Բիթքոինի BTC$64,568.70-ի արդյունավետությունը որպես արժեքի պահեստ կամ վճարումների մեխանիզմ քննարկելի է: Սակայն դրա հիմնական գրավչություններից մեկը, դրա ռադիկալ ազատ շուկայական, թույլտվություն չունեցող դիզայնն է: BIP-110-ի պատմությունը դա ամբողջությամբ ցույց տվեց:
Բիթքոինի բարելավման առաջարկը (BIP)-110 սկսվեց որպես առաջարկ սահմանափակել ոչ ֆինանսական տվյալները, ինչպիսիք են Ordinals գրառումները, որոնք որոշների կողմից դիտվում են որպես սպամ, որպեսզի ազատվի բլոկչեյնի տարածքը: Առաջարկը քննարկվեց մշակողների համայնքում, սակայն չկարողացավ լայն աջակցություն ստանալ և փաստացի մերժվեց տարածված համաձայնությամբ: Կարևորն այստեղ տարածված համաձայնությունն է: Ոչ մի կարգավորիչ կամ կենտրոնական կոմիտե չի արգելել դա:
Ազատ շուկայի պատմությունը շարունակվում է: Աջակցողները նաև կարողացան իրականացնել իրենց սեփական բլոկչեյնը, որը բաժանվեց կամ բաժանվեց սկզբնական Բիթքոինից: Նրանք դա արեցին 961,632-րդ բլոկում՝ փորձելով իրականացնել իրենց նախընտրած կանոնները նոր տարբերակում՝ առանց որևէ կարգավորիչի կամ միջնորդների պարտադրանքի:
Հանքագործները արագորեն ընտրեցին ավելի շահավետ տարբերակը՝ սկզբնական Բիթքոինը: Նոր շղթան, որը ժառանգել էր Բիթքոինի մեծ հանքագործության դժվարությունները, գրավել էր միայն փոքր մասնաբաժին հզորությունից և արտադրեց ընդամենը երկու բլոկ, նախքան կանգ առնելը: Մ meanwhile, սկզբնական Բիթքոինի ցանցը շարունակեց անխափան, պահպանելով գրեթե բոլոր ակտիվությունները, հեղուկությունը և անվտանգությունը:
«Բիթքոինը աշխատեց հենց այնպես, ինչպես նախատեսված էր», - ասաց Մայքլ Սեյլորը, BTC-ով զբաղվող Strategy (MSTR) ընկերության հիմնադիրը:
Այս համեմատությունը իրական տնտեսության համար ակնհայտ է: Ազատ շուկայի տնտեսությունը գործում է, երբ թույլ եք տալիս, որ այն ընթանա իր ընթացքով:
Ինչ վերաբերում է մետաղադրամի spot գինին, այն շարունակում է վաճառվել մոտ $65,000-ի, իսկ ներքևի պաշտպանության պահանջը շարունակում է մնալ: Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի ինֆլյացիայի տվյալները ակնկալվում է, որ կազդի գնի ուղղության վրա:

Это отрывок из информационного бюллетеня CoinDesk 'Daybook'.
Эффективность биткойна BTC$64,568.70 как средства хранения стоимости или платежного механизма может быть обсуждаема. Но одно из его основных преимуществ — это его радикально свободный, не требующий разрешений дизайн. Сага BIP-110 это продемонстрировала.
Предложение по улучшению биткойна (BIP)-110 началось как предложение ограничить нефинансовые данные, такие как записи Ordinals, которые некоторые считают спамом, чтобы освободить место в блокчейне. Предложение обсуждалось в открытом форуме разработчиков, не смогло получить широкую поддержку и фактически было отклонено распределенным консенсусом. Ключевым моментом здесь является распределенный консенсус: ни один регулятор или центральный комитет не запретил это.
История свободного рынка продолжается. Поддерживающие также смогли воспользоваться своим правом создать собственный блокчейн, который был разделен или отделен от оригинального биткойна. Они сделали это на блоке 961,632, пытаясь реализовать свои предпочтительные правила в новой версии в добровольном движении, не принуждаемом никаким регулятором или посредниками.
Шахтеры быстро выбрали более прибыльную версию — оригинальный биткойн. Новая цепочка, унаследовавшая огромную сложность майнинга биткойна, привлекла лишь крошечную долю хешрейта и произвела всего два блока, прежде чем остановиться. Тем временем оригинальная сеть биткойна продолжала работать без перебоев, сохраняя практически всю активность, ликвидность и безопасность.
«Биткойн работал именно так, как и был задуман», — сказал Майкл Сейлор, основатель компании Strategy (MSTR), владеющей биткойнами.
В отличие от так называемых свободных рыночных экономик мира. Падение корпоративной прибыльности должно было бы вызвать сокращение затрат и увольнения, но электоральная политика часто приводит к тому, что правительства блокируют эту корректировку, что приводит к затяжной промышленной болезни. Или, когда высокая инфляция ударяет, правительства выдают субсидии, которые искусственно поддерживают спрос, разжигая еще более высокую инфляцию. Обычный ответ свободного рынка на сокращение потребления и ценовую дисциплину никогда не получает шанса проявиться.
Вывод биткойна для реальной экономики ясен. Свободная рыночная экономика работает, когда вы позволяете ей идти своим чередом.