Բեյջինգը փորձում է պարզաբանել հարկային կանոնները Չինաստանի հարուստների համար
Չինաստանի պետական հարկային վարչությունը փորձում է պարզաբանել offshore վստահության հարկային կանոնները, որոնք խառնաշփոթ են առաջացրել հարուստ չինացիների և նրանց խորհրդատուների շրջանում: Հարկային վարչությունը մեծածավալ վերապատրաստումներ է անցկացնում տեղական հարկային աշխատակիցների համար, որպեսզի համաձայնեցնի, թե ինչպես պետք է կիրառվի offshore վստահությունների նկատմամբ հարկը:
Վարչությունը նաև նախնական ուղեցույցներ է ուղարկել տեղական իրավաբանական և հաշվապահական ընկերություններին, և նախատեսում է խորհրդակցական նիստեր անցկացնել առաջիկա շաբաթներին:
Ավելի վաղ, Բեյջինգը 20% հարկ է սահմանել offshore վստահությունների համար, որոնք երկար ժամանակ օգտագործվում էին Չինաստանի հարուստ ընտանիքների կողմից:
Այս նոր կանոնները, չնայած որ վերջ են տալիս կանոնակարգային անորոշությանը, նոր խառնաշփոթ են ստեղծել իրականացման հարցում:

Beijing is said to move to clarify tax rules stoking confusion among China's ultra-wealthy
Beijing is moving to clarify new tax rules on offshore trusts that have sowed confusion among wealthy Chinese citizens and their advisers. China's State Taxation Administration is conducting large-scale training for local tax officers to align on how the levy on offshore trusts – some of them set up decades ago – should be applied:
The tax agency has also sent out draft guidelines to onshore law and accounting firms, and plans consultation sessions with lawyers in the coming weeks:
Last month, Beijing imposed a 20% tax on offshore trusts – a structure long used by China's wealthy families to hold hundreds of billions of dollars outside the country:
While the rules ended decades of regulatory ambiguity about the vehicles, they have also created fresh confusion over implementation: