Microsoft-ի համահիմնադիր, միլիարդատեր և բարերար Բիլ Գեյթսը մտադիր է այս տարվա վերջին հանդիպել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ՝ առաջարկելով քայլեր ձեռնարկել արհեստական բանականության (ԱԲ) աճող վտանգները նվազեցնելու համար։
Reuters-ին տված հարցազրույցում Գեյթսը հայտնել է, որ կարծում է՝ Չինաստանը կարող է համաձայնել սահմանափակել ԱԲ պոտենցիալ վտանգավոր մոդելների թողարկումը, եթե այդ հարցում առաջին քայլը կատարի ԱՄՆ-ը։
«Ամբողջ աշխարհը կհետևի դրան»,- ասել է Գեյթսը։
Microsoft-ի համահիմնադրի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նրա աշխատակազմը փորձում է վերջնականացնել Սի Ծինփինի հետ հանդիպումը Գեյթսի՝ Չինաստան կատարելիք հաջորդ այցի ընթացքում։ Այցը նախնական նախատեսվում է նոյեմբերին։
Գեյթսը նաև ցանկանում է առաջարկել, որ երկրները վերահսկեն ԱԲ-ի՝ մոլեկուլներ ստեղծելու և կենսաբանական հարձակումներ իրականացնելու հնարավորությունները։ Նրա խոսքով՝ դա չի խոչընդոտի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը։
ԱԲ-ն կարող է օգտագործվել նաև հարձակումների համար
Գեյթսը հունվարին ավելի լավատեսորեն էր արտահայտվում ԱԲ-ի հեռանկարների մասին, սակայն դրանից հետո սկսել է ավելի շատ մտահոգվել։ Պատճառները քիչ չեն, ըստ նրա, ԱԲ-ն ոչ միայն մարդկանց կզրկի աշխատատեղերից, այլև կարող է օգտագործվել հարձակումներ իրականացնելու և օգտատերերի վրա հոգեբանական ազդեցություն ունենալու համար։
Այսօր իր բլոգում Գեյթսն առաջարկել է ստեղծել միջազգային կազմակերպություն, որը կհետևի արհեստական բանականության զարգացմանն ու դրա հնարավոր վտանգներին։
«Աշխարհի գլխավոր առաջնահերթությունը»
Գեյթսը գրել է, որ աշխարհի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի այնպիսի ապագայի ապահովումը, որտեղ ԱԲ-ն չի խորացնի անհավասարությունը և չի վնասի խոցելի խմբերին։

Сооснователь Microsoft, миллиардер и филантроп Билл Гейтс намерен встретиться с президентом Китая Си Цзиньпином в конце этого года, предлагая предпринять шаги для снижения растущих угроз, связанных с искусственным интеллектом (ИИ).
В интервью Reuters Гейтс заявил, что считает, что Китай может согласиться ограничить выпуск потенциально опасных моделей ИИ, если США сделают первый шаг в этом вопросе.
«Весь мир будет следить за этим», — сказал Гейтс.
Представитель сооснователя Microsoft сообщил, что его команда пытается завершить подготовку к встрече с Си Цзиньпином во время следующего визита Гейтса в Китай, который предварительно запланирован на ноябрь.
Гейтс также хочет предложить странам контролировать возможности ИИ по созданию молекул и проведению биологических атак. По его словам, это не помешает развитию технологического сектора.
ИИ также может использоваться для атак
Гейтс в январе высказывался более оптимистично о перспективах ИИ, но с тех пор стал более обеспокоен. Причины не ограничиваются одним: ИИ может не только лишить людей рабочих мест, но и использоваться для атак и психологического воздействия на пользователей.
Сегодня в своем блоге Гейтс предложил создать международную организацию, которая будет следить за развитием ИИ и его потенциальными угрозами.
«Главный приоритет мира»
Гейтс написал, что одним из главных приоритетов мира должно быть обеспечение такого будущего, где ИИ не углубит неравенство и не навредит уязвимым группам.