ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներիի համաձայն 2026թ.-ի հունվար-հունիսին բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 7,897.4 հազար տոննա: 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ գրանցվել է աճ 4․2%-ով:
Մասնավորապես երկաթուղային բեռնափոխադրումների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 24․7%-ով և կազմել է 917.3 հազար տոննա: Այդ թվում արտահանվել է 235.2 հազար տոննա բեռ, ներկրվել՝ 409.3 հազար տոննա, իսկ ներհանրապետական բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 272.8 հազար տոննա:
Ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների ծավալը 2025թ.-ի հունվար-հունիսի համեմատ նվազել է 0․5%-ով և կազմել է 5,804.8 հազար տոննա: Այդ թվում արտահանվել է 326.7 հազար տոննա բեռ, ներկրվել՝ 2,117.4 հազար տոննա, իսկ ներհանրապետական բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 3,360.7 հազար տոննա:
Օդային բեռնափոխադրումների ծավալը նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի համեմատ աճել է 12․8%-ով և կազմել է 21.2 հազար տոննա: Այդ թվում արտահանվել է 11.5 հազար տոննա բեռ, ներկրվել՝ 9.7 հազար տոննա:
Մայրուղային խողովակաշարային բեռնափոխադրումների ծավալը 2025թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 16․6%-ով և կազմել է 1,154.1 հազար տոննա:

Volume of Freight Transportation by Types of Transport. January-June 2026
According to data published by the Statistical Committee of Armenia, the volume of freight transportation from January to June 2026 amounted to 7,897.4 thousand tons. This represents a 4.2% increase compared to the comparable figure for 2025:
In particular, the volume of railway freight transportation increased by 24.7% compared to the same period last year, totaling 917.3 thousand tons. This included 235.2 thousand tons exported, 409.3 thousand tons imported, and 272.8 thousand tons of domestic freight transportation:
The volume of automobile freight transportation decreased by 0.5% compared to January-June 2025, totaling 5,804.8 thousand tons. This included 326.7 thousand tons exported, 2,117.4 thousand tons imported, and 3,360.7 thousand tons of domestic freight transportation:
The volume of air freight transportation increased by 12.8% compared to the comparable figure from last year, totaling 21.2 thousand tons. This included 11.5 thousand tons exported and 9.7 thousand tons imported:
The volume of main pipeline freight transportation increased by 16.6% compared to the same period in 2025, totaling 1,154.1 thousand tons: