BlackBerry-ի CEO-ն ասում է, որ ռոբոտիկան ընկերության արագ աճող բիզնեսներից մեկն է
BlackBerry-ի CEO Ջոն Գիամատտեոն CNBC-ին ասել է, որ ռոբոտիկան ընկերության QNX ծրագրային ապահովման պորտֆելի արագ աճող բիզնեսներից մեկն է: QNX-ն ներմուծված է 275 միլիոն ավտոմեքենաների մեջ և ունի մոտ $950 միլիոն ռոյալթի մնացորդ, որի մի մասը գալիս է ռոբոտիկայից:
Գիամատտեոն նշել է, որ ծրագրային ապահովման բաժինը լավ դիրքում է ֆիզիկական ԱԻ-ի աճի համար:
BlackBerry-ն, որը նախկինում եղել է աշխարհի ամենամեծ մոբիլ հեռախոսների արտադրողներից մեկը, վերջին տարիներին կենտրոնացել է այլ ոլորտների վրա: QNX-ն, որը նրանք անվանում են «անվտանգության համար կարևոր» ծրագրային ապահովում, օգտագործվում է ավտոմեքենաների մեջ:
QNX-ն ապահովում է օպերացիոն համակարգեր և այլ ներմուծված ծրագրային ապահովում, որոնք աջակցում են braking համակարգերին և որոշ կիսա-ավտոմատ վարելու գործառույթներին:
Գիամատտեոն նշել է, որ QNX-ն այժմ օգտագործվում է նաև ռոբոտիկայում: «Մենք կարծում ենք, որ դա կարող է լինել արդյունաբերության ավելի արագ աճող հատված ռոբոտիկայի համար», - ասել է նա:
Նա ընդգծել է, որ ուշադրությունը չի կենտրոնանա մարդանման ռոբոտների վրա, այլ արդյունաբերական միջավայրերում օգտագործվող ռոբոտների, ինչպիսիք են պահեստներում օգտագործվող ռոբոտային ֆորկլիֆտները:
BlackBerry-ի բաժնետոմսերը այս տարի կրկնապատկվել են, իսկ ընկերությունը պատրաստվում է ապագայի աճի ոլորտներին, ինչպիսիք են ռոբոտիկան և ինքնավար ավտոմեքենաները:

Генеральный директор BlackBerry Джон Гиаматтео сообщил CNBC, что робототехника является одним из самых быстрорастущих бизнесов в программном портфеле QNX компании. QNX встроен в 275 миллионов автомобилей и имеет около 950 миллионов долларов в виде роялти, часть из которых поступает от робототехники.
Гиаматтео отметил, что программный отдел хорошо подготовлен к росту физического ИИ.
BlackBerry, когда-то один из крупнейших производителей мобильных телефонов в мире, за последние годы сосредоточился на других областях. Одним из крупнейших бизнесов является QNX, который они называют "критически важным для безопасности" программным обеспечением, используемым в автомобилях.
QNX предоставляет операционные системы и другое встроенное программное обеспечение для поддержки функций, таких как тормозные системы и некоторые полуавтономные функции вождения.
Гиаматтео заявил, что QNX теперь также используется в робототехнике. "Мы считаем, что это может быть даже более быстрорастущий сегмент отрасли для таких вещей, как робототехника", - сказал он.
Он подчеркнул, что внимание не будет сосредоточено на человекоподобных роботах, а на роботах, используемых в промышленных условиях, таких как роботизированные погрузчики на складах.
Акции BlackBerry удвоились в этом году, и компания готовится к будущим областям роста, таким как робототехника и автономные автомобили.