Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Թեհրանի նկատմամբ կկիրառի «պատմության մեջ ամենակոշտ պատժամիջոցները»՝ միաժամանակ ակնարկելով, որ տնտեսական ճնշումն ուժեղացնելու ծրագրերը նշանակում են, որ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի լայնածավալ ռազմական հարձակումները մոտ ապագայում, ամենայն հավանականությամբ, չեն վերսկսվի:
«Սա մեկ-երկու հարված է։ Մենք ունենք [իրանական նավահանգիստների] շրջափակումը, և պատրաստվում ենք կիրառել պատմության մեջ ամենակոշտ պատժամիջոցները», - նախօրեին ամերիկյան CNBC հեռուստաալիքին ասել է Բեսենթը։ «Դա կաշխատի Իրանում, և մենք տապալելու ենք այս ռեժիմը»:
Բեսենթի հայտարարությունները հնչեցին նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Իրանի հասցեին արված սպառնալիքից մեկ օր անց։ Թրամփը սպառնացել էր Իրանի դեմ «տնտեսական պատերազմ և հսկայական մասշտաբով մեկուսացում» կիրառել և զգուշացրել էր, որ Իրանին աջակցող ցանկացած երկիր կբախվի լուրջ տնտեսական հետևանքների:
Թեհրանի նկատմամբ ճնշում գործադրելուց զատ՝ «Ցանկացած երկիր, որը թույլ կտա իր ֆինանսական հաստատություններին, ձեռնարկություններին, օդանավակայաններին կամ պետական կառույցներին որևէ տեսակի կենսական աջակցություն տրամադրել Իրանին, ինքն էլ կբախվի հսկայական տնտեսական հետևանքների»,- Truth Social հարթակում գրել էր Թրամփը:
«Սա լինելու է համաշխարհային պատմության մեջ երբևէ իրականացված ամենամեծ համակարգված տնտեսական մեկուսացումը», - ասել է Բեսենթը։ «Եվ մենք դիմում ենք [մեր դաշնակիցներին] ու ասում՝ կա՛մ մեզ հետ եք, կա՛մ մեր դեմ»:
Ո՛չ Թրամփը, ո՛չ էլ Բեսենթը մանրամասներ գրեթե չեն ներկայացրել:
Բեսենթը CNBC-ին հայտնել է, որ օգոստոսի 24-ին մամուլի ասուլիս կանցկացնի, որի ընթացքում «կխոսի այն մասին, թե կոնկրետ ինչ են պատրաստվում անել»:
Իրանի արտգործնախարարն էլ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Իրանի դեմ տնտեսական ամենախիստ պատժամիջոցների մասին Միացյալ Նահանգների նախագահի հայտարարությունը ընդամենը փորձ է՝ «շեղելու ուշադրությունը ԱՄՆ-ում առկա ճգնաժամից»:

Бесент заявил, что «самые жесткие санкции в истории» приведут к падению режима Ирана
Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что Соединенные Штаты введут «самые жесткие санкции в истории» против Тегерана, одновременно намекнув, что планы по усилению экономического давления означают, что широкомасштабные военные нападения США на Иран, вероятно, не возобновятся в ближайшем будущем:
«Это один-два удара. У нас есть блокада [иранских портов], и мы собираемся ввести самые жесткие санкции в истории», - сказал Бессент в интервью американскому телеканалу CNBC накануне. «Это сработает в Иране, и мы свергнем этот режим»:
Заявления Бессента прозвучали через день после угроз президента Дональда Трампа в адрес Ирана. Трамп угрожал применить «экономическую войну и масштабную изоляцию» против Ирана и предупредил, что любая страна, поддерживающая Иран, столкнется с серьезными экономическими последствиями:
Кроме давления на Тегеран, «любая страна, которая позволит своим финансовым учреждениям, предприятиям, аэропортам или государственным учреждениям оказать какую-либо жизненно важную поддержку Ирану, также столкнется с огромными экономическими последствиями», - написал Трамп в социальной сети Truth Social:
«Это будет крупнейшая в истории мира систематическая экономическая изоляция», - сказал Бессент. «И мы обращаемся к [нашим союзникам] и говорим: либо вы с нами, либо против нас»:
Ни Трамп, ни Бессент не предоставили практически никаких деталей:
Бессент сообщил CNBC, что 24 августа он проведет пресс-конференцию, на которой «расскажет о том, что конкретно они собираются делать»:
Министр иностранных дел Ирана ранее заявил, что заявление президента США о введении самых жестких экономических санкций против Ирана является лишь попыткой «отвлечь внимание от кризиса, существующего в США»: