Բրազիլիայում հորդառատ անձրևների պատճառով որակյալ սուրճը կդառնա ավելի քիչ հասանելի
Բրազիլիայում տեղացած հորդառատ անձրևները, որոնք վնաս են հասցրել երկրի սուրճի պլանտացիաների բերքին, կարող են հանգեցնել արաբիկա տեսակի սուրճի հատիկների համաշխարհային դեֆիցիտի։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg գործակալությունը։
Հարավամերիկյան երկրում տեղացած հորդառատ անձրևներն ազդում են ոչ միայն բերքի քանակի և որակի վրա, այլև դժվարացնում են սուրճի մատակարարումները այլ երկրներ։ Բրազիլիան ապահովում է աշխարհում արաբիկա տեսակի սուրճի արտադրության մոտ 45%-ը։ Գործակալության նշմամբ՝ այս իրավիճակն արդեն նվազեցնում է խոշոր սրճարաններում, այդ թվում՝ Starbucks-ում, Luigi Lavazza-ում և Ilycaffe-ում վաճառվող բարձրորակ սուրճի խառնուրդների հասանելիությունը։
«Դեպքերի ճնշող մեծամասնությունում խնդիրներ են առաջանում սուրճի հատիկների որակի հետ, ինչի հետևանքով սուրճն ավելի բարձր աստիճանի ֆերմենտացիա է ունենում, ինչը էականորեն ազդում է պատրաստի ըմպելիքի վրա», – Bloomberg-ին հայտարարել է Բրազիլիայի սուրճ արտադրողների խոշորագույն կոոպերատիվի՝ Expocacer-ի գլխավոր տնօրեն Սիմաո դե Լիման։
Դե Լիման հավելել է, որ 2026 թվականին Բրազիլիայում սուրճի հատիկների մոտ 20%-ը քշվել է արևադարձային հորդառատ անձրևների հետևանքով։ Սովորաբար այդ ցուցանիշը կազմում է 5-7%։
Bloomberg-ի վերլուծության համաձայն՝ Լոնդոնի ICE բորսայում արաբիկա սուրճի ֆյուչերսների գները հունիսից աճել են 35%-ով՝ տեսակի աճող դեֆիցիտի և որակի վատթարացման պատճառով։

Heavy Rains in Brazil Will Make Quality Coffee Less Available
Heavy rains in Brazil, which have damaged the country's coffee plantations, may lead to a global shortage of arabica coffee beans. This was reported by Bloomberg.
The heavy rains in the South American country affect not only the quantity and quality of the harvest but also complicate the supply of coffee to other countries. Brazil accounts for about 45% of the world's arabica coffee production. According to the agency, this situation is already reducing the availability of high-quality coffee blends sold in major coffee shops, including Starbucks, Luigi Lavazza, and Ilycaffe.
“In the overwhelming majority of cases, problems arise with the quality of coffee beans, which leads to a higher degree of fermentation, significantly affecting the final beverage,” said Simão de Lima, CEO of Brazil's largest coffee producers' cooperative, Expocacer, to Bloomberg.
De Lima added that in 2026, about 20% of coffee beans in Brazil were washed away due to tropical heavy rains. Usually, this figure is around 5-7%.
According to Bloomberg's analysis, arabica coffee futures prices on the London ICE exchange have risen by 35% since June due to the growing deficit and declining quality.