Բրայան Սուլիվանը նշում է, որ Արևելյան երկրները հավանաբար չեն համաձայնվի Հորմուզի նեղուցի անվտանգ անցման համար վճարելու ծրագրին։ Նավթի տեղափոխման վիճակը շարունակում է մնալ անհանգստացնող, քանի որ Իրանը վերահսկում է նավթի մեծ մասը, իսկ ԱՄՆ-ն պնդում է, որ նավթի որոշ մասը հաջողությամբ դուրս է գալիս նեղուցից։
Իրանը և Օմանը հայտարարում են, որ մոտ են համաձայնության, որը կստեղծի համատեղ նավարկային միջանցք, սակայն իրավական հիմքեր չունեն նման համաձայնության համար։ Ավելին, այլ Արևելյան երկրները չեն ցանկանում վճարել որևէ վճար կամ տուրք՝ անվտանգ անցման համար։
Պակիստանը հայտարարում է, որ «նշանակալի առաջընթաց» է գրանցել Իրանի հետ խաղաղ բանակցություններում, ինչը հանգստացրել է նավթի շուկան։
ԱՄՆ-ն շարունակում է տնտեսական ճնշումներ գործադրել Իրանի նկատմամբ, որը նախատեսում է նոր պատժամիջոցներ։

Brian Sullivan notes that Gulf nations are unlikely to agree to a toll plan for safe passage through the Strait of Hormuz. The state of oil transportation remains concerning as Iran controls a significant portion of the flow, while the U.S. claims that some oil is successfully exiting the strait.
Iran and Oman claim to be close to an agreement to establish a joint shipping corridor, but they lack the legal basis for such an agreement. Additionally, other Gulf nations are reluctant to pay any fees for safe passage.
Pakistan states it has made "significant progress" in peace talks with Iran, which has eased oil markets somewhat.