Բինանսը փոխանցել է օգտատերերի տվյալները Ռուսաստանին, ինչը հանգեցրել է ուկրաինացի նվիրատուի ձերբակալությանը
Լուրեր | 2026/08/18 09:02
Բինանսը հայտարարում է, որ համագործակցում է օրինական պահանջների հետ, չնայած 2023 թվականին ռուսական շուկայից դուրս գալուն
Բինանսը, ըստ հաղորդումների, փոխանցել է օգտատերերի տվյալները ռուսական իշխանություններին, ինչը հանգեցրել է ռուս IT մասնագետ Յուրի Բելենկուի ձերբակալությանը, ով մեղադրվում է ուկրաինական խմբերին նվիրատվություններ կատարելու մեջ:
Բելենկուն ձերբակալել են 2025 թվականին, երբ Բինանսը տրամադրել է նրա անձնական տվյալները, այդ թվում՝ անձնագրի և հասցեի տեղեկությունները:
Բինանսը հայտարարել է, որ համագործակցում է օրինական պահանջների հետ, չնայած 2023 թվականին ռուսական շուկայից դուրս գալուն՝ իր համապատասխանության ռազմավարությունը բարելավելու նպատակով:
Ռուսաստանի հետաքննական կոմիտեն մեղադրել է Բելենկուն, որ նա 2023 թվականի հունվարից մինչև 2024 թվականի մարտը կատարել է վճարումներ, որոնք նախատեսված էին ուկրաինական բանակի համար:
Բինանսի ներկայիս օրենքի կիրառման ուղեցույցները նշում են, որ փոխանակման համար անհրաժեշտ է վավեր դատարանի որոշում կամ ոստիկանության հրաման, որպեսզի տրամադրեն օգտատերերի տեղեկությունները քրեական հետաքննության ընթացքում:

News | 2026/08/18 09:02
Binance says it cooperates with lawful requests, despite exiting the Russian market in 2023 to improve its compliance strategy.
Binance reportedly shared customer data with Russian authorities, enabling charges against an IT specialist for donating to Ukrainian groups.
Yuri Belenkiy was detained in 2025 after Binance provided his personal details, including passport info and address, to Russian investigators.
The exchange identified Yuri Belenkiy as the source of transfers worth more than $700, which were intended for the Ukrainian military and a group associated with the Azov Brigade, classified as a terrorist organization by Moscow.
Binance’s current law-enforcement guidelines state that a valid court order, police order, or warrant is required before providing user information in a criminal investigation.