Բիթքոինի BTC$64,568.70-ի արդյունավետությունը որպես արժեքի պահեստ կամ վճարումների մեխանիզմ քննարկելի է: Սակայն դրա հիմնական գրավչություններից մեկը, դրա ռադիկալ ազատ շուկայական, թույլտվություն չունեցող դիզայնն է: BIP-110-ի պատմությունը դա ամբողջությամբ ցույց տվեց:
Բիթքոինի բարելավման առաջարկը (BIP)-110 սկսվեց որպես առաջարկ սահմանափակել ոչ ֆինանսական տվյալները, ինչպիսիք են Ordinals գրառումները, որոնք որոշների կողմից դիտվում են որպես սպամ, որպեսզի ազատվի բլոկչեյնի տարածքը: Առաջարկը քննարկվեց մշակողների համայնքում, սակայն չկարողացավ լայն աջակցություն ստանալ և փաստացի մերժվեց տարածված համաձայնությամբ: Կարևորն այստեղ տարածված համաձայնությունն է: Ոչ մի կարգավորիչ կամ կենտրոնական կոմիտե չի արգելել դա:
Ազատ շուկայի պատմությունը շարունակվում է: Աջակցողները նաև կարողացան իրականացնել իրենց սեփական բլոկչեյնը, որը բաժանվեց կամ բաժանվեց սկզբնական Բիթքոինից: Նրանք դա արեցին 961,632-րդ բլոկում՝ փորձելով իրականացնել իրենց նախընտրած կանոնները նոր տարբերակում՝ առանց որևէ կարգավորիչի կամ միջնորդների պարտադրանքի:
Հանքագործները արագորեն ընտրեցին ավելի շահավետ տարբերակը՝ սկզբնական Բիթքոինը: Նոր շղթան, որը ժառանգել էր Բիթքոինի մեծ հանքագործության դժվարությունները, գրավել էր միայն փոքր մասնաբաժին հզորությունից և արտադրեց ընդամենը երկու բլոկ, նախքան կանգ առնելը: Մ meanwhile, սկզբնական Բիթքոինի ցանցը շարունակեց անխափան, պահպանելով գրեթե բոլոր ակտիվությունները, հեղուկությունը և անվտանգությունը:
«Բիթքոինը աշխատեց հենց այնպես, ինչպես նախատեսված էր», - ասաց Մայքլ Սեյլորը, BTC-ով զբաղվող Strategy (MSTR) ընկերության հիմնադիրը:
Այս համեմատությունը իրական տնտեսության համար ակնհայտ է: Ազատ շուկայի տնտեսությունը գործում է, երբ թույլ եք տալիս, որ այն ընթանա իր ընթացքով:
Ինչ վերաբերում է մետաղադրամի spot գինին, այն շարունակում է վաճառվել մոտ $65,000-ի, իսկ ներքևի պաշտպանության պահանջը շարունակում է մնալ: Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի ինֆլյացիայի տվյալները ակնկալվում է, որ կազդի գնի ուղղության վրա:

Bitcoin's BIP-110 episode is free-market capitalism in purest form
Whether bitcoin BTC$64,568.70 works better as a store of value or a payments mechanism can be debated. But one of its core appeals, its radically free-market, permissionless design, is not. The BIP-110 saga put that design on full display.
The Bitcoin Improvement Proposal (BIP)-110 started as a proposal to limit non-financial data such as Ordinals inscriptions, seen by some as spam, to free up blockchain space. The proposal was debated in an open forum by the developer community, failed to secure broad support and was effectively denied by distributed consensus. The key here is distributed consensus: No regulator or central committee banned it.
The free-market story continues, though. Supporters also got to exercise their right to form their own blockchain, forked or split from the original Bitcoin. They did so at block 961,632 in an attempt to implement their preferred rules in the newer version in a voluntary move not forced by any regulator or middlemen.
Miners quickly chose the more profitable version, the original Bitcoin. The new chain, which inherited Bitcoin’s massive mining difficulty, attracted only a tiny fraction of hashpower and produced just two blocks before grinding to a halt. Meanwhile, the original Bitcoin network continued uninterrupted, retaining virtually all activity, liquidity and security.
“Bitcoin worked exactly as designed,” Michael Saylor, the founder of BTC-holding company Strategy (MSTR), said on X.
Contrast that with the so-called free-market economies of the world. Falling corporate profitability should trigger cost-cutting and layoffs, but electoral politics often leads governments to block that adjustment, resulting in prolonged industrial sickness. Or, when high inflation hits, governments issue subsidies that artificially prop up demand, fueling even higher inflation. The usual free-market response of reduced consumption and price discipline never gets a chance to play out.
Bitcoin’s takeaway for the real economy is clear. The free market economy works when you let it run its course.