ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հեռախոսազրույց է ունեցել Բահրեյնի ֆինանսների նախարար շեյխ Սալման բին Խալիֆա ալ Խալիֆայի հետ՝ Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ, հայտնում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը։
«Իրանին չպետք է թույլատրվի սպառնալ միջազգային առևտրին կամ Հորմուզի նեղուցը որպես լծակ օգտագործել համաշխարհային տնտեսության դեմ», - ըստ X-ում հրապարակված հաղորդագրության՝ ասել Բեսենթը:
Նա նաև ընդգծել է, թե «կարևոր է շարունակել ֆինանսական ճնշումը Իրանի մնացած տնտեսական կենսական ուղիների վրա» և ասել, որ «ԱՄՆ-ն պատասխանատվության կենթարկի ռեժիմին ֆինանսապես աջակցողներին»։
Բեսենթը ողջունել է «Բահրեյնի հետ երկարատև գործընկերությունը և միջազգային ֆինանսական համակարգի ամբողջականության պաշտպանության հարցում նրա շարունակական հանձնառությունը»:
Պաշտոնյաները համաձայնել են «ԱՄՆ-ի, Բահրեյնի» և Պարսից ծոցի համագործակցության խորհրդի գործընկերների, ինչպես նաև «միջազգային հանրության կողմից անօրինական ֆինանսների դեմ պայքարի և տնտեսական անվտանգության ամրապնդման համար շարունակական համակարգման կարևորության» հարցում:
ԱՄՆ-ն երկուշաբթի էր հայտարարել, որ «տնտեսական գրոհ է սկսում աշխարհով մեկ Իրանի ֆինանսական կապերի դեմ»՝ ուժեղացնելու Թեհրանի նկատմամբ ճնշումը։ Սքոթ Բեսենթն ասել էր, որ դրա նպատակն է «կտրել յուրաքանչյուր տնտեսական զարկերակ, որն աջակցում է այս բռնատիրական ռեժիմին, քանի դեռ Թեհրանը լիովին մեկուսացված վիճակում չէ»:

Министр финансов США Скотт Бесент провел телефонный разговор с министром финансов Бахрейна шейхом Салманом бин Халифа аль-Халифой по поводу новых санкций против Ирана, сообщает Министерство финансов США.
«Ирану не следует позволять угрожать международной торговле или использовать Ормузский пролив как рычаг против мировой экономики», - сказал Бесент в сообщении, опубликованном в X.
Он также подчеркнул, что «важно продолжать финансовое давление на оставшиеся жизненно важные экономические пути Ирана» и заявил, что «США будут привлекать к ответственности тех, кто финансово поддерживает режим».
Бесент приветствовал «долгосрочное партнерство с Бахрейном и его постоянную приверженность защите целостности международной финансовой системы».
Официальные лица согласились по вопросу о важности «постоянной координации между США, Бахрейном и партнерами Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива, а также международным сообществом в борьбе с незаконными финансами и укреплении экономической безопасности».
В понедельник США объявили, что «начинают экономическую атаку на финансовые связи Ирана по всему миру», усиливая давление на Тегеран. Скотт Бесент заявил, что цель заключается в том, чтобы «перекрыть каждую экономическую артерию, поддерживающую этот авторитарный режим, пока Тегеран не окажется в полной изоляции»: