սուրճի բերքը կարող է նվազել։ Դրա պատճառը կարող է լինել Էլ Նինյո կլիմայական երևույթը, եթե առաջիկա աշնանն այն տեղումների պակասի պատճառ դառնա։
Օդերևութաբանները Էլ Նինյոյի սկիզբը գրանցել են հունիսին, և ներկայում այդ երևույթը շարունակում է ուժգնանալ։ Ամերիկացի գիտնականների գնահատմամբ՝ հավանականությունը, որ մինչև տարեվերջ այն կդառնա շատ հզոր, կազմում է 95%։ Բրազիլիայի հարավարևելյան շրջանում, որը արաբիկա սուրճի աճեցման հիմնական գոտին է, կանխատեսվում է երկարատև երաշտ։
«Էլ Նինյոյի ազդեցությունը բերքի վրա, հավանաբար, ավելի նկատելի կդառնա սեպտեմբերից և, հնարավոր է, հատկապես հոկտեմբերին։ Կարևոր է հետևել երևույթի զարգացմանը ծաղկման շրջանում, քանի որ դրանից հետո անհրաժեշտ են կանոնավոր տեղումներ։ Եթե տեղումների քանակը զգալիորեն նվազի, բրազիլական բերքը կարող է տուժել», – հայտարարել է Ֆերեյրան։
Ինչպես նշել է խորհրդի ղեկավարը, բերքի հեռանկարները հնարավոր կլինի գնահատել միայն ծաղկման ավարտից, պտղակալման սկզբնական փուլից և պտուղների հետագա աճից հետո։ Այս փուլերից յուրաքանչյուրում վճռորոշ դեր են ունենալու եղանակային պայմանները։
«Պլանտացիաների ներկայիս վիճակը թույլ է տալիս հույս ունենալ հաջորդ տարի գերազանց բերքի վրա, թեև պարտադիր չէ, որ այն նույնքան մեծ լինի, որքան այս տարվա բերքը։ Սակայն ամեն ինչ կախված կլինի հետագա եղանակային պայմաններից», – ընդգծել է խորհրդի նախագահը։
Էլ Նինյոն բնական կլիմայական երևույթ է, որի ժամանակ Խաղաղ օվկիանոսի հասարակածային հատվածում ջրի մակերևութային շերտի ջերմաստիճանը բարձրանում է անոմալ բարձր մակարդակի։ Այս գործընթացի հետևանքով կարող են փոխվել օդի ջերմաստիճանային ռեժիմը և տեղումների բնույթը։
Բրազիլիան Էլ Նինյոյի ազդեցությանը ենթակա տարածաշրջաններից է․ երկրի հյուսիսում և Ամազոնիայում գրանցվում են ուժեղ երաշտ և ծայրահեղ շոգ, մինչդեռ հարավային շրջաններում դիտվում են հորդառատ անձրևներ և ջրհեղեղներ։

The president of the Brazilian Coffee Exporters Council, Marcílio Ferreira, has stated that next year the coffee harvest in the country may decrease. This could be due to the El Niño climate phenomenon if it leads to a lack of rainfall this autumn.
Meteorologists recorded the onset of El Niño in June, and currently, this phenomenon continues to strengthen. According to American scientists, the likelihood that it will become very strong by the end of the year is 95%. In the southeastern region of Brazil, which is the main area for growing Arabica coffee, a prolonged drought is forecasted.
“The impact of El Niño on the harvest is likely to become more noticeable from September and possibly especially in October. It is important to monitor the development of the phenomenon during the flowering period, as regular rainfall is needed afterward. If the amount of rainfall significantly decreases, the Brazilian harvest could be affected,” Ferreira stated.
As the council head noted, the prospects for the harvest can only be assessed after the flowering is complete, during the initial fruiting stage, and after the further growth of the fruits. Weather conditions will play a decisive role at each of these stages.
“The current state of the plantations allows hope for an excellent harvest next year, although it does not necessarily mean it will be as large as this year's harvest. However, everything will depend on future weather conditions,” the council president emphasized.
El Niño is a natural climate phenomenon during which the surface water temperature in the equatorial region of the Pacific Ocean rises to anomalously high levels. As a result of this process, the air temperature regime and the nature of precipitation can change.
Brazil is one of the regions affected by El Niño; in the north and the Amazon, severe droughts and extreme heat are recorded, while heavy rains and floods are observed in the southern regions.