ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հեռախոսազրույց է ունեցել Բահրեյնի ֆինանսների նախարար շեյխ Սալման բին Խալիֆա ալ Խալիֆայի հետ՝ Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, հայտնում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։
«Իրանին չպետք է թույլատրվի սպառնալ միջազգային առևտրին կամ Հորմուզի նեղուցը որպես լծակ օգտագործել համաշխարհային տնտեսության դեմ», - ըստ X-ում հրապարակված հաղորդագրության՝ ասել Բեսենթը:
Նա նաև ընդգծել է, թե «կարևոր է շարունակել ֆինանսական ճնշումը Իրանի մնացած տնտեսական կենսական ուղիների վրա» և ասել, որ «ԱՄՆ-ն պատասխանատվության կենթարկի ռեժիմին ֆինանսապես աջակցողներին»։
Բեսենթը ողջունել է «Բահրեյնի հետ երկարատև գործընկերությունը և միջազգային ֆինանսական համակարգի ամբողջականության պաշտպանության հարցում նրա շարունակական հանձնառությունը»:
Պաշտոնյաները համաձայնել են «ԱՄՆ-ի, Բահրեյնի» և Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի գործընկերների, ինչպես նաև «միջազգային հանրության կողմից անօրինական ֆինանսների դեմ պայքարի և տնտեսական անվտանգության ամրապնդման համար շարունակական համակարգման կարևորության» հարցում:
ԱՄՆ-ն երկուշաբթի էր հայտարարել, որ «տնտեսական գրոհ է սկսում աշխարհով մեկ Իրանի ֆինանսական կապերի դեմ»՝ ուժեղացնելու Թեհրանի նկատմամբ ճնշումը։ Սքոթ Բեսենթն ասել էր, որ դրա նպատակն է «կտրել յուրաքանչյուր տնտեսական զարկերակ, որն աջակցում է այս բռնատիրական ռեժիմին, քանի դեռ Թեհրանը լիովին մեկուսացված վիճակում չէ»:

“Iran should not be allowed to threaten international trade or use the Strait of Hormuz as leverage against the global economy,” Bessent stated in a message published on X.
He also emphasized that “it is important to continue financial pressure on Iran's remaining vital economic pathways” and stated that “the U.S. will hold accountable those who financially support the regime.”
Bessent welcomed “the long-term partnership with Bahrain and its ongoing commitment to protecting the integrity of the international financial system.”
Officials agreed on the importance of “continued coordination among the U.S., Bahrain, and partners of the Gulf Cooperation Council, as well as the international community in combating illegal finances and strengthening economic security.”
On Monday, the U.S. announced that it is “launching an economic assault on Iran's financial ties worldwide,” increasing pressure on Tehran. Scott Bessent stated that the goal is to “cut off every economic artery that supports this authoritarian regime until Tehran is completely isolated.”