Բրազիլիայում հորդառատ անձրևների պատճառով որակյալ սուրճը կդառնա ավելի քիչ հասանելի
Բրազիլիայում տեղացած հորդառատ անձրևները, որոնք վնաս են հասցրել երկրի սուրճի պլանտացիաների բերքին, կարող են հանգեցնել արաբիկա տեսակի սուրճի հատիկների համաշխարհային դեֆիցիտի։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg գործակալությունը։
Հարավամերիկյան երկրում տեղացած հորդառատ անձրևներն ազդում են ոչ միայն բերքի քանակի և որակի վրա, այլև դժվարացնում են սուրճի մատակարարումները այլ երկրներ։ Բրազիլիան ապահովում է աշխարհում արաբիկա տեսակի սուրճի արտադրության մոտ 45%-ը։ Գործակալության նշմամբ՝ այս իրավիճակն արդեն նվազեցնում է խոշոր սրճարաններում, այդ թվում՝ Starbucks-ում, Luigi Lavazza-ում և Ilycaffe-ում վաճառվող բարձրորակ սուրճի խառնուրդների հասանելիությունը։
«Դեպքերի ճնշող մեծամասնությունում խնդիրներ են առաջանում սուրճի հատիկների որակի հետ, ինչի հետևանքով սուրճն ավելի բարձր աստիճանի ֆերմենտացիա է ունենում, ինչը էականորեն ազդում է պատրաստի ըմպելիքի վրա», – Bloomberg-ին հայտարարել է Բրազիլիայի սուրճ արտադրողների խոշորագույն կոոպերատիվի՝ Expocacer-ի գլխավոր տնօրեն Սիմաո դե Լիման։
Դե Լիման հավելել է, որ 2026 թվականին Բրազիլիայում սուրճի հատիկների մոտ 20%-ը քշվել է արևադարձային հորդառատ անձրևների հետևանքով։ Սովորաբար այդ ցուցանիշը կազմում է 5-7%։
Bloomberg-ի վերլուծության համաձայն՝ Լոնդոնի ICE բորսայում արաբիկա սուրճի ֆյուչերսների գները հունիսից աճել են 35%-ով՝ տեսակի աճող դեֆիցիտի և որակի վատթարացման պատճառով։

Сильные дожди в Бразилии, которые нанесли ущерб урожаю кофейных плантаций страны, могут привести к мировому дефициту зерен арабики. Об этом сообщает агентство Bloomberg.
Сильные дожди в южноамериканской стране влияют не только на количество и качество урожая, но и затрудняют поставки кофе в другие страны. Бразилия обеспечивает около 45% мирового производства кофе арабики. По данным агентства, эта ситуация уже снижает доступность высококачественных кофейных смесей, продаваемых в крупных кафе, включая Starbucks, Luigi Lavazza и Ilycaffe.
«В подавляющем большинстве случаев возникают проблемы с качеством кофейных зерен, что приводит к более высокой степени ферментации кофе, что существенно влияет на готовый напиток», - заявил Bloomberg генеральный директор крупнейшего кооператива производителей кофе Бразилии Expocacer Симан дe Лима.
Де Лима добавил, что в 2026 году около 20% кофейных зерен в Бразилии были смыты тропическими сильными дождями. Обычно этот показатель составляет 5-7%.
По данным анализа Bloomberg, цены на фьючерсы арабики на Лондонской бирже ICE с июня выросли на 35% из-за растущего дефицита и ухудшения качества.