Բորսայի ֆյուչերսները փոքր-ինչ նվազեցին կիրակի երեկոյան, քանի որ առևտրականները փորձում էին վերականգնել անցած շաբաթվա կորուստները, որոնք առաջացել էին պարտատոմսերի եկամտաբերության sharp աճի պատճառով:
Դոուի ինդեքսի ֆյուչերսները նվազել են 44 միավորով, կամ 0.1%: S&P 500 և Nasdaq-100 ֆյուչերսները նվազել են համապատասխանաբար 0.1% և 0.2%: Դոուն անցած շաբաթ ընկել է 0.8%, նշելով իր երկրորդ անընդմեջ շաբաթական անկումը: S&P 500 և Nasdaq-ը կորցրել են 1.4% և 2% համապատասխանաբար, ընդհատելով իրենց երեք շաբաթվա հաղթական շարքը:
Ակցիաները ճնշվում էին ամբողջ աշխարհում բարձրացող պարտատոմսերի եկամտաբերության պատճառով: ԱՄՆ-ի 30-ամյա պարտատոմսի եկամտաբերությունը անցած շաբաթ գերազանցեց 5.3%՝ հասնելով 20 տարվա ընթացքում չտեսնված մակարդակի: Ճապոնիայում, Ֆրանսիայում և Գերմանիայում նույնպես եկամտաբերությունները հասել են բազմամյա բարձր մակարդակների:
Ներդրողները սկսել են մտահոգվել, որ ԱՄՆ-Իրան պատերազմը կարող է շարունակվել ավելի երկար, պահպանելով նավթի գները բարձր և բարձրացնելով ինֆլյացիան: Ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտը հայտարարեց միջոցներ, որոնք կօգնեն կայունացնել ԱՄՆ-ի պարտատոմսերի եկամտաբերության երկարաժամկետ հատվածը, սակայն այդ հանգստությունը կարճատև էր:
«Ես պնդում եմ, որ ֆինանսների նախարարության անսպասելի որոշումը մեծացնել ռազմավարական երկարաժամկետ գնման ծրագրերը, ըստ էության, ֆինանսների նախարարության կողմից իրականացվող 'Օպերացիա Թվիթս' է, որը նախատեսված է հակազդելու կարճաժամկետ շուկայական պայմանների փոփոխություններին, այլ ոչ թե քվանտային ֆինանսավորման ձև», - գրել է Դևիդ Զերվոսը, Jefferies-ի գլխավոր շուկայական ռազմավարը:
Այս շաբաթ ներդրողները նոր ինֆլյացիայի տվյալներ կստանան, որոնք ներկայացված կլինեն հուլիսի անձնական սպառման ծախսերի գների ինդեքսի տեսքով: Բացի այդ, Ֆեդերալ պահուստը կանցկացնի իր տարեկան սիմպոզիումը Ջեքսոն Հոլում, Վայոմինգում, որտեղ նախագահ Քևին Ուարշը ակնկալվում է, որ ելույթ կունենա:
Արհեստական բանականությունը նույնպես ուշադրության կենտրոնում կլինի, քանի որ Nvidia-ն և Marvell Technology-ն նախատեսում են հրապարակել իրենց եկամուտները համապատասխանաբար չորեքշաբթի և հինգշաբթի:

Фьючерсы на акции падают после последовательных падений Доу
Фьючерсы на акции немного снизились в воскресенье вечером, так как трейдеры пытались восстановиться после убыточной недели, вызванной резким ростом доходности облигаций.
Фьючерсы на индекс Доу Джонса упали на 44 пункта, или на 0,1%. Фьючерсы на S&P 500 и Nasdaq-100 потеряли 0,1% и 0,2% соответственно. На прошлой неделе индекс Доу упал на 0,8%, что стало его вторым подряд недельным падением. S&P 500 и Nasdaq потеряли 1,4% и 2% соответственно, прервав свою трехнедельную серию побед.
Акции испытывали давление из-за растущей доходности облигаций по всему миру. Доходность 30-летних казначейских облигаций США на прошлой неделе превысила 5,3%, достигнув уровней, не виданных почти 20 лет. Ставки в Японии, Франции и Германии также достигли многолетних максимумов.
Инвесторы начали опасаться, что война между США и Ираном может продолжаться дольше, поддерживая высокие цены на нефть и поднимая инфляцию. Министр финансов Скотт Бессент объявил меры, которые помогут стабилизировать долгосрочную кривую доходности США, но это облегчение оказалось недолгим.
«Я утверждаю, что неожиданное решение Казначейства увеличить тактические покупки на длинном конце кривой доходности фактически является проводимой Казначейством 'Операцией Твист', направленной на противодействие изменениям в краткосрочных рыночных условиях, а не формой количественного смягчения», - написал Дэвид Зервос, главный рыночный стратег Jefferies.
На этой неделе инвесторы получат новые данные по инфляции в виде индекса цен на личные потребительские расходы за июль в среду. Кроме того, Федеральная резервная система проведет свой ежегодный симпозиум в Джексон-Холе, штат Вайоминг, где ожидается выступление председателя Кевина Уарша.
Искусственный интеллект также будет в центре внимания, так как Nvidia и Marvell Technology собираются отчитаться о своих доходах в среду и четверг соответственно.