Microsoft-ի համահիմնադիր, միլիարդատեր և բարերար Բիլ Գեյթսը մտադիր է այս տարվա վերջին հանդիպել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ՝ առաջարկելով քայլեր ձեռնարկել արհեստական բանականության (ԱԲ) աճող վտանգները նվազեցնելու համար։
Reuters-ին տված հարցազրույցում Գեյթսը հայտնել է, որ կարծում է՝ Չինաստանը կարող է համաձայնել սահմանափակել ԱԲ պոտենցիալ վտանգավոր մոդելների թողարկումը, եթե այդ հարցում առաջին քայլը կատարի ԱՄՆ-ը։
«Ամբողջ աշխարհը կհետևի դրան»,- ասել է Գեյթսը։
Microsoft-ի համահիմնադրի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ նրա աշխատակազմը փորձում է վերջնականացնել Սի Ծինփինի հետ հանդիպումը Գեյթսի՝ Չինաստան կատարելիք հաջորդ այցի ընթացքում։ Այցը նախնական նախատեսվում է նոյեմբերին։
Գեյթսը նաև ցանկանում է առաջարկել, որ երկրները վերահսկեն ԱԲ-ի՝ մոլեկուլներ ստեղծելու և կենսաբանական հարձակումներ իրականացնելու հնարավորությունները։ Նրա խոսքով՝ դա չի խոչընդոտի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանը։
ԱԲ-ն կարող է օգտագործվել նաև հարձակումների համար
Գեյթսը հունվարին ավելի լավատեսորեն էր արտահայտվում ԱԲ-ի հեռանկարների մասին, սակայն դրանից հետո սկսել է ավելի շատ մտահոգվել։ Պատճառները քիչ չեն, ըստ նրա, ԱԲ-ն ոչ միայն մարդկանց կզրկի աշխատատեղերից, այլև կարող է օգտագործվել հարձակումներ իրականացնելու և օգտատերերի վրա հոգեբանական ազդեցություն ունենալու համար։
Այսօր իր բլոգում Գեյթսն առաջարկել է ստեղծել միջազգային կազմակերպություն, որը կհետևի արհեստական բանականության զարգացմանն ու դրա հնարավոր վտանգներին։
«Աշխարհի գլխավոր առաջնահերթությունը»
Գեյթսը գրել է, որ աշխարհի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի այնպիսի ապագայի ապահովումը, որտեղ ԱԲ-ն չի խորացնի անհավասարությունը և չի վնասի խոցելի խմբերին։

Microsoft co-founder, billionaire, and philanthropist Bill Gates plans to meet with Chinese President Xi Jinping later this year to propose measures to mitigate the growing risks associated with artificial intelligence (AI).
In an interview with Reuters, Gates stated that he believes China may agree to limit the release of potentially dangerous AI models if the U.S. takes the first step in this matter.
“The whole world will be watching this,” Gates said.
A representative of the Microsoft co-founder indicated that his team is working to finalize the meeting with Xi Jinping during Gates’ upcoming visit to China, which is tentatively scheduled for November.
Gates also wants to propose that countries monitor the capabilities of AI to create molecules and conduct biological attacks. According to him, this will not hinder the development of the technology sector.
AI Can Also Be Used for Attacks
Gates was more optimistic about AI prospects in January, but has since grown more concerned. The reasons are manifold: AI could not only displace workers but also be used for attacks and psychological manipulation of users.
Today, in his blog, Gates suggested creating an international organization to oversee the development of AI and its potential dangers.
“The World’s Top Priority”
Gates wrote that one of the world’s top priorities should be ensuring a future where AI does not exacerbate inequality and harm vulnerable groups.