Բիթքոյնը հասավ 961,632-րդ բլոկին, սկսվել է վիճահարույց BIP-110-ի նուրբ ճյուղի փորձը
Առաջարկը քիչ աջակցություն ունի բիթքոյնի հանքագործներից, և ազդեցիկ մեկնաբանները նույնպես արտահայտել են իրենց դեմքը
Բիթքոյնը հասավ 961,632-րդ բլոկին, ինչը սկսեց երկար սպասված պարտադիր ազդանշանման շրջանը BIP-110-ի համար, որը վիճահարույց առաջարկ է, որը նախատեսում է ժամանակավորապես սահմանափակել ոչ ֆինանսական տվյալների տեղադրումը ցանցում:
Առաջարկը ազդանշանման փուլ մտավ շաբաթ օրը UTC 19:35-ի շուրջ, և հանքագործների աջակցությունը հազվադեպ գերազանցեց 2.5%, ինչը շատ հեռու է 55%-ից:
Բիթքոյնի հայտնի դեմքեր, ինչպիսիք են Strategy-ի նախագահ Մայքլ Սեյլորը և Blockstream-ի CEO Ադամ Բեքը, նույնպես արտահայտել են իրենց դեմքը առաջարկի նկատմամբ:
Այնուամենայնիվ, BIP-110-ի աջակիցները փորձում են այն ներկայացնել որպես օգտվող-ակտիվացված նուրբ ճյուղ (UASF), ինչը նշանակում է, որ այն կախված է հանգույցների օպերատորներից, այլ ոչ թե հանքագործներից, որպեսզի ստիպեն կանոնների փոփոխությունը:
Օգտագործողները կթարմացնեն իրենց հանգույցի ծրագրային ապահովումը, որպեսզի մերժեն ցանկացած բլոկ հանքագործներից, որոնք չեն ազդանշանում BIP-110-ի աջակցությունը, ինչը արդյունավետորեն փորձում է ստիպել հանքագործներին համապատասխանել կամ ամբողջովին կտրել նրանց:
BIP-110-ի կողմնակիցները պնդում են, որ այս տեսակետի համար պատմական նախադեպ կա 2017 թվականի SegWit-ի ակտիվացման ժամանակ BIP-148-ի միջոցով, որը հնարավորություն տվեց թվային ստորագրությունների և գործարքային տվյալների բաժանմանը:
Այս պահին BIP-110-ի ընդունման անմիջական ազդեցությունը կլինի, որ օգտվողները մերժում են ցանցը, որը կառուցում է գրեթե ողջ հանքագործական հատվածը:
Այս իրավիճակը կարող է հանգեցնել երկու մրցակցող Բիթքոյն ցանցերի՝ գերակշիռ հիմնական ցանցի, որը աջակցվում է մեծամասնության հեշ ուժով և ինստիտուցիոնալ կապիտալով, և BIP-110-ի ուժեղացման հանգույցներով բնակեցված փոքրամասնության շղթայի:
Հայտնի է, որ ազդանշանման պատուհանը կտևի մինչև Բիթքոյնը հասնի 965,664, ինչը սպասվում է մոտ մեկ ամսվա ընթացքում:

Биткойн достиг блока 961632, что запустило долгожданный обязательный сигнализационный период для BIP-110, спорного предложения, предназначенного для временного ограничения встраивания нефинансовых данных в сеть.
Предложение вошло в фазу сигнализации в субботу около 19:35 UTC, поддержка со стороны майнеров редко превышала 2.5%, что далеко от 55%.
Известные лица Биткойна, такие как председатель Strategy Майкл Сейлор и CEO Blockstream Адам Бэк, также высказали свое противодействие предложению.
Тем не менее, сторонники BIP-110 продвигают его как пользовательски активированную мягкую вилку (UASF), что означает, что она зависит от операторов узлов, а не от майнеров, чтобы заставить изменить правила.
Пользователи обновят свое программное обеспечение узлов, чтобы отклонить любой блок от майнеров, который не сигнализирует поддержку BIP-110, что фактически пытается заставить майнеров подчиниться или полностью отрезать их.
Сторонники BIP-110 утверждают, что для этой точки зрения есть исторический прецедент в активации SegWit в 2017 году через BIP-148, который позволил разделить цифровые подписи и данные транзакций.
На данный момент немедленным эффектом принятия BIP-110 будет то, что пользователи отвергнут сеть, которую строит почти весь сектор майнинга.
Это может привести к ситуации, когда будут две конкурирующие сети Биткойна: доминирующая основная сеть, поддерживаемая подавляющим большинством хеш-рейта и институционального капитала, и меньшинственная цепочка, населённая исключительно узлами, поддерживающими BIP-110.
Сигнализационное окно должно продлиться до тех пор, пока Биткойн не достигнет 965664, что ожидается примерно через четыре недели.