Բինանսը փոխանցել է օգտատերերի տվյալները Ռուսաստանին, ինչը հանգեցրել է ուկրաինացի նվիրատուի ձերբակալությանը
Լուրեր | 2026/08/18 09:02
Բինանսը հայտարարում է, որ համագործակցում է օրինական պահանջների հետ, չնայած 2023 թվականին ռուսական շուկայից դուրս գալուն
Բինանսը, ըստ հաղորդումների, փոխանցել է օգտատերերի տվյալները ռուսական իշխանություններին, ինչը հանգեցրել է ռուս IT մասնագետ Յուրի Բելենկուի ձերբակալությանը, ով մեղադրվում է ուկրաինական խմբերին նվիրատվություններ կատարելու մեջ:
Բելենկուն ձերբակալել են 2025 թվականին, երբ Բինանսը տրամադրել է նրա անձնական տվյալները, այդ թվում՝ անձնագրի և հասցեի տեղեկությունները:
Բինանսը հայտարարել է, որ համագործակցում է օրինական պահանջների հետ, չնայած 2023 թվականին ռուսական շուկայից դուրս գալուն՝ իր համապատասխանության ռազմավարությունը բարելավելու նպատակով:
Ռուսաստանի հետաքննական կոմիտեն մեղադրել է Բելենկուն, որ նա 2023 թվականի հունվարից մինչև 2024 թվականի մարտը կատարել է վճարումներ, որոնք նախատեսված էին ուկրաինական բանակի համար:
Բինանսի ներկայիս օրենքի կիրառման ուղեցույցները նշում են, որ փոխանակման համար անհրաժեշտ է վավեր դատարանի որոշում կամ ոստիկանության հրաման, որպեսզի տրամադրեն օգտատերերի տեղեկությունները քրեական հետաքննության ընթացքում:

Binance передал данные клиентов России, что привело к аресту украинского донора
Binance заявляет, что сотрудничает с законными запросами, несмотря на выход с российского рынка в 2023 году
Binance, согласно сообщениям, передал данные клиентов российским властям, что привело к аресту российского IT-специалиста Юрия Беленкия, обвиняемого в финансировании украинских групп.
Беленкий был задержан в 2025 году после того, как Binance предоставил его личные данные, включая паспортную информацию и адрес, российским следователям.
Binance заявляет, что сотрудничает с законными запросами, несмотря на выход с российского рынка в 2023 году для улучшения своей стратегии соблюдения.
Следственный комитет России утверждает, что Беленкий осуществлял платежи с января 2023 года по март 2024 года после обращения эксилированного критика Кремля Аркадия Бабченко.
Текущие руководящие принципы Binance по правоприменению указывают на то, что обмен требует действительного судебного приказа, полицейского приказа или ордера перед предоставлением информации о пользователе в уголовном расследовании.